Yaratıcılığa açılan 9 kapı

Yaratıcılığı Arttırmak İçin Neler Yapılabilir
Yaratıcılığı Arttırmak İçin Neler Yapılabilir

Yaratıcılık, eski alışkanlıklarımıza takılıp kalmamıza engel olan, yeni şeyler keşfetmemizi sağlayan, dünyayı ve kendimizi daha etkili, daha doğru bir şekilde görmemize yardımcı olan bir süreçtir. Yaratıcılık aynı zamanda problemlerimizi çözmemize, daha sağlıklı ilişkiler kurmamıza, daha başarılı bir iş hayatına sahip olmamıza ve daha mutlu bir yaşam sürmemize yardımcı olur.

Yaratıcılık aslında, yaygın görüşün aksine, sahip olunan değil geliştirilen bir şeydir. Yaratıcılığı arttırmak içinse, yeniliklere açık olmanız ve bunu hayatımızın her alanına adapte etmeniz gerekir.

Yaratıcılığınızı arttırmak için;

1.Yaratıcılığınıza güvenin.

Yaratıcılık, aslında hayatımızın her alanında kendini gösterebilir; verdiğiniz hediyeler, giyim tarzınız, pişirdiğiniz yemekler… Yaratıcılığınızı geliştirmek için, öncelikle kendinizin ve ortaya çıkardığınız güzel şeylerin farkına varın. Kendinizi yaratıcı hissettiğiniz alanları belirleyin, geliştirin ve hayatınızın diğer yönlerine de adapte edin.

2. Kendinizi yargılamayın.

Yargılamak, aynen koruma içgüdüsü gibi insanın doğasında var olan ve hata yapmamıza engel olan bir süreç. Ancak yaratıcılık söz konusu olduğunda, kendinizi yargılarınızdan kurtarmanız gerekiyor. Rahatlayın ve yeni şeyler denemekten çekinmeyin. Siz düşüncelerinizi özgür bıraktıkça, üreteceğiniz şeyler de herhangi bir sınırlamaya takılmayacak.

3. Detaylara önem verin.

Detaylara dikkat etmek, farklılıkları keşfetmenize, çeşitliliği algılamanıza ve yaşadığınızı hissetmenize yardımcı olur. Yaratıcılığınızı geliştirme sürecinde, işe her gün kullandığınız ya da yaptığınız şeylere daha dikkatli bakmakla başlayın. Eşyalarınızı inceleyin ve hissedin. Gözlem yapın ve dünyayı farklı bir gözden görmeye çalışın.

4. Merak edin.

Kendinizi geliştirmenin yolu, öğrenmekten geçer. Öğrenmek için, soru sorun ve sorduğunuz soruların ne kadar saçma ya da anlamsız olduğuna takılmayın. Hislerinizi ve sizi motive eden şeyleri keşfetmek konusunda heyecanlı olun, başkalarının ne düşündüğünü önemsemeyin. İyi görünmeye çalışmaktansa, ilginç görünmeyi kabullenin.

Yaratıcılığı Arttırmak İçin Neler Yapılabilir
Yaratıcılığı Arttırmak İçin Neler Yapılabilir

5. Farkındalığınızı geliştirin.

Farkındalık, anda var olmak ve çevrenizde olan bitenleri algılamak demektir. Yaratıcılığınızı geliştirebilmek için, geçmişle ya da gelecekle ilgili düşüncelerinizden kurtularak yaşadığınız ana odaklanın. Bir şeylerin daha önce nasıl yapıldığına ya da nasıl yapılması gerektiğine takılı kalmak orijinalliği ve yaratıcılığı öldürür. Önemli olan bulunduğunuz anda, yapmak istediğiniz şeye nasıl ulaşacağınızı keşfedebilmektir.

6. Rutinin dışına çıkın.

Rutin, yaratıcılığın en büyük düşmanıdır. Yaratıcılık, alışkanlıklardan bağımsız ve ezber bozan bir süreçtir. Yaratıcılığınızı geliştirebilmek için, günlük rutininizin dışına çıkın. Günlük programınızda değişiklikler yapın.  Ya da her gün yaptığınız şeyleri yapmak için farklı yollar deneyin.

7. Hata yapmaktan korkmayın.

Daha yaratıcı sonuçlar alabilmek için, farklı şeyler denemekten ve hata yapmaktan korkmayın. Çünkü yaratıcılık aynı zamanda, doğru şeyi bulana kadar yanlış şeyler deneme sürecidir. Hata yapmaktan korkarsanız, risk almaz ve güvenli bölgenizden dışarı çıkamazsınız.

8. Mükemmeliyetçi olmayın.

Doğru ve kabul edilebilir bir şeyler yaratma çabası, sizi yaratıcılıktan uzaklaştırabilir. Ancak yaratıcı sonuçlara ulaşmanın birçok yolu vardır. İnsan mükemmel olmadığı gibi, yaptıkları da mükemmel olmak durumunda değildir. Bazen kusurlarınız, sizi özel kılan şeydir.

9. Kalıplara takılmayın.

Yaratıcı olmak istiyorsanız, trend, tanımlama veya tarz gibi kalıpları önemsemeyin. Özel bir şeyler ortaya koymak ve herkesten farklı olmak istiyorsanız, kendinizi herhangi bir kalıba sokmaya çalışmayın. Kendi tarzınızı yaratın.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!