Sağlıklı bir uzak mesafeli ilişki yürütmek için 7 öneri

Mutlu mesut ilerleyen bir ilişkiniz var ve sevgiliniz uzaklara mı taşınıyor? Ya da çevrimiçi bir sevgili edindiniz ve herkes cicim aylarını sevgilisine dip dibe geçirirken siz ekrandan ekrana mı görüşüyorsunuz? Uzak mesafeli ilişki kurmak zor, ancak imkansız değil. Hatta Cornell Üniversitesi’nde 2013’te yapılan bir araştırma gösterdi ki, sağlıklı bir uzak mesafe ilişkisinde yer alan çiftler, birbirini her gün gören çiftlere nazaran daha anlamlı bir etkileşim ve ilişki içinde oluyorlar.

Peki uzak mesafeli ilişkiler konusunda uzmanlar ne öneriyor? Görünen o ki, uzak mesafeli ilişkileri boş bırakınca, su yolunu bulmuyor. Özellikle dikkat edilecek noktaları gözden kaçırmamak, partneriniz yanı başınızda olsa yapmayacağınız baz şeyleri yapmaya başlamak gerek. Gözden ırak olup, gönülden ırak olmamak için 7 faydalı uzman önerisini siz Uplifers okurları için derledik.

“İlişkimiz nereye gidiyor?”un yanıtında dürüst ve açık olmak

Uzak mesafeli ilişkilerle ilgili ilk öneri, “ilişkimiz nereye gidiyor?” sorusunun yanıtı konusunda açık ve mümkünse partnerinizle aynı noktada olmak. Açık ilişki olasılığından tutun da, bunun ciddi bir ilişki olup olmadığına kadar her konuda, partnerinizle yakın olsanız yapmaktan çekineceğiniz konuşmaları yapabilmek çok önemli. Birbirinize çok bağlı olduğunuzu düşünebilirsiniz, fakat partneriniz böyle hissediyor mu? Sadece cinsel olarak başkalarıyla beraber olmak isteyebilirsiniz, bu da sevdaya dahil – elbette bu konuda partnerinizle mutabık kaldığınız sürece. İlişki süresince bu konuşmayı içinizden geldiğinde ya da bir şeylerin değiştiğini düşündüğünüzde yapmalısınız.

Birbirinizi sorularla tanımak

Her gün konuşmaya ya da bir şekilde iletişim kurmaya, sık sık da görüşmeye çalışmanın yanı sıra uzmanlar sorularla karşınızdakini tanımayı ve kendisi hakkında konuşmaya teşvik etmeyi öneriyor. Bu, kişilerin aynı soruları kendilerine de yöneltmeleri ve kendilerini tanımaları için de önemli bir fırsat. Karşınızdakinin isteklerini, tutkularını ve korkularını öğrenmek için en iyi yol soru sormak, özellikle de fiziksel gözlem yapma olasılığınızın az olduğu ve yeni filizlenen uzak mesafeli ilişkilerde…

Partnerinizle yakın olsanız yapmaktan çekineceğiniz konuşmaları yapabilmek çok önemli.
Ortak ilgi alanlarını canlı tutmak

Karşınızdaki insandan en başta hoşlanma nedeniniz ortak ilgi alanlarınız ise, bunları canlı tutmaya çalışmak oldukça faydalı. Aynı spordan hoşlanıyor, kitap okumayı seviyor olabilirsiniz, en büyük tutkunuz animasyon filmler olabilir, vesaire. Bunları uzaktan ama beraber, birbirinizle konuşarak ya da sonradan tecrübenizi aktararak yapın.

Büyük sorunları yüz yüze halletmek

Yakın mesafe ilişkilerinde dahi geçerli olacak bir öneri bu: Sizin için büyük ve önemli olan sorunları, mesaj ya da telefonla değil, yüz yüze halletmek. Zira karşılıklı konuşulurken kişiyi yanlış anlama olasılığınız azalıyor, sorunları büyümeden çözme ve ilişkinizi güçlendirme olasılığınız artıyor.

Aile ve arkadaşlarla beraber ve ayrı görüşmek

Partnerlerin ilişkide olduklarını en çok hissettikleri anlardan biri, yakın arkadaşlarla hatta açık görüşlülük durumuna göre aileyle beraber geçirilen zaman. Arkadaşlarınızla ayrı ayrı görüştüğünüz kadar beraber görüşmeye de çalışmak, baş başa geçireceğiniz değerli zamanlardan çalıyor gibi görünse de, ilişkinizi sağlamlaştırmak için iyi bir yoldur.

Partnerlerin ilişkide olduklarını en çok hissettikleri anlardan biri, yakın arkadaşlarla ve aileyle geçirilen zaman.
Cinselliği ayakta tutmak

Fiziksel uzaklığın en büyük dertlerinden biri de, sağlıklı bir ilişki için önemli olan cinsel çekimi canlı tutmak. Ancak bu konuda yapabileceğiniz pek çok şey var. Sınırlarınızın dışına çıkmanız da gerekse, teknolojinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Kısa mesajlar, snapler, karşınızdakinin hoşuna gideceğini düşündüğünüz fanteziler ya da eski usul aşk mektupları, uzak mesafeli cinsel ilişki için birebir.

Varsaymamak

Beden dili ile yanınızda olmayan birinin gerçekten ne düşündüğünü anlamak normalden çok daha zordur. Bu yüzden bir şeyin yanlış ya da farklı olduğunu düşündüğünüzde kafanızda kurmak ve en kötüsünü düşünmek yerine bunu karşınızdakine saldırgan olmayan bir dille sorabilirsiniz.

Bunlar ve benzeri öneriler, uzak mesafeli ilişkilerde kendimizi partnerimizin yerine koymanın ve açık olmanın normalden de daha önemli olduğunu gösteriyor.

Kaynaklar:

Live Bold & Bloom

BuzzFeed

Huffington Post

Dr. Justin Lehmiller

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!