Yağ yaktıran besinler hangileri? Hızlı yağ yakmak için ne yemeli?

Bu yağ yaktıran besinler sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Çoğumuz hayatımızın belli dönemlerinde yağ yakmanın yollarını ararız. Özellikle karın bölgesindeki yağlanmayı azaltma çabasıyla paketli gıdaları ve atıştırmalıkları sınırlamak gibi bilinçli bir çaba gösterebiliriz. Bu noktada hangi besinleri daha çok yemeniz gerektiğini, hangilerinin aktif olarak yağ ve kalori yaktırdığını bilmeniz de faydalı olabilir.

Söz konusu yağ yakmak olduğunda, metabolizma hızını artırmak ilk önemli nokta. Eğer kilo vermeye odaklanıyorsanız öncelikle dengeli ve sağlıklı bir diyet benimsemeli, düzenli egzersizi yaşamınıza dahil etmelisiniz. Bununla birlikte belirli yiyeceklerin hedeflerinize hızlı ulaşmanıza yardımcı olabileceğini bilmek de harika!

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.

Yağ yaktıran besinler

Aşağıdaki besinlerin kontrollü bir beslenme planının parçası olarak tüketildiğinde, vücudun yağ yakmasına yardımcı olduğu biliniyor. İşte yağ yakmanıza yardımcı olan sağlıklı besinlerden bazıları.

Somon

Yağ yaktıran besinler listemizin ilk önerisi somon. Protein ve omega-3’lerle dolu basit bir somon yemeği, hızla kilo vermenize yardımcı olabilir. Somon, vücudun onu sindirmek için daha fazla çalışmasını gerektirdiğinden, kilo ve yağ kaybı için faydalı olan harika bir protein kaynağı. Ayrıca iltihabı azaltma ve yağ yakımını destekleme özellikleriyle bilinen omega-3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengin. Balık yağı takviyesinin kilo vermeye ve yağ depolama ile bağlantılı olan stres hormonu kortizolün azaltılmasına yardımcı olabileceğini gösteren bilimsel çalışmalar var.

Yoğurt

Yoğurt sadece lezzetli değil, aynı zamanda yağ yaktıran besinler arasında. Tam yağlı yoğurt, yağ yakımını destekleyen konjuge linoleik asit (CLA) içerir. Ayrıca yoğurtta doğal olarak bulunan probiyotikler, herhangi bir kilo verme programının anahtarı olan iyi bağırsak bakterilerini destekler. Bu son derece önemli bir özellik. Çünkü kişi ne kadar fazla kiloluysa bağırsaklarındaki bakterilerin de o kadar dengesiz olduğu biliniyor. Genel olarak yağ yakmayı zorlaştıran ise bu dengesizlik.

Yoğurdun yağ yakma özelliklerine gelince, bilimsel araştırmalar, içerdiği amino asitler, D vitamini ve kalsiyumun yağ yakımını hızlandırdığını ortaya koymakta. Üstelik bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek (Diyetleriyle kalori alımını azaltan ve günde 500 gramdan biraz fazla yoğurt yiyen katılımcılar, benzerlerine göre %81 daha fazla göbek yağı kaybetti*).

Bitter çikolata

Kabul edelim; bitter çikolatanın yağ yaktıran besinler arasında olmasına şaşırdınız. Bu lezzetli besin şeker isteğini azaltabilir, tok hissetmenizi sağlayabilir ve metabolizmanızı hızlandırabilir. Çünkü metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olan tekli doymamış yağ asitleriyle doludur. Ama elbette bitter çikolata seçerken, çoğu hala şeker içerdiğinden, içerik listesini kontrol ettiğinizden emin olun.

Dahası, bilim akşamları bitter çikolata ile tatlı isteğine teslim olmanın aslında bizim lehimize olabileceğini gösteriyor. 2021’de yapılan bir çalışmada, geceleri bitter çikolata yiyen kadınların (gündüze kıyasla) daha iyi bir metabolizmaya sahip oldukları ve iki hafta sonra karın bölgesinden kilo verdikleri görüldü!

Yine de uyaralım: Belirgin bir kilo kaybı olsa da, araştırmacılar, yüksek kalorili içeriği nedeniyle çikolatanın aşırı tüketilmemesini tavsiye ediyor.

Brokoli

Yağ yakımını hızlandıran yiyeceklerden biri de brokoli. Bu sevimli minik sebzeler, vücudun yağ yakmasını hızlandıran lif ve besinler bakımından oldukça zengin. Araştırmacılara göre brokoli hem sağlıklı eklemler hem de kilo kaybı için faydalı olan kalsiyum içerir. Bir araştırma, kalsiyumun aslında yağın vücuttaki işlenişini ve depolanmasını kontrol ettiğini ortaya koydu (Ve bir yağ hücresindeki kalsiyum ne kadar fazlaysa, o hücre o kadar fazla yağ yakar).

