Uzak mesafeli ilişkileri yürütmek için ipuçları

Uzaktaki partnerinizle ilişkinizi canlı ve güçlü tutmak büyük bir sınav gibi görülür, hatta birçok kişi tarafından imkansızmış gibi algılanır. Fiziksel temasın azlığı ya da yokluğu ilişkiyi zorlayan bir etken olsa da, uzaktan ilişkilerle ilgili yapılan araştırma ve anketler farklı bir sonuç ortaya koyuyor: Birbirine mesafe olarak yakın yaşayan sevgililerin sahip olabileceği kadar kaliteli bir ilişki sürdürmek, uzaktan da mümkün. Uzak mesafeli ilişkiler de diğer ilişkiler gibi sağlıklı bir şekilde yürütülebilir…

uzak mesafe ilişki

Psikoloji uzmanı Dr. Justin Lehmiller, hem kendi deneyimlerinden, hem de bilimsel gerçeklerden yola çıkarak uzaktan ilişki yürütebilmekle ilgili ipuçları veriyor.

Gözden ırak ama gönülden ırak değil

Araştırmalar gösteriyor ki, uzaktan ilişki yürüten çiftlerin ayrılma ihtimali, kısa mesafeli ilişkilerden daha fazla değil. Üstelik, uzaklığın artması kimi ilişkiler için heyecanı canlı tutan, romantizmi, tatmini artıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Bu çelişkili durum, bazı psikologlar tarafından “bilişsel uyumsuzluk” olarak adlandırılıyor. Uzakta olma durumunun, partnerleri, fiziksel yakınlıkla seyrek olarak ödüllendirildikleri halde ilişkinin yürümesi için daha çok çabalamaya ittiği düşünülüyor. Kişiler bu uyumsuzluğu, “karşılarındaki kişi bunu hak etmese bu kadar uğraşmayacakları” fikri ile açıklamaya meyilli oluyorlar ve dolayısıyla ilişki için çabalamaya devam ediyorlar. Buna, ilişki açısından faydalı bir kısırdöngü diyebiliriz.

Uzaktan kumandalı ilişkiler

Aslına bakılırsa, uzak mesafeli ilişki yürütmek için verilen tüyoların çoğu, tüm romantik ilişkiler için geçerli. Örneğin, Dr. Lehmiller tüm ilişkiler için geçerli olan bir eylemin uzak mesafeli ilişkiler için daha da önemli olduğunun altını çiziyor: İletişim. İster telefon, ister mesaj ya da e-mail ile olsun, çiftlerin birbirlerine ihtiyaç duyduklarında ulaşabilmeleri hem paylaşımı artırmak, hem de olası kıskançlık krizlerini azaltmak açısından büyük önem taşıyor.

uzak mesafe ilişkiler

Çiftlerin birbirlerine bağlılıklarını artıracak uzun dönemli planlar yapmaları da öneriliyor. Örneğin, önümüzdeki yaz için bir tatil planı yapmak ilişki için heyecanla beklenecek bir yatırım olarak düşünülebilir.

Kendini rahatsız ya da güvensiz hissetmeyecek olanlar için sanal seks, ilişkiyi canlı tutmak için iyi bir seçenek olabilir. Telefon ya da internetle yetinemeyenler ise, seks oyuncakları sektörünün son ürünü olan, çiftler için tasarlanmış uzaktan kumandalı ürünlerden yararlanabilirler.

Sonuç olarak, partnerler istekli olup, iletişim kanallarını açık tutup, yeniliklere açık oldukları sürece uzak mesafeli ilişkilerin yürümemesi için hiçbir sebep görünmüyor.

Kaynak

http://www.lehmiller.com/blog/2014/10/10/sex-question-friday-how-do-you-keep-a-long-distance-relationship-sexy-and-strong
http://www.lehmiller.com/blog/2012/10/22/remote-controlled-sex-toys-add-a-whole-new-dimension-to-phon.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Teledildonics

İlginizi çekebilir: Sağlıklı bir uzak mesafeli ilişki yürütmek için 7 öneri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!