Vals: Müziğin, romantizmin, inceliğin ve zerafetin dengeli birleşimi

Atatürk’ün izlemeyi en sevdiği danslardan biridir Vals. Avrupa’nın kültüründe vazgeçilmezlerden sayılabilecek, birçok bestecinin paha biçilemez eserleriyle taçlandırmış olduğu, pistte izlerken sizi Kül Kedisi masalındaki baloya alıp götürüveren Vals…

4

Peki nedir Vals’i sadece Avrupa’da değil dünya genelinde bu kadar önemli yapan, filmlere dizilere konu olmasını sağlayan? Öncelikle eşli bir dans olmasıdır ki, kadın ve erkeğin tek çizgide, tek bedende ve tek ortak anda buluşmasını sağlar. Tutuşu dolayısı ile romantik bir danstır ve dans boyu kadın ve erkeğin vücudu birbirinden çok az ayrılır. Temel adımları vals ritmine özel olarak oturtulmuştur, genel olarak kolay öğrenilebilen ve asıl olarak erkek tarafından yönlendirilen bir akışı izler. Ve en önemlisi, Vals Arjantin’den gelen Tango akımının Avrupa’da evrimleşmesi ile ‘’salon’’ danslarından en çok tercih edileni haline gelmiştir. Aristokrat kesinin desteğini ve beğenisini almış bir dans olmasıyla yıllar boyunca desteklenmiş ve halen de ilgi görmeye devam ediyor.

3  2

Her yaşta başlayabileceğiniz Vals, bilimsel olarak da salon dansları açısından incelendi ve yapılan çalışmalarda 12 haftalık bir çalışma sonucunda vücut hareketlilik becerisinde artış, vücut ağırlığında azalma, dayanıklılıkta ilerleme ve beden kitle indeksi değerlerinde gelişme ile özetlenebilecek sonuçlar verdiği görüldü.

Türkiye’ de birçok dans okulunda öğrenebileceğiniz Vals tekniği, aynı zamanda ülkemizde düğün danslarında en çok tercih edilen figürleri de barındırıyor. Siz de bu yaz yepyeni bir heyecana başlamak, hem eğlenmek hem öğrenmek istiyorum diyorsanız; önerim en kaliteli müziğin, romantizmin, inceliğin ve zerafetin aynı potada buluştuğu Vals ile tanışmanız.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Pınar Özeken (Ulus)
2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü ile Kimya bölümlerini bitirdi. Aynı üniversitede Biyomedikal Mühendisliği ve İspanya Pompeu Fabra üniversitesinde master derecelerini ... Devam