Uzak mesafe ilişkileri yürütmek için ipuçları

Uzaktaki partnerinizle ilişkiyi canlı ve güçlü tutmak büyük bir ilişki sınavı gibi görülür, hatta birçok kişi tarafından imkansızmış gibi algılanır. Fiziksel temasın azlığı ya da yokluğu ilişkiyi zorlayan bir etken olsa da, uzaktan ilişkilerle ilgili yapılan araştırma ve anketler farklı bir sonuç ortaya koyuyor; birbirine mesafe olarak yakın yaşayan sevgililerin yapabileceği kadar kaliteli bir ilişki sürdürmek, uzaktan da mümkün.

uzak mesafe ilişki

Psikolojik Bilimler uzmanı Dr. Justin Lehmiller, hem kendi deneyimlerinden, hem de bilimsel gerçeklerden yola çıkarak uzaktan ilişki yürütebilmekle ilgili ipuçları veriyor.

Gözden ırak ama gönülden ırak değil

Araştırmalar gösteriyor ki, uzaktan uzağa ilişki yürüten çiftlerin ayrılma riski, kısa mesafeli ilişkilerden daha fazla değil. Üstelik, uzaklığın artması kimi ilişkiler için heyecanı canlı tutan, romantizmi, tatmini arttıran bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Bu çelişkili durum, bazı psikologlar tarafından “bilişsel uyumsuzluk” olarak adlandırılıyor. Uzakta olma durumu partnerleri, fiziksel yakınlıkla seyrek olarak ödüllendirildikleri halde ilişkinin yürümesi için daha çok çabalamaya ittiği düşünülüyor. Kişiler bu uyumsuzluğu, karşılarındaki kişi bunu hak etmese bu kadar uğraşmayacakları fikri ile açıklamaya meyilli oluyorlar ve dolayısıyla, ilişki için çabalamaya devam ediyorlar. Buna, ilişki açısından faydalı bir kısırdöngü diyebiliriz.

Uzaktan kumandalı ilişkiler

Aslına bakılırsa, uzak mesafe ilişki yürütmek için verilen tüyoların çoğu, tüm romantik ilişkiler için geçerli. Örneğin, Dr. Lehmiller tüm ilişkiler için geçerli olan bir eylemin mesafeli ilişkiler için daha da önemli olduğunun altını çiziyor; iletişim. İster telefon, ister mesaj ya da e-mail ile olsun, çiftlerin birbirlerine ihtiyaç duyduklarında ulaşabilmeleri hem paylaşımı arttırmak, hem de olası kıskançlık krizlerini azaltmak açısından büyük önem taşıyor.

uzak mesafe ilişkiler

Çiftlerin birbirlerine bağlılıklarını arttıracak uzun dönemli planlar yapmaları da öneriliyor. Örneğin; önümüzdeki yaz için bir tatil planı yapmak ilişki için heyecanla beklenecek bir yatırım olarak düşünülebilir.

Kendini rahatsız ya da güvensiz hissetmeyecek olanlar için sanal seks, ilişkiyi canlı tutmak için iyi bir seçenek olabiliyor. Telefon ya da internetle yetinemeyenler ise, seks oyuncakları sektörünün son ürünü olan, çiftler için tasarlanmış uzaktan kumandalı ürünlerden yararlanabilirler.

Sonuç olarak, partnerler istekli olup, iletişim kanallarını açık tutup yeniliklere açık oldukları sürece uzun mesafeli ilişkilerin yürümemesi için hiçbir sebep görünmüyor.

 

Kaynaklar:

http://www.lehmiller.com/blog/2014/10/10/sex-question-friday-how-do-you-keep-a-long-distance-relationship-sexy-and-strong
http://www.lehmiller.com/blog/2012/10/22/remote-controlled-sex-toys-add-a-whole-new-dimension-to-phon.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Teledildonics

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!