Kitap okuma alışkanlığınızı 4 adımda geri kazanın

Hayatımın her döneminde kitap konusunda obur bir insan oldum. Kalın denilecek bir kitabı başından kalkmadan yarım günde sıkılmadan bitirebilirim. Hatta hayatımda o kadar büyük yeri olan kitaplar oldu ki, sayesinde dövme sahibi bile oldum. Ancak son dönemlerde hayat o kadar hızlı ve yoğun bir şekilde akıyor ki, elime kitap alamaz oldum. Günün sonuna doğru yatağa uzanıp uyumadan önce birkaç sayfa da olsa okuma planlarım her seferinde gözlerimin hızlıca kapanmasıyla suya düşer oldu. Açıkçası okuyamadıkça hevesim de kaçmaya başladı. 2018’e girmeden önce çıkardığım “Okumak İstediğim Kitaplar” listesinin oldukça gerisine düştüm.

Durum böyle olunca yoğun zamanlarımda nasıl daha fazla kitap okuyabilirim diye araştırmaya ve bulduğum çözüm yollarını denemeye başladım. Artık sahalara geri döndüğümü söyleyebilirim.

Daha fazla kitap okumak isteyenler ya da bu aralar benim gibi zamansızlık ve motivasyonsuzluktan şikayet edenler için minik bir liste hazırladım.

Hedefinizi belirleyin ama esnek tutun

Kaç kitap okumak istediğinizden değil, hangi kitabı neden okumak istediğinizden yola çıkın. Daha fazla kitap okumak istemeniz için birçok neden var, ancak okuma planınızı yapmadan önce, hedefi belirlemeniz önemli. “Hangi kitabı okumak istiyorum?” sorusuyla yola çıkarsanız, hedefinizi belirlemeniz daha kolay olacaktır. Bu şekilde ilerlerseniz hem hedefinizi belirlemeniz kolaylaşır, hem de kendinizi hangi alanlarda geliştirmek istediğinizi tekrar düşünebilirsiniz.

Kitabınızı sayfalara bölün

Okumak istediğiniz kitapları belirlediniz. Kaç kitap hedefiniz olması gerektiğini artık biliyorsunuz. Yapmanız gereken plan, çıkan adete göre değişecektir. Bu yüzden ben kendi planlamamdan örnek vereceğim. Hedefimde olan kitap sayısına ulaşabilmem için haftada bir kitap bitirmem gerekiyor. Bu yüzden o haftaki kitabın sayfa sayısını her güne bölüyorum ve kitabın beni çıkaracağı yolculuğa hazırlanıyorum.

Okumaya zaman ayırın

İş okumaya geldiğinde günlük planınıza yeni bir “to-do” ekleyip bitirebileceğinizi varsaymayın. Hayatınıza kulak verin ve okumaya zaman ayırmak için fırsat kollayın. Her gün, bugün kitap okumak için ihtiyacım olan zamanı ne zaman ayırabilirim sorusuyla kendinizi yoklayın. Belki bir gün yolda işe giderken, ertesi gün öğle arasında, başka bir gün ise Netflix izlemekten vazgeçerek kitap okumak için zaman yaratabilirsiniz. Bu adımda okumak istediğiniz kitaplardan yola çıkarak belirlediğiniz kitap sayısını, hayatınızın temposuyla uyuşturamıyorsanız listenizi tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Goodreads’i telefonunuza indirin

Hepimiz çevremizdeki insanlardan, arkadaşlarımızdan ve ailemizden duyduklarımızdan etkileniyoruz. Hatta bu etkilenme durumu öyle bir hale geldi ki, bazı konularda karar vermeden önce tanımasak dahi farklı kişilerin önerilerini okumak ve dinlemek istiyoruz. Kitap için bunu sağlayan bir uygulama var; Goodreads. Goodreads’te okumak istediğiniz kitapları daha önce okumuş kişilerin yorumlarını okuyabilirsiniz, hatta arkadaşlarınızın neler okuduğunu, neleri tavsiye ettiğini bu uygulama ile takip edebilirsiniz. İtiraf etmeliyim uygulamada yer alan “Reading Challenge” kısmında arkadaşlarımın hedeflerini görmek ve kendi hedeflerimi tamamlayıp, uygulamaya kaydetmek benim motivasyonumu artırıyor.

Bu adımları takip ederek eski kitap okuma seviyeme yaklaşmaya başladım. En azından kitap okuma durumum sürekliliğe kavuştu. Umarım siz de benim kadar faydalanırsınız. Şimdi sıra sizde!

İlginizi çekebilir: Yazmaktan korkmayın: Yapılacakları listeleyerek hayat akışınıza devam edin

Pozitif Omlet
Tuğçe Baykut Pınar öğrenmekten hiç sıkılmayan, kitap okumaya bayılan, motivasyon ve başarı üzerine merak salmış biri. Dijital pazarlama üzerine çalıştığı kurumsal hayatına devam ediyor. ... Devam