Yaşam koçlarının önerdiği en etkili kişisel yardım taktikleri

Hepimiz arızalı yönlerimizi, geliştirmemiz gereken şeyleri, karakterimizle ilgili zayıf noktaları biliyoruz ancak bunu düzeltmek için ne yapabileceğimizi bilmiyoruz. Kimileri ise kişinin kendisine yardım edebilmesini sağlamak için nasıl güçlenebileceği üzerine yıllarca kafa yoruyor, emek harcıyor. Bu kişilerin genelde yaşam koçu olduğunu tahmin etmek zor değil. İşte yaşam koçlarının önerilerinden derlediğimiz en iyi kişisel yardım taktikleri:

1. Kendiniz olun

20 yıl meditasyon da yapsanız, sonunda varacağınız tek bir nokta var: Kendiniz olmak. İnsanın kendisi olması, muhteşem bir özgürlük veriyor. Üstelik kendiniz olmak hem güzel hem de son derece basit bir şey. Kendiniz olmak için ne kadar numara yapmanız gerekir ki? Hiç! Bir kar tanesi kadar benzersiz olduğunuzu ve bu benzersiz yönlerinizin kıymetini bilerek kendiniz olabileceğini unutmayın.

Yaşam koçlarının önerdiği en etkili kişisel yardım taktikleri

2. Kanıtlamak zorunda olduğunuz bir şeyiniz yok

Bir şey elde ettiğinizde, bir başarı yakaladığınızda, öz güveniniz yükseliyor mu? Bu demek oluyor ki bir başarı elde etmediğinizde öz güveniniz düşebilir. Oysa doğduğunuz günden beri kendi kendinize yeterli olduğunuzu hatırlamalısınız. Bu dünyada bir yer kazanmak zorunda değilsiniz. Herkesi memnun etmek zorunda değilsiniz. Başkalarını eğlendirmek, mutlu etmek zorunda değilsiniz. Kendiniz olarak yeterli olduğunuzu hatırlayın.

3. Kimseyi kontrol edemezsiniz

Hayattaki mutsuzluklarınızın, memnuniyetsizliklerinizin birçoğunun başkalarını kontrol etme isteğinden kaynaklandığını fark etmediniz mi? Oysa kimse kimseyi değiştiremiyor, kontrol edemiyor. Bunun için boşuna çabalayıp kendinize daha fazla stres yüklememelisiniz.

4. Kendinizi çok fazla ciddiye almayın

Bir şeyleri yanlış yaptığınızda, hata yaptığınızda kendinizi çok fazla ciddiye alıp nefessiz kalacakmış gibi strese girmeyin. Bazen olayları akışına bırakın, kendinize hata yapma şansı da tanıyın.

5. Kendinizi övün

Hayatınız yıllar önce başladı ve bu yaşa gelip bu satırları okuyorsanız, şimdiye kadar birçok şeyi başarmışsınız demektir. Kendiniz, hayatınız ve yaptıklarınızla tatmin olmayı ihmal etmeyin. Kendinizin kıymetini bilin.

6. Şimdiki zamanın değerini bilin

Hayatı ne kadar erteliyorsunuz? Bundan bir an önce vazgeçin çünkü bazen yarın hiç olmayabilir. Harekete geçmek için beklemeyin.

Yaşam koçlarının önerdiği en etkili kişisel yardım taktikleri

7. Başarısızlık bir son değildir

Başarısızlık herkese kendini kötü hissettirebilir. Hepimiz bu duyguyu biliyoruz. Ancak başarısızlığın bir kader olduğunu sanmaktan vazgeçin. Yeniliklerin her zaman sizi beklediğini unutmayın.

8. Kafanızdaki sınırların birçoğunun sadece kafanızda olduğunu unutmayın

Canınız isterse, kendinize sınırlar koymayan bir insan olabilirsiniz. Aslında tek sınır, sizin zihninizde. Maraton koşmanın sizin için imkansız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Ciddi bir fiziksel engeliniz yoksa inanın herkes maraton koşabilir.

 

Kaynaklar:
Greatist
Self.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!