Oil pulling terapisi nedir, nasıl uygulanır, faydaları nelerdir? – Uplifers

Oil pulling, saf zeytinyağıyla ağzınız, boğazınız ve diş etlerinizdeki bakterilerin temizlenmesini sağlayan antik bir ayuverdik uygulamadır. Ağızların bakteri ve virüsler tarafından işgal altında olduğu biliniyor. Bu yöntemle ağız hijyeninizi sağlamanız ve nefesinizi temizlemeniz mümkün gözüküyor.

Oil pulling terapisi nasıl uygulanır?
Oil pulling terapisini susam yağıyla uygulayabilirsiniz

Oil pulling tam olarak nasıl bir fayda sağlar?

Nefesinizi temizler,
• Dişlerdeki plak oluşumunun engellenmesine yardımcı olur,
Diş etlerinin kanamasını engeller,
• Hassas dişlere iyi gelir,
• Ağızda iltihap oluşmasını engelleyebilir,
Alerjilere iyi gelir.

Oil pulling nasıl hazırlanır?

Bir çay kaşığı susam yağı, organik histindan cevizi yağı ya da ayçiçek yağı hazırlanmalıdır. Buna 1 damla esansiyel yağ da eklenebilir. Ancak bu opsiyoneldir ve kullanılacak esansiyel yağının çok kaliteli olması gerekebilir.

Oil pullling nasıl uygulanır?

Oil pulling terapisi nasıl uygulanır?
Oil pulling için 20 dakikanızı ayırabilirsiniz

Karışımı hazırladıktan sonra ağzınızın içine alın. Tadı zannettiğiniz kadar kötü olmayacaktır. Özellikle esasnsiyel yağ bu konuda yardımcı olabilir. İlk yapışınızda zeytinyağının ağzınızda 10 dakika kalmasını sağlayın. Özellikle sabahları uyanır uyanmaz, herhangi bir şey yemeden yapmanızda fayda var. Burada dikkat edeceğiniz bir nokta da, karışımı yutmamanız olacaktır.

İlk başlarda 10 dakika yapmanız yeterli olabilir. Ancak zeytinyağının bakterileri nüfuz edebilmesi için ağzınızda çok fazla kalması gerekebilir. Dolayısıyla, zaman geçtikçe süreyi artırmaya çalışın ve hedefiniz 20 dakika olsun. 20 dakika oil pulling için optimum süre diyebiliriz.

Süre bittikten hemen sonra ağzınızı yıkamalısınız. Hafif bir şekilde de dişlerinizi fırçalamanız daha iyi olacaktır.

Eğer kötü nefesinizi temizlemek ve ağız sağlığınıza daha fazla dikkat etmek istiyorsanız siz de her sabah oil pulling yapabilirsiniz.

Kaynak:
Mindbodygreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!