Yaşam amacınızla buluştunuz mu: Yanıt özünüzde gizli

Yaşam amacını biliyor musun? Kadim öğretiler doğmadan önce ruhumuzun bir hizmet için söz verdiğini söylüyor. Bu deneyim için teşekkür ettiğimizi, bu deneyimi yaşamak için heyecanlandığımızı da ekler. Belki de bu özlem bu yüzden. Yaşam amacını hatırlamak için. Kalbini neyin attıracağını, zihninin hangi düşüncelerle çağlayacağını, bedenini her sabah uyandıran o ateşin sürekliliğini nasıl sağlayacağını bilmek… Bir an düşün… Her şeye değmez mi?

“An”da kalarak yaşamının içerisinde bir ırmak gibi bazen coşkuyla, bazen de dingin, sakin aktığının huzurunu bir düşün… Sana aktarılan onca deneyimle ilerlemenin şaşkınlığını bir hatırla… Bir şeyi bilip nereden bildiğini sezememenin o saf haline bir bak. Neler var orada?

Aynı kökün dalları olmanın o aidiyetini, kutsallığını, bir olma halini bir gör… Gör ki aldığın her nefesi anlamlı kılacak tüm eylemler için planlarını sırala tüm varoluşunla… İkigai diyor Uzak Doğu, seni yataktan kaldıran sebep diye açıklıyor. Sevdiğin, iyi olduğun, insanlığa hizmet eden ve para kazandığın bir şeyi yaparsan ikigai denen varoluş nedenine ulaşırsın. Bir nevi mutlu olma veya halinden memnun olma haline kavuşursun. Anadolu’da de kendi özünü yaşamak diye bir kavram vardır mesela. Özünü mutlu eden yapılan tüm eylemlerin hayatı zenginleştirdiğine olan görüş her dem tazeliğini korur…

Kitapları 40’ın üzerinde dile çevrilen dünyaca ünlü yazar “Hayat Başlar ve Biter! Nasıl başlayıp, ne zaman ve nerede sona erdiği değil, ikisi arasına neler sığdırabildiğin önemlidir” diyor. Yolunda, yaşam amacınla ilerlemenin harika bir hediyesi gibi işte tam da bu anlamda.

Yaşam enerjini yaptığın her eyleme sevgiyle aktardığında, ektiğin yerde güller bitiyor. Kelimelerin sihre dönüşüp hızla kapılarını aralıyor gönlünde yatan hayallerinin. Düş kuranı ve bu kurduğu düşü yaşamak hedefi olanları kainat da destekliyor.

En başta sorduğum soruyu tekrar soruyorum sana: Yaşam amacını biliyor musun? 

Dilerim önce öğrenir sonra deneyimlersin.

Sevgimle…

İlginizi çekebilir: Tutkunuza nasıl sahip çıkacağınızı biliyor musunuz: Önce tutkunuzu bulun, sonra onu koruyun

Özlem Güller Ünal
1979 İstanbul doğumluyum. 2000 yılından beri iletişim sektöründe medya ve iletişim danışmanı olarak çalışıyorum. An'ı önemseyen, meraklı bir yaşam sevdalısıyım. Gözlem yapmayı, araştırmayı, öğrenmeyi ... Devam