Muzun faydaları: Muz neye iyi gelir, hangi vitaminleri içerir?

Muzun faydaları o kadar çeşitli ve fazla ki öğrendikten sonra vazgeçilmeziniz olacağına eminiz. Çünkü bu meyve sadece lezzetli bir atıştırmalık değil, aynı zamanda sağlığınızı farklı yönlerden destekleyecek iyi besinlerle dolu. Muz, tüm bunlar nedeniyle, genellikle diğer meyvelere göre daha fazla tüketiliyor. Örneğin karnınız aç ve aceleniz olduğunda muz tüketerek açlığa karşı anlık bir çözüm bulabilirsiniz. Veya çantanıza atarak gün içinde sağlıklı ve lezzetli bir ara öğün yapabilirsiniz. Gelin, bu lezzetli meyvenin sağlık yararlarını keşfedelim. Muzun faydaları konusunda merak ettiğiniz her şey, bu yazıda!

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Her bireyin beslenme ihtiyaçları ve çeşitli besin gruplarına gösterdiği tolerans ve hassasiyet kendi metabolizma işleyişine göre farklılıklar gösterebilir. Olası risk durumlarına karşın sağlığınızı ilgilendiren her türlü konuda mutlaka uzman görüşüne başvurun.

Muzun besin değerleri

Muz, dünyanın en popüler meyveleri arasında yer alıyor. Aslen Güneydoğu Asya’ya özgü olsa da günümüzde dünyadaki birçok sıcak iklimde kolayca yetiştirilmekte. Muzlar renkleri, boyutları ve şekilleri bakımından farklılık gösterebiliyor. En yaygın türü ise bir tür tatlı muz olan Cavendish. Bildiğiniz gibi muz, olgunlaşmadığında yeşil, olgunlaştıkça ise sarı renk alıyor. Ve bu tatlı meyvenin içinde önemli miktarda lif ve çeşitli antioksidanlar var.

Peki, muzun içindeki vitaminler hangileri? Orta boy bir muz (118 gram) yaklaşık olarak şu besinleri içermekte:

 • Potasyum: Günlük ihtiyacın %9’u
 • B6 Vitamini: Günlük ihtiyacın %33’ü
 • C vitamini: Günlük ihtiyacın %11’i
 • Magnezyum: Günlük ihtiyacın %8’i
 • Bakır: Günlük ihtiyacın %10’u
 • Manganez: Günlük ihtiyacın %14’ü
 • Net karbonhidrat: 24 gram
 • Lif: 3.1 gram
 • Protein: 1.3 gram
 • Yağ: 0.4 gram

Bir adet muz, yaklaşık 105 kaloriye sahiptir, üstelik neredeyse tamamen su ve karbonhidrattan oluşur. Ayrıca çok az protein içerir ve neredeyse hiç yağ içermez. Yeşil, olgunlaşmamış muzlardaki karbonhidratlar çoğunlukla nişasta ve dirençli nişastadan oluşur, ancak muz olgunlaştıkça nişasta şekere (glikoz, fruktoz ve sakaroz) dönüşür.

Muzun faydaları: Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur

Muz, ona süngerimsi yapısal formunu veren bir lif türü olan pektin açısından zengindir. Özellikle olgunlaşmamış muzlar, çözünür lif gibi davranan ve sindirimden kaçan dirençli nişasta içerir. Hem pektin hem de dirençli nişasta, yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerini düzenleyebilir ve midenizin boşalmasını yavaşlatarak tokluk hissini uzatabilir. Bu meyve ayrıca, gıdaların kan şekerini ne kadar hızlı yükselttiğinin 0-100 arası bir ölçüsü olan glisemik indekste (GI) düşük ila orta sıralarda yer alır. Olgunlaşmamış bir muzun GI değeri yaklaşık 30 iken, olgun muzunki yaklaşık 60’tır. Tüm muzların ortalama değeri ise 51’dir.