Unutmadan belirtelim: Bu yeşil süper besini buharda pişirmek, yağ yakma özelliğinden maksimum yararlanmanın en etkili yolu. Tabii ki kızartma şeklinde, terbiyeli veya zeytinyağı ile tüketilirse ekstra kalori almak anlamına gelir.

Yeşil çay

Yağ yakan bitkiler ve yağ yakımını hızlandıran içecekler arasında sayabileceğimiz yeşil çay, vücudunuz için harikalar yaratabilir. Çünkü yeşil çayın termojenik veya yağ yakıcı olduğu biliniyor. Metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan epigallocatechin gallate (EGCG) adı verilen antioksidanlarla dolu. Ayrıca az miktarda kafein de içeriyor.

Badem

Yağ yaktıran besinler arasında yer alan badem, düzenli olarak tüketildiğinde vücudunuza birçok fayda sağlayabilir. Kuruyemişler, özellikle de badem, harika bir magnezyum ve sağlıklı yağ kaynağı. Bu sağlıklı yağlar, iltihabın neden olduğu hasarla savaşır ve vücuda ihtiyacı olan antioksidanları kazandırır. Bir araştırmaya göre, düşük kalorili bir diyetin parçası olarak badem tüketen aşırı kilolu katılımcılar, diğer gruba kıyasla %50 daha fazla yağ kaybettiler. Badem ayrıca iyi bir protein kaynağı; bu nedenle vücudun sindirim süreci sırasında metabolizmanızı hızlandırabilecek ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilecek fazladan enerji kullanmasını gerektirir.

Yumurta

Güne, yüksek proteinli bir kahvaltının parçası olarak yumurta ile başlamak kilo vermek için harika olabilir. Bir çalışmada, bir grup erkek katılımcıya kahvaltıda bir yumurta; diğer gruba ise aynı kaloriyi içeren bir simit verildi. Sabahları yumurta tüketenlerin, günün geri kalanında daha az yedikleri görüldü.

Yumurtanın yağ yakımı ve kilo verme hedefleri için yararlı olmasının nedeni, içerdiği protein miktarıyla ilişkili. Yüksek kaliteli proteinler, tüketildikten sonra %30’a kadar çıktığı bilinen metabolik hızı artırır. Ayrıca kas kütlesini artırmak ve korumak için de oldukça önemlidir. Ne kadar fazla kasa sahip olursanız, metabolik olarak da daha aktif olursunuz.

Avokado

Bir avokado, yaklaşık 234 kaloridir ve 20 gram yağ içerir. Ancak bu içeriği ile yağ yakımını hızlandıramayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Avokado sadece yağ yakımını hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda sizi uzun süre tok tutabilir. Uzmanlar, bunu avokadonun iştah bastırıcı hormon olan leptini uyarmaya yardımcı olmasıyla ilişkilendiriyor.

Elbette avokadoyu diyetinize çok fazla dahil ediyorsanız veya diğer gıdalardan çok fazla kalori alıyorsanız kilo kaybına olan katkısından yararlanamayabilirsiniz. Yani onu da tıpkı diğer besinlerde olduğu gibi diyetinize ideal miktarlarda eklemelisiniz.

Yaban mersini

Yağ yaktıran besinler listemizin bir diğer önerisi ise yaban mersini. Bu lezzetli meyve, sadece yağ yakımını hızlandırmakla kalmaz, ayrıca düşük kolesterol ve iyileştirilmiş glikoz seviyeleri gibi sağlık yararlarına da sahiptir. Yaban mersini, çoğu meyve gibi yüksek su ve diğer meyvelere kıyasla daha düşük şeker içerir.

Chia tohumu

Chia tohumu, en iyi yağ yakıcı gıdalardan biri. Bu küçük ama etkili besin, yüksek protein ve lif içerir. Sıvıları daha kalın maddelere dönüştürebilir ve yağın enerjiye dönüşümünü desteklemek için mineraller ve vitaminler sağlar. Chia tohumu ayrıca lif ve düşük karbonhidrat içeriği sebebiyle daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.

Biber

Acı biber gibi baharatlı yiyecekler ile yağ yakabileceğinizi biliyor muydunuz? Uzmanlar, biraz ısının kilo verme hedeflerinize yardımcı olmak için önemli katkılar sağlayabileceğini belirtiyor. Acı biberin içinde bulunan kapsaisin isimli antioksidanın yeme isteğini bastırdığını ortaya koyan araştırmalar da mevcut.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren öğelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurun.Dolayısıyla biber, metabolizmayı ve vücudunuzun enerjiyi kullanma hızını artıran termojenik bir etkiye sahip olduğu için yağ yakımını hızlandırabilir. Termojenez vücut ısımızı yükselterek çalışır ve bu süreçte sadece ısınarak daha fazla kalori yaktığınızı görebilirsiniz.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Kilo verme sürecinde yağ yakımına yardımcı pilates hareketleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!