“Winter is coming”: Domates soslarınız hazır mı?

Kışa hazır mıyız? Hemen asıl konuya geliyorum. DOMATES TURFANDA…

Kışlık hazırlıklarınızdan önce bol keyifle, sindire sindire, kokulu domatesleri taze taze yemeyi unutmayın. Sadece domates, güzel bir zeytinyağı, biraz tuz ve karabiber; oh, afiyet olsun! Bu dönemin keyfini çıkaralım.

“Yedim, içtim, bıkmadım ama bu kadar domates bir şey olsun” diye düşünenler için çok basit, doğramasız, soğansız, bir şeysiz sos yapmak bence çok uygun olacaktır.

Domates sosu yapmaya üşeniyorum” diyen varsa, üşenmeyin, en kolayı ekranınıza geldi. Çünkü bir blender, bir tencere ve kavanoz ile bu işi halledeceğiz. Hem evde yığılmış cam kavanozları değerlendirmiş olacağız, fena mı?

  • Semt pazarınıza gidiyorsanız çok daha kolay hem ucuzca sos yapmalık domatesler bulacaksınız hem de kavanoz kapakları. Semt pazarına gidemiyorsanız büyük marketler bile bu kış hazırlığına ayak uydurdu. Ben geçen gün Çengelköy salatalık alıp turşu yaptım. Onu sonra anlatırım.
  • Domatesleri aldınız, güzelce yıkadınız. Biraz küçük parçalara ayırıp en büyük tencerenize doldurdunuz. Sonra çok harlı olmasına gerek yok ateşin, orta ateşte, gidip gelip karıştırarak domatesleri kendinize ev arkadaşı yapın bir süreliğine. Karıştırmak önemli dibi tutmasın, güzelce suyunu salsın ve birazcık çeksin istiyoruz.
  • Artık ezilmiş ve suyunu çekmiş hale geldi. İşte şimdi blender’ı alıyoruz ve bızzzttt. İsterseniz süzebilirsiniz ama ben süzmüyorum, domates kabuklarından eser kalmıyor. Domates çekirdeğinden zaten neden rahatsız olayım? Oh, mis gibi!
  • Ocakta dilediğiniz kıvama kadar pişirip suyunu çektirebilirsiniz. Dilerseniz biraz şeker ve tuz ile tat dengesini sağlayabilirsiniz. Kıvam “Heh, tamam işte!” dedirtecek kendine. İşte o an tertemiz kavanozlarınıza doldurup yepyeni kavanoz kapaklarınızı sıkıca kapatıp ters çevirme vaktidir.

Bu kadar. Öptüm!

İlginizi çekebilir: Yazın baharatları nasıl saklamak gerekir?

Gizem Özaydemir Şef
1988 İstanbul doğumluyum. Profesyonel hayatıma Türkiye’nin ilklerinden olan bir sağlıklı yaşam merkezinde başladım. Detoks ve raw food ile tanışmam orada gerçekleşti. Bu durumumu geliştiren ... Devam