Aile; ilişkiler okuludur: Yaşamda dengede kalmak için ilişkilerinizi iyileştirin

Hayata gözümüzü açtığımız andan itibaren içine doğduğumuz aile, anne, babamızın ailesi, okul ailemiz, iş ailemiz, arkadaşlarımızdan kendimize kurduğumuz aile, tuttuğumuz takımın ailesi, üye olduğumuz dernek, kurum, gurup ailesi… Hepsi bir sistem ve bu sistemlerde yeri olan herkes, yaşamda ya da değil sistemin bir parçası ve çok kıymetli. Tüm ilişkiler ağı bu farklı aile sistemlerinin eseri… Muazzam bir okuldayız, her an öğreniyoruz.

Zeytin Ağacı dizisine değinmeden geçemeyeceğim. Emeği geçen herkese minnettarım. Dizi; insanlık ailesine, insanın ailesine dair büyük bir farkındalığa hizmet etti. Peki biz doğduğumuzdan andan itibaren içine girdiğimiz bu sistemlerin tamamında, ilişkilere dair tıkanıklık, sorun, açmazlar çıkmazlar yaşadığımızda ne yaptık?

Kavgaların, anlaşamamanın ardında ne var düşündük mü?
Hep karşımızdakini mi? suçladık yoksa kendimize bir ayna tutup bakabildik mi?
Savaşların ardında içimizde bitmek bilmeyen öfke, kin, nefret olabilir mi?
Küstüğümüz zaman aslında incinmiş parçamızı ifade ediyor olabilir miyiz?
Yürümeyen ilişkilerimizin ardında değersizlik inancımız olabilir mi?
Yaşamda herkese kıymet verirken kendi kıymetimizi unutmuş olabilir miyiz?
Yalnız bir yaşamı sürdürürken hem korkup hem de bunun rahatına düşkün olabilir miyiz?
Hep bir başarısızlık yaşıyorsak bunun bizim için bilmediğimiz bir kazancı da var olabilir mi?
Acaba; annemizle olan bağlanma sürecimiz nasıldı? Güvenli bağlanabildik mi?
Peki sonra ayrışıp birey olabildik mi? 
Kendimiz olabildik mi? 
Bu soruların arkası kesilmez…
Daha da fazlası vardır elbette… 

Peki cevaplarımızın tamamının, aile sistemlerinin içindeki ilişkilerde saklı olduğunu ve sırlar açığa çıktığında, duygularla temas edilerek duygular ifade bulduğunda, kısacası; kendin olduğunda bulunabildiğini biliyor musunuz? Bu sürecin tüm sisteme de iyi geldiğini söyleyebilir miyiz? Benim kişisel tecrübem ve danışanlarımın yaşamından şahitlik ettiğim durumlar, kesinlikle EVET! dedirtiyor.

Belki de bu günlerde yeni bir çağa girerken bilincimizde sıçrama yaratıyoruz. Diziler, kitaplar, bazı kişilerin deneyimlerinden aktardıklarıyla bilinçleniyoruz. Bilgeleşiyoruz. Ne dersiniz?

Aile diye nitelendirdiğimiz farklı sistemlerin dinamiklerini görmek hem çok etkileyici hem de rahatlatıcı… Çünkü yaşama dair yepyeni bakış açıları algılıyorsun. Bildiğini sandığın aslında öyle değilmiş, bilmediğin ise içinde bir yerlerde hep o dingin bilgeliğinle hep bildiğinmiş.

Yaşam, ilişkiler ağı ile bize hayat veriyor, bazen de ilişkiler canımızdan bezdiriyor.

Arkadaşlar, ne olursa olsun yaşıyoruz bir şekilde ama ilişkilerimizi iyileştirmek yaşamı anlamlı kılıyor. Bazen inceldiği yerden kopsun yaklaşımı, alanını belirlediğinde, sağlıklı sınırlarını koruduğunda, mesafe koyduğunda ilişkiyi iyileştirmek demek… 

Sağlıklı parçamız ve travmatize parçalarımız hep ilişkilerden sebep… Dolayısıyla; ilişkileri iyileştirelim, sağlıklı parçamızı güçlendirelim. Yaşamda daha dengede kalarak yol alabilelim.

Bu duruma dair farkındalıklarımızı artırmak için 30 Ağustos – 3 Eylül 202 Assos’ta İyileşen İlişkiler Farkındalık Kampı’mda buluşalım:

Sorularınız ve kayıt için: 0532 783 2141 http://www.handeakin.com/iyilesen-iliskiler-2/

İlginizi çekebilir: İyileşen ilişkiler, kendimizle ilişkimizi de iyileştirir

Hande Akın Kişisel Dönüşüm Danışmanı & Yazar
5 Şubat 1977 İstanbul doğumluyum. Şişli Terakki Lisesi’nde okudum. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü’nden mezun oldum. 15 yıl reklam sektöründe prodüksiyon ve ... Devam