Wellness’ta yepyeni bir trend başlıyor: Terapötik hava

Wellness konseptinin giderek yaygınlaşması, sağlıklı yaşama doğru önemli sayılabilecek bir yönelimin oluşmasına yol açtı. Bu konseptin ürünü olarak ortaya çıkan sağlıklı yemekler, wellness stüdyoları, nitro kahvelerden sonra artık yepyeni bir trende sahibiz: Portatif aromaterapi

bitki
Koku alma duyumuzun, beyindeki duyguların merkezi olan limbik sistemle bağı bulunuyor.

Koku, en güçlü psikolojik tetikleyici olarak biliniyor. Koku duyumuzun direkt olarak duyguların beyindeki merkezi olan limbik sistemle bağı bulunuyor. İşte bu yüzden aromaterapinin ve esansiyel yağların sağlığımıza ve iyiliğimize faydası bulunuyor.

Esansiyel yağlar aslında kokunun doğasını oluşturuyor. Çam ağacından sandal ağacına hatta lavantaya kadar her şey esansiyel yağa dönüştürülebiliyor. Konsantre kokular da aromatik, antibakteriyel ve antifungal bitkilerden damıtılarak elde ediliyor.

Esansiyel kokuların tarihçesi

Bu cezbedici kokuların kökeni Antik Yunan’a kadar dayanıyor. O dönemlerde özellikle adaçayı kullanılıp onun antiinflamatuar ve zeka geliştirici özelliklerinden faydalanılıyormuş.

Geleneksel olarak, esansiyel yağlar spa kültürüyle özdeşleşmiş olsa da kişisel olarak küçük şişelerdeki portatif esansiyel yağ dağıtıcısı artık birçok evde, özellikle yatak odalarında bulunuyor ve siz uyurken ortama eşsiz bir koku yayıyor.

Kullanışlı ürünler satan Etsy’de esansiyel yağlı kolyeler dahi bulunuyor. Bu noktada eğer eviniz için uygun bir şey arıyorsanız MONQ difüzörler, ya da bilinen adıyla terapötik hava aletleri hem şık hem de kusursuz bir koku terapisi sunuyor.

monq
Terapötik hava aleti, ilk etapta sigarayı andırsa da kristal görünümüyle şıklığı yakalıyor.

7 farklı koku ile nefesinizi doğallığa açın

Toplamda 7 tane koku bulunuyor:

  • Zen (portakal, akgünlük ve ylang-ylang),
  • Enerjik (zencefil, limon, bahçe nanesi),
  • Uykulu (lavanta, limon otu, kedi otu),
  • Aktif (karabiber, portakal, adaçayı),
  • Sağlıklı (tarçın, kekik otu, zerdeçal),
  • Mutlu (rezene, vanilya, dağ kekiği)
  • Seksi (yasemin, lime, silhat).

İlk etapta çubuklar sigara gibi görünse de, kristal görünümü ile şıklığı yakalıyor. Çubuğu oluşturan her bir elementin farklı özelliği bulunuyor. Örneğin; portakal ruhunuzu harekete geçiriyor, akgünlük zihninizi dengeliyor ve ylang-ylang vücudunuzu rahatlatıp stresi azaltıyor.

Her ne kadar dışarıda satılan oda parfümlerinin sizi rahatlattığını düşünseniz de, terapötik hava aletleri aromaterapi konusunda direkt çözüm sunuyor. Ürünü kullandıktan sonra gerçekten organik bitkileri soluduğunuzu hissediyorsunuz.

Ham bitkilerin karışımının gücü, doğal ve rahat bir şekilde nefes almanızı ve mental olarak gevşemenizi sağlayacak.

İlgili yazı: Oil pulling terapisi nasıl uygulanır?

Terapötik hava çubuklarını kolaylıkla taşıyabileceğiniz gibi, uzun bir günde biraz rahatlamak için, meditasyon öncesi ya da arkadaşlarınızla çıktığınız bir akşamda da kullanabilirsiniz. Her durumda bu saf aromaterapi; farkındalığa ve nefesinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle oral takıntısı olan kişiler ve sigara tiryakileri için mükemmel bir alternatif olan terapötik çubuklar, hayatınıza daha çok farkındalık ve Zen katmayı amaçlıyor.

Kaynak:

Mindbodygreen.com

Monq.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!