Şubat’ta kendinizi sevin: Ruhsal öz şefkat için önem verdiğin değerlerin peşinden git

Şubat ayını “kendimizi sevme ayı” ilan ederek sizlerle öz şefkat yolculuğuna çıktık ve öz şefkate giden beş yolu, bunları geliştirmek için yapabileceklerimizi bugün itibariyle konuşmuş olacağız. Şubat ayıyla beraber bu yolculuk tamamlanıyor fakat asıl yolculuk yeni başlıyor. Şimdi bu yolda öğrendiklerini hayatına uyarlama ve kendine sevgini gösterme zamanı! Beşinci ve son durağımıza da uğradıktan sonra, yazının sonunda senin için bir hediyem var!

Beşinci durağımız ruhsal öz şefkat. Öz Şefkatli Farkındalık kitabında da bahsedildiği gibi; ruhsal olarak kendimizle ilgilenmemiz, genellikle önem verdiğimiz değerleri geliştirmek için vakit ayırmamız anlamına gelir. Bu değerlere vakit ayırabilmek için önce ne olduklarını bilmek gerekir. Gelin aşama aşama yolumuzu çizelim:

Önem verdiğin değerleri tanımla: Belki doğada bulunmak, belki minimalist ve sürdürülebilir bir hayat yaşamak, belki kişisel gelişimine önem vermek ve farkındalığını artırmak. Herkes için çok çeşitli olabilir bu değerler. Önemli olan seni huzurlu, yaptığında tamamlanmış hissettiren değerlerini tanımlamak.

Değerlerini paylaşan kişilerle zaman geçir: Bu aşamayı son yıllarda daha bilinçli yapmaya başladım. Eskiden değerlerimle ilgilenen kişilerle daha az zaman geçiriyormuşum ve bu bende “anlaşılmıyorum” düşüncesini doğuruyormuş. Halbuki, benzer değerleri paylaşan oldukça fazla kişi varmış, önemli olan o kişileri nerede bulacağını bilmekmiş.

Son zamanlarda bu ortamlardan birisi verdiğim yoga ve meditasyon dersleri. Her ne kadar eğitmen olarak o alanı ben açıyor olsam da benzer değerlere sahip kişilerle tanışmak, iletişim kurmak benim ruhumu besliyor. Bir diğeri katıldığım kitap kulübü. İlgilendiğimiz ortak bir kitabı benzer dönemde okumak, üzerine tartışmak ve tecrübelerimizi paylaşmak ortak deneyimler yaşadığımıza şahit olmamıza ve birbirimizden ilham almamıza alan açıyor. Son olarak ilgilendiğim konularda eğitimlere katılmak, içerikleri takip etmek yine ruhumu besleyenlerden. Sen de kendi hobilerine, ilgi alanlarına uygun topluluklarla zaman geçirerek kendine ruhsal öz şefkat gösterebilirsin.

Değerlerini geliştirmek için takviminde zaman ayır: Bu aşama sadece ruhsal değil, öz şefkate giden beş yol için de ortak aslında. Hayatın koşuşturmacasında aklımızda olan, bize iyi gelecek birçok uygulamadan “acil” işler için feragat ediyoruz. Geriye dönüp baktığımızdaysa feragat ettiğimiz hep kendimiz oluyoruz. Bunu değiştirmek için etkili bir yöntem, önceden zamanını planlamak. Belki haftada bir ya da birden fazla yapacağın ruhsal öz şefkat uygulaması için belirli bir gün ve saat aralığı belirleyip takvimine önceden kaydedebilirsin. On beş dakikalık süreler bile çok güzel başlangıç olacaktır, yeter ki bu zamanı kendine ayırmaya istekli ol.

Ruhsal olarak kendinle nasıl ilgilendiğini düşünebilir; ihmal ettiklerine daha çok zaman ayırmak için bu üç adımdan yardım alabilirsin. Önem verdiğin değerlerin peşinden gitmek ruhunu besleyecek ve sana bütünlük hissi verecektir.

Sana hediyem: Değerlerinden birisi kendine dair farkındalığını artırmak, sakin ve huzurlu bir yaşam sürmekse bu hediyem senin için! Hafta içi Salı ve Perşembe akşamları sunduğum Mindfulness Temelli Yoga Dersleri’mden birine katılım hediye ediyorum. Derslerde sakin yoga akışları ve yin yoga pozları ile birlikte; mindful olma halini destekleyen nefes çalışmaları ve meditasyona da yer veriyorum. Bu sayede bedenin ve sinir sistemin üzerinde daha uzun vadeli yatıştırıcı ve dönüştürücü etki yakalayabiliyoruz. Hediyemi almak istersen bana Instagram üzerinden mesaj at; 1 Mart Salı 21:00-22:00 ya da 3 Mart Perşembe 20:30-21:30’da matta buluşalım!

İlginizi çekebilir: Şubat’ta kendinizi sevin: Duygusal öz şefkat için en yakın arkadaşın ol

Sibel Okan - moment by Sibel Mindful Yoga Eğitmeni
Merhaba ben Sibel. Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Daha önce özel sektörde pazarlama alanında çalıştım. Mühendislik eğitiminin bana katmış olduğu analitik düşünce yapısı ... Devam