Yaşam boyu öğrenci olmaya var mısınız?

Yaşamımda yeni bir adım attım ve sosyoloji okumaya başladım.
Üniversite sınavına kaygısız, telaşsız girme deneyimi yaşadıktan sonra fark etmiştim ki geleceğe dair korkular sınav anında performansı direkt etkiliyor. İsterseniz tüm soruların cevabını ezbere bilin, işte o sınav anında her şeyi bilmeniz, çok çalışmış olmanız yetmiyor.
Psikolojik sağlamlık her şeyin önüne geçiyor.

Yüksek kaygı bildiğinizi unutturabilir.
Aşırı heyecan yanlış yaptırabilir.
Tükenmişlik sizi sınavın ortasında sınavdan çıkarabilir.
Stres seviyesi arttıkça kişi bedensel semptomlar gösterebilir.
Mide bulantısı, baş ağrısı, aşırı terleme, kusma…

Tüm bunlarla yaşamınızın baharında, yazında baş edebilmek için psikolojik sağlamlığınızın, dayanıklılığınızın olması gerekir.
Ve sadece bu yeterli değildir. Bir aile sistemine mensup olduğumuz için bizimle birlikte sınava giriyormuş gibi hisseden anne ve babamızın da psikolojik olarak sağlam olması sınav başarısına direkt etki eder.

Konu nereden nereye geldi…
Yeniden öğrenci olmanın, hayatını oturttuktan sonra ilgi alanlarına dair üniversite okumanın keyifinden bahsedecektim aslında… Çünkü başka bir bilinçtesiniz, ileri yaş öğrencilikte, belki de olgunluğunuzun ekmeğini yiyorsunuz.

Her şeyden önce MECBURİYET yok!
Okumak sadece zevk…

Ve sınıfımı gözlemliyorum. Pırıl pırıl gençler yaşamlarının çok kıymetli bir zamanını veriyorlar.
Ve benim gibi 30’undan, 40’ından sonra ikinci kariyer yapan, öğrenci olanlar var.
Size de ilham olsun. Keyifle öğrencilik mümkün…

“Yaşam boyu öğrenciyiz” dedim ya, psikoloji yüksek lisans eğitimim ile eş zamanlı yürüttüğüm aile konstelasyonu eğitimimden sonra sağlıklı parçamla büyüyen potansiyelimi keşfediyorum, onun tadını çıkarıyorum.

Kısacası, sizlere Zeytin Ağacı dizisiyle gündeme gelen Aile Konstelasyonu çalışmalarını, bizzat on yıldan fazladır deneyimleyen ve uygulayıcı / kolaylaştırıcı pozisyonunda olan biri olarak belirtmek isterim ki yaşam sorunlarımızın ardındaki dinamiklere dair farkındalıklar kazandıkça ve niyetimiz doğrultusunda davranış değişiklikleri yarattığımızda, bu çalışmaların faydasının da hayatımıza yansımasının somut örnekleri oluyor. Deneyimlemek üzere, merakınız, ilginiz, ihtiyacınız varsa sizleri 29-30 Ekim’de yapacağım Aile Konstelasyonu Grup Çalışması’na şimdiden davet ederim. Katılım için bana Whatsup’tan ulaşabilirsiniz: 0532 783 21 41.

İlginizi çekebilir: Aile; ilişkiler okuludur: Yaşamda dengede kalmak için ilişkilerinizi iyileştirin

Hande Akın Kişisel Dönüşüm Danışmanı & Yazar
5 Şubat 1977 İstanbul doğumluyum. Şişli Terakki Lisesi’nde okudum. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü’nden mezun oldum. 15 yıl reklam sektöründe prodüksiyon ve ... Devam