Bununla birlikte muzun aşırı tüketimi, diyabeti olan kişiler için sakıncalı olabilir.

Muzun faydaları: Sindirime yardımcı olur

Diyet lifi, gelişmiş sindirim de dahil olmak üzere sağlığınız açısından birçok yarara sahip. Orta boy bir muzun ise yaklaşık 3 gram lif içerdiğini biliyoruz. İşte bu da onu oldukça iyi bir lif kaynağı yapıyor. Muzun içerisinde iki ana türde lif bulunuyor:

 • Pektin: Muz olgunlaştıkça azalır.
 • Dirençli nişasta: olgunlaşmamış muzda bulunur.

Dirençli nişasta sindirimden kaçarak bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler için besin haline gelir. Bu da sindirim sistemi sağlığına genel olarak dost olabileceğini göstermekte.

Muzun faydaları: Kilo kaybını destekler

Muzun kilo kaybı üzerindeki etkilerini doğrudan inceleyen bilimsel bir çalışma yok. Ama onu kilo kaybını destekleyen bir besin haline getiren birkaç özelliği var. Öncelikle muz, nispeten az kaloriye sahip. Bir adet muz yaklaşık 100 kalori, ancak aynı zamanda çok besleyici ve doyurucu.

Muz gibi sebze ve meyvelerdeki lif bakımından zengin beslenmek, daha düşük vücut ağırlığı ve kilo kaybı ile ilişkilendiriliyor. Ayrıca olgunlaşmamış muzdaki dirençli nişasta içeriği de onu hem doyurucu hem de iştah azaltıcı yapabilir.

Muzun faydaları: Kalp sağlığını destekler

Potasyum kalp sağlığı, özellikle de tansiyon kontrolü için gerekli olan bir mineral. Sağlığımız için böylesine önemli olmasına rağmen, çok az insan diyetinde potasyuma yeteri kadar yer veriyor. Tahmin edeceğiniz üzere, muz diyetiniz için harika bir potasyum kaynağı. Orta boy bir muzda yaklaşık olarak bulunan 118 gram potasyum, günlük ihtiyacın %9’u demek.

Potasyum açısından zengin bir diyet ise kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bol miktarda potasyum tüketen kişilerde kalp hastalığı riskinin %27’lere kadar daha düşük olduğunu gösteren bilimsel araştırmalar mevcut. Ayrıca muzda kalp sağlığı için de önemli olan magnezyum da var.

Muzun faydaları: Güçlü antioksidanlar içerir

Meyve ve sebzeler, beslenmeniz açısından mükemmel antioksidan kaynakları. Muzun içerisinde dopamin ve kateşin dahil olmak üzere çeşitli güçlü antioksidanlar bulunuyor. Bu antioksidanlar kalp hastalığı ve dejeneratif hastalık riskinde azalma gibi birçok sağlık yararı ile ilişkili.

Bununla birlikte, muzdan gelen dopaminin beyninizde iyi hissettiren bir kimyasal gibi davrandığına dair yaygın bir yanlış anlama var. İşin aslı, muzdan gelen dopamin kan-beyin bariyerini geçmiyor. Dolayısıyla hormonları veya ruh halini değiştirmek yerine; vücudumuzda güçlü bir antioksidan görevi görüyor.

Muzun faydaları: Tokluk hissini uzatır

Dirençli nişastanın olgunlaşmamış muzlarda ve diğer gıdalarda bulunan, sindirilemeyen bir karbonhidrat türü olduğunu ve vücudunuzda çözünür lif işlev gördüğünü söylemiştik. Genel bir kural olarak, muz ne kadar yeşil olursa, dirençli nişasta içeriğinin de o kadar yüksek olduğunu düşünebilirsiniz. Öte yandan sarı, olgun muzlar daha düşük miktarlarda dirençli nişasta ve toplam lif içerir; ancak bu orantılı olarak daha yüksek miktarlarda çözünür lif içerdikleri anlamına da gelebilir.

