Vizyon panosu atölyesi: İlkbahar gündönümü ile dönüşümünü başlat

Kısa bir zaman yolculuğuna çıktığını hayal et… 2022’nin sonuna gelmişiz ve yılı değerlendiriyorsun. Hayallerinin birçoğu gerçekleşmiş, bazıları tamamlanmasa bile elinden geldiğince güzel adımlar atmışsın ve kendi gelişiminden memnunsun. “İyi ki!” diyorsun ve kendine tüm gayretlerin için teşekkür ediyorsun… İçini bir huzur kapladı değil mi?

Şimdi günümüze geri dönelim. Yıl başında listesini çıkardığın birçok hayalin vardı. Belki erteledin, belki nasıl başlasan bilemedin ya da dış etkenlerden dolayı vazgeçtin. Hava çok soğuktu, gündem çok yoğundu, dış koşullar uygun değildi…

Halbuki doğa öyle mi, kışın soğuğunda bile bir hazırlık halinde. Eskimiş yapraklarından, ona hizmet etmeyen ve ağırlık yapan dallarından kurtuluyor; yeniye alan açıyor. Bahar geldiğinde de tomurcuklanıp yeşilleniyor.

21 Mart ilkbahar gündönümü, bulunduğumuz yarım kürede gündüz ile gecenin eşitlendiği, artık gündüzlerin uzamaya başladığı, baharın tomurcuklandığı bir zaman. Baharın dönüşümü ile uyumlanarak sen de hayallerine kavuşmak için içindeki yaratıcı enerjiyi açığa çıkarabilirsin. İlkbahar gündönümü ile birlikte kendi dönüşümünü başlatabilirsin!

Vizyon panosu, hayallerime ulaşmak için kullandığım etkili bir araç. Daha önce duymayanlar için kısaca bahsetmek gerekirse; hayallerimizi, hedeflerimizi, isteklerimizi görselleştirme tekniği ile bilinçaltımıza yerleştirmemize yardımcı oluyor. Her gün kullanarak hayallerimizi gündemimizde tutmamıza, o hayalleri sadece düşünmekten bir adım öteye geçip, somut adımlar atmamıza ve bu sayede ihtiyacımız olan kaynakları hayatımıza çağırmamıza destek oluyor. Bu sene de geçen sene olduğu gibi vizyon panomu hazırladım. Her gün kullanmaya devam ediyorum. Birçoğu için somut adımlar attım ve farklı kaynaklar hayatımda belirmeye başladı bile. Fırsatlar önüme çıktıkça onları hayranlıkla izliyor ve değerlendiriyorum. 

Bu atölyeyi daha önce yıl sonunda yapmıştım. Aslında sene içinde yapma planım başta yoktu ama geçtiğimiz haftalarda Nil Karaibrahimgil’in sosyal medya hesabında paylaştığı bir içeriği bana ilham oldu. İlkbahar gündönümünün bu atölye için çok güzel bir dönem olacağını hatırlattı. Bu içerikten bir alıntı:

“Sanırdım ki, önce yaşıyorsun sonra anlatıyorsun hayatı. Halbuki tersiymiş. Kendine anlattığını yaşıyormuşsun. Sonra baktım anlattığımı yaşıyorum, her şeyi kendi hoşuma giden şekilde anlatmaya devam ettim. Olayları olmadan yorumlamaya başladım. Deliriyor muydum? Tam tersi akıllanmıştım. Asıl deli, hayatı önce yaşayıp, sonra anlatandı. Buna emindim ama çıkıp ortaya herkese anlatacak değildim. Bunun farkına varan varırdı. Varmayan başka bir hayata kadar bekleyecekti.”

Ben de ortaya çıkıp ulaşabildiğim kadar çok kişiye önce anlattığını, sonra anlattığını yaşadığını; vizyon panosunun da bunun için güzel bir araç olduğunu tekrar anlatmaya karar verdim.

Belki yılbaşında hayallerini listeledin. Şu an o listeyi açıp ne durumda olduğunu değerlendirmeni dilerim. Ve yılın ilk 3 ayı bitmeden, kalan dokuz ayda hayallerine yaklaşmak istersen, seni 20 Mart Pazar 11:00-14:00 arasında Zoom üzerinden düzenleyeceğim atölyeye davet etmek isterim. İlkbahar gündönümünden bir gün önce, kendimize ve hayallerimize üç saatimizi ayırıp; hayallerimize nasıl ulaşabileceğimizi öğreneceğiz. Atölyede vizyon panosu nedir, nasıl işler, nasıl hazırlanır ve nasıl kullanılır hepsini tüm detaylarıyla önce teorikte öğrenip sonra atölye sırasında kendi vizyon panolarımızı oluşturacağız. 

Eğer sen de ilkbahar gündönümü ile içindeki yaratıcı enerjiyi açığa çıkarmak ve dönüşümünü başlatmak istersen bu forma bilgilerini bırak. En kısa sürede e-posta adresine;

  • Atölye içeriğini,
  • Atölyeye katılmanın neden iyi bir fikir olduğunu, 
  • Atölye kazanımlarını ve 
  • Ücret bilgisi gibi tüm detayları ileteyim.

Dilerim bu ilkbahar, dönüşümünü başlattığın bir dönem olur!

Katılımcı yorumları

“Kendime farklı bir açıdan bakmamı, ne istediğimi anlamamı, durup bir nefes molası vermemin ne kadar iyi hissettirdiğini gösterdi. Atölye süresince resmen huzurla doldum.”

“Düşünce ve görüntünün birleşimi ile hayallerine ulaşmanın aslında beklediğim kadar zor olmadığını hissettirdi. Sanki her şey daha yapılabilir geliyor şu an hayatıma baktığımda. Doğru şekilde istemeyi bilirsen elbette.”

“Her gün ayrı ayrı düşünüp de ilerlemesini gelişmesini takip etmediğimiz kategorileri bir araya getirerek çok güzel bir zaman geçirttiğin için teşekkür ediyorum.”

“Hayallerimi tek tek yazmak benim için çok mutluluk verici oldu, kendime güzel bir zaman ayırmış gibi hissediyorum.”

“Bu tarz şeylere zaman ayırmaya başladıkça fark ettim ki ben değerliyim. Şu anda hayallerimin yapılabilirliği ve nasıl yapabileceğimle ilgili kafamda fikirler oluştu.”

“Gündem ne olursa olsun kendi içime dönmeme, kendimi tanıyabilmeme, kendime vakit ayırabilmeme yönelik bana bir dürtü oldu.”

“Hep konuştuğum ama hiç aksiyona geçemediğim, şu an daha uzun vadede aksiyon planımı oluşturduğum keyifli bir aktivite oldu.”

İlginizi çekebilir: Şubat’ta kendinizi sevin: Ruhsal öz şefkat için önem verdiğin değerlerin peşinden git

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam