Yaşam kalitenizi yükseltmenize yardımcı olabilecek 10 öneri

Yaşam kalitesi
Yaşam kalitenizi yükseltmek İçin

Kaliteli bir yaşam sürmek, tüm bireylerin ortak arzusu ve hakkı. Yaşam tarzınızda yapacağınız belirli değişiklikler, standartlarınızı yükseltmenize yardımcı olabilir.

Uplifers olarak, yaşam kalitenizi arttıracak önerileri bir araya getirdik. Listemize zaman zaman göz atarak, pratikte küçük uygulamalarla hayatınızda büyük değişiklikler yapabilirsiniz.

Uykunuzu alın

uykunuzu alın

İyi bir gece uykusu, günü daha verimli geçirebilmeniz ve yaşam kalitenizi yükseltmeniz için yapmanız gerekenlerin başında gelir. Yapılacaklar listesiyle dolu olan, sürekli bir yerlere yetişmeye çalıştığınız yoğun yaşantınızda uykusuz kalmanız, daha sabırsız olmanıza ve yaptığınız işlerden verim alamamanıza sebep olur. Uykunuzu almanız daha enerji dolu, daha pozitif ve daha verimli bir hayata açılan önemli kapılardan biridir.

Açık havada dolaşın

Açık havada dolaşın

Hiç bir planınız olmasa bile, yalnızca dışarı çıkmanız ve biraz temiz hava almanız size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Sürekli aynı ortamda, aynı kişilerle, aynı şeyleri görerek zaman geçirmek bir süre sonra canınızın sıkılmasına ve dikkatinizin dağılmasına yol açar. Dışarı çıkmak ve farklı şeyler keşfetmek, problemlerinizden kısa süreliğine de olsa uzaklaşmanıza yardımcı olur.

Yaşadığınız yeri düzenleyin

yaşadığınız yeri düzenleyin

Evinizde ya da iş yerinizde gereksiz birçok şeyin ortalıkta olması, size yapılmayı bekleyen işleriniz olduğu sinyalini verir.  Ortalıktaki dağınıklığın yarattığı iş yoğunluğunun stresini yaşamamak için, 15 dakikanızı masanızı ya da çevrenizdeki eşyaları düzenlemek için ayırın. Etrafınızdaki dağınıklıkları düzenlemek ve çalıştığınız ortamı düzenli tutmak, yaşadığınız alan üzerinde kontrolünüz olduğu duygusunu verir ve size daha kaliteli bir hayat yaşam için ihtiyacınız olan özgüveni sağlar.

İyi/kötü anlarınızı hızlıca gözden geçirin

Hızlı düşünün

Modunuzun düştüğü anları hızlıca geçmeniz size kendinizi daha mutlu hissettirecek ve yaşam kalitenizin yükselmesine yardım edecektir. Örneğin; herhangi birine bir konu yüzünden sinirlendiyseniz, 30 saniye içinde onunla ilgili sevmediğiniz her şeyi aklınıza getirmeye çalışın. Hızlı düşünmek, negatif şeyler üzerine bile olsa, modunuzu yükseltmenize yardımcı olacaktır. Daha pozitif bir bakış açısı, daha kaliteli bir hayatı beraberinde getirir.

Notlar alın

notlar alın

Gün içinde yapmanız gereken işleri mutlaka not alın. Not almak hem zihninizi gereksiz yere yormamanıza, hem de işlerinizi daha planlı hale sokmanıza yardım edecektir. Yapılacaklar listenizi oluştururken işlerinizi önem sırasına göre sıralayın. Önemli işlerinizi başa alır, önemsizleri sona bırakırsanız yapmanız gereken işlerin çok daha çabuk ve etkili sonuçlandığını göreceksiniz.

Sistemli olun

Sistematik olun

Kaliteli bir yaşam stili oluşturmak, çok sayıda özgün ve taban tabana zıt düşünce biçiminin uygulamasını gerektiren bir süreçtir. Başlangıçta iyi alternatifler üretmek için yaratıcı olun ve önyargılarınızdan kurtulun. Önemli olan, düşünce biçiminizi ne zaman değiştirmeniz gerektiğinin farkında olmanızdır. Atacağınız her adımda, o aşama için en doğru yöntemi bularak doğru karara ulaşın.

Biraz nefes almak ve rahatlamak için kendinize bir zaman dilimi belirleyin

Rahatlama zamanı

Kendinizle baş başa olacağınız bu zaman diliminde başka hiçbir işle uğraşmayın; hiçbir şey düşünmeyin. Mümkünse sessiz ve karanlık bir ortamda, gözlerinizi de kapatarak kendinizi dinleyin. Kısa bir süreliğine de olsa her şeyi unutmak ve ana odaklanmak, performansınızda ve dikkat sürenizde fark edilebilir bir yükselmeye sebep olacaktır.

 Mekân değişiklikleri yapın

Mekan değişikliği

Eğer mümkünse, zaman zaman işyerinize gitmeyerek farklı yerlerde çalışmayı deneyin. Özellikle açık havada ve kendinizi mutlu hissettiğiniz bir yerde çalışmak, hem yaptığınız işin kalitesini arttıracak, hem de işinizi severek yapmanıza yardımcı olacaktır. Aynı şekilde evde dinlenmek ya da kitap okumak için ayırdığınız zamanları farklı yerlerde değerlendirmeye çalışın.

Cffe nero bebek

Caffe Nero’nun dinlendirici ortamında, hafif müzikler eşliğinde kahvenizi yudumlayarak kitap okuyabilir ya da yetiştirmeniz gereken sıkıcı işleri zamanın nasıl geçtiğini anlamadan halledebilirsiniz. En yakınınızdaki Caffe Nero şubesini keşfetmeye hemen başlayabilir, keyif dolu ve huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

İnternette geçirdiğiniz zamanı sınırlandırın

internette geçirilen zaman

Gün içinde internette, telefonunuzda ya da ekran karşısında ne kadar zaman harcadığınızı hesaplayın. Bu zaman aralığında günlük işlerinizin ne kadarını tamamlayabileceğinizi düşünün. Teknoloji kullanımına ayırdığınız zamanı az da olsa kısıtladığınızda, işlerinizin daha çabuk bittiğini ve kişisel gelişiminize katkı sağlayacak aktivitelere daha fazla zaman ayırabildiğinizi fark edeceksiniz.

Enerjinizi arttıracak takviye gıdalar alın

destek gıdalar

Enerjiniz, metabolizma hızınız ve beyin aktiviteleriniz tükettiğiniz yiyeceklerin kalitesiyle doğru orantılı olarak değişim gösterir. Özellikle kış aylarında metabolizmanızı düzenleyecek, vitamin yönünden zengin yiyecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Caffè Nero’nun sizler için hazırladığı, yüzde yüz doğal meyve salataları ve meyve müsli yoğurtları; vitamin ihtiyacınızı karşılamasının yanı sıra çok lezzetli ve %99 yağsızdır. Tüm Caffè Nero şubelerinden meyve salataları ve meyve müsli yoğurtlara ulaşabilir, günlük vitamin ihtiyacınızı lezzetli bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Cffe nero meyveli yoğurt

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!