Hem pektin hem de dirençli nişasta, iştah azaltıcı etkilere sahip. Bu da muzun, tüketildikten sonra tokluk hissini artırabileceği anlamına gelebiliyor.

Muzun faydaları: Böbrek sağlığını destekler

Potasyum kalp sağlığının yanı sıra, kan basıncı kontrolü ve sağlıklı böbrek fonksiyonu için de gerekli. Beslenmede iyi bir potasyum kaynağı olan muzlar, özellikle böbrek sağlığını korumak için fayda sağlayabilir. Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, haftada 2-3 kez muz tüketenlerin böbrek hastalığına yakalanma riskinin, tüketmeyenlere kıyasla %33 daha az olduğunu gösterdi. Tıpkı bunun gibi muzun kadınlara faydasını ortaya koyan başka araştırmalar da mevcut.

Muzun faydaları: Egzersiz için faydalı olabilir

Muzun kaslara faydası, aslında yaygın olarak bilinen ve konuşulan bir konu. Muz, mineral içeriği ve kolayca sindirilen karbonhidratları nedeniyle genellikle sporcular için mükemmel bir besin olarak anılıyor.

Muzun faydaları: Kolayca diyetinize eklenebilir

Muz sadece inanılmaz derecede sağlıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda en uygun atıştırmalık seçenekleri arasında yer alır. Bu harika meyveyi yoğurt, tahıl ve smoothie’lere ekleyebilir; hatta tatlılarda şeker yerine bile kullanabilirsiniz.

Muz ayrıca kalın koruyucu kabuğu nedeniyle, hijyen anlamında son derece güvenlidir. Ve nadiren herhangi bir pestisit veya kirletici içerir. Muzu tüketmek de taşımak da inanılmaz kolay! Genellikle iyi tolere edilir ve kolayca sindirilir. Daha ne olsun ki?

Muzun zararları nelerdir?

Muzun sayısız sağlık yararı sağlayan popüler bir meyve olduğunu biliyoruz. Lif ve antioksidan içeriği nedeniyle sindirim ve kalp sağlığını önemli seviyede destekleyebilir. Nispeten düşük kalorili ve besleyici olduğu için kilo vermeye bile yardımcı olabilir.

Özellikle tatlı ihtiyacını sağlıklı bir şekilde gidermesi, olmuş muzun faydaları arasında en dikkat çekenidir. Elbette hem sarı hem de yeşil muzlar, sağlığınızı destekleyebilir ve tokluk hissini uzatabilir.

Peki muzun zararları nelerdir? Tıpkı diğer meyveler için geçerli olduğu gibi muzun da aşırı tüketilmesi, bazı sağlık koşullarını olumsuz yönde etkileyebilir. Uzmanlar, diyabet hastalarının muz tüketimi konusunda dikkatli ve ölçülü olması gerektiğini vurguluyor. Veya bazı kişilerin bazı besinlere alerjileri olabilir. Bu yüzden eğer özel bir sağlık koşulunuz varsa, muz tüketimi konusunda doktorunuza danışmanızda fayda olabilir.

Önemli not: Bu yazıda yer verilen tüm bilgi ve öneriler bilimsel destekli makaleler baz alınarak, genel bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup herhangi bir uzman tavsiyesi içermemektedir. Her bireyin beslenme ihtiyaçları ve çeşitli besin gruplarına gösterdiği tolerans ve hassasiyet kendi metabolizma işleyişine göre farklılıklar gösterebilir. Olası risk durumlarına karşın sağlığınızı ilgilendiren her türlü konuda mutlaka uzman görüşüne başvurun.

Uplifers Sağlıklı Beslenme Koleksiyonu’nu incelemek ve ürünleri satın almak için tıklayın.

Kaynak: medicalnewstoday, healthline

İlginizi çekebilir:

Muz kaç kalori?

Karpuzun faydaları: Neye iyi gelir, hangi vitaminleri içerir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!