Vizyon panosu: 2019’da hedeflerinizi ertelemeyin, gerçekleştirin

Yeni bir yıl yaklaşırken hepimizin kafasında çeşitli hedefler oluşmaya başladı bile. Üzerine 2018’den devrolan hayaller de gelince biraz panikle “Bu sefer yapabilecek miyim?” korkusunu hissetmeniz gayet doğal.

Hayallerinizi, yapmak istediklerinizi bir yerde toparlamak, onları görselleştirmek ve arada sırada göz atmak, hangilerini yaptığınızı kontrol etmek, hangilerini gerçekleştirmek için geride kaldığınızı belirlemek, hayallerinize giden yolda daha emin adımlarla yürümenizi sağlayacak. Bunu yapabilmenizi kolaylaştıracak ve harekete geçmenizi sağlayacak yöntemi açıklıyorum: Vizyon Panosu.

Vizyon panosunu daha önce hayal panosu, hedef haritası gibi farklı isimlerle de duymuş olabilirsiniz. En kısa tanımıyla; hedeflerinizi belirleyip, bir çerçeve çizerek görselleştirmenizi sağlayan ve kendinize sık sık hatırlatarak bu yoldaki alt hedeflerinizi belirlemenizi kolaylaştıran şematik bir yöntem.

Seçim yaparak başlayabilirsiniz

Vizyon panosu hazırlamanın en büyük avantajlarından biri de hayallerinizi görselleştirerek ve tartarak onları biraz daha ayağı yere basar hale getirmenizi sağlaması. Böylece nelere odaklanabileceğinizi daha gerçekçi olarak ortaya çıkarabiliyorsunuz. “Hangi hedeflerinizi 2019 panonuza koymak istiyorsunuz?” sorusunun cevabını bu adımda oluşturmaya çalışın. Kariyer mi, ilişki mi, yoksa farklı konuların bir araya geldiği karma bir pano mu hazırlayacaksınız? Tek bir pano mu hazırlayacaksınız, yoksa her bir konu için ayrı bir pano mu? Tamamen size kalmış.

Bir müzik listesi hazırlayın

Sizi rahatlatacak ve iyi hissettirecek bir müzik listesi hazırlamak iyi bir fikir olabilir. Sizi moda sokacak, hayal kurmanızı sağlayacak, size hayallerinizi ve hedeflerinizi gerçekleştirebileceğinizi hissettirecek bir müzik listesi hazırlayabilirsiniz.

Panonuzu planlayın

Müzik listeniz hazırsa onu çalmaya başlayarak planlama aşamasına geçebilirsiniz. Belki birkaç mum yakarak ortamı daha rahat hissedebileceğiniz bir hale getirebilirsiniz. Ben bu resme genelde bir fincan kahveyi de mutlaka ekliyorum. Planlama aşamasında kendinize biraz süre vermenizi öneririm. Yaklaşık 20 dakika ya da ne kadar ihtiyaç duyuyorsanız hedeflerinizi, yapmak istediklerinizi düşünmeye ayırın. İleride panonuza baktığınızda hangi mesajları almak istiyorsunuz, sizi neler harekete geçirebilir düşünün ve kararlarınızı not alın.

Pano için gerekli malzemeleri toplayın

Panonuzda ne tarz malzemeler kullanmak istersiniz? Dergilerden kesilmiş parçalar mı, yoksa gerçek fotoğraflar mı? Belki renkli kalemler, sim ya da farklı materyaller kullanmak yaratıcılığınızı tetikleyebilir. Kararınızı verirken panonuzda hedeflerinizi hangi şekilde görmek size ilham verir ve motive eder diye düşünebilir ve malzeme seçimlerinizi buna göre yapabilirsiniz.

Bu arada pano hazırlamak için yeteri kadar zaman ayıramayacağınızı düşünüyorsanız, dijital uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Ben denemediğim için öneride bulanamayacağım ama Visuapp ve Dream Vision Board bildiklerimden birkaçı.

Vizyon panonuz için hazırsınız

Başkaları tarafından bölünmeyeceğiniz, rahatsız edilmeyeceğiniz bir yere geçin. Panonuzun nasıl görüneceği tamamen size kalmış bir konu. Daha düzenli görünmesini de isteyebilirsiniz daha kaotik görünmesini de. Yavaş yavaş kullanmak istediğiniz görselleri dergiden keserek ya da panonuz için kullanmak istediğiniz fotoğrafları yapıştırarak başlayabilirsiniz. Daha önceden seçmiş olduğunuz şarkıları dinlerken panonuzun üzerine minik notlar yazabilirsiniz.

Vizyon panosunu hazırladıktan sonra

Panonuzu her gün göreceğiniz bir yere asmak seçeneklerden biri. Çoğu kişi gün içinde vizyon panosuna göz atmayı motive edici buluyor. Ben bunun bir noktadan sonra onu görmezden gelmemize neden olduğunu düşünüyorum. Herkesin görmesini de istemeyebilirsiniz. Bu, çok ortada bir yere asmamanız için doğal ve geçerli bir sebep. Bu karar da aslında tamamen kişiye kalmış bir karar.

Benim tercihim panomu tamamen unutmayacağım, arada bir bakmak istediğimde de kolaylıkla ulaşabileceğim bir yere koymak oluyor genelde. Böylece belirli aralıklarla onu çıkarıp göz atarak, güçlü bir motivasyon kaynağı olarak kullanıyorum. Tek tek tüm görsellere ve notlara göz atarak onları oraya neden yapıştırdığımı hatırlıyorum ve o hedefimin, hayalimin gerçekleşmesi için yapmam gerekenlere güç topluyorum.

Eğer siz de 2019 için bir vizyon panosu hazırlamaya karar verirseniz unutmayın ki panonuz mükemmel olmak zorunda değil. O sadece yolcuğunuzda size motivasyon sağlayacak ve odaklanmanıza yardımcı olacak araçlardan biri. Açık olun, eğlenmeye bakın ve nelerin geleceğini izleyin.  

İlginizi çekebilir: Kitap okuma alışkanlığınızı 4 adımda geri kazanın

Pozitif Omlet
Tuğçe Baykut Pınar öğrenmekten hiç sıkılmayan, kitap okumaya bayılan, motivasyon ve başarı üzerine merak salmış biri. Dijital pazarlama üzerine çalıştığı kurumsal hayatına devam ediyor. ... Devam