Uyumanızı kolaylaştıracak 6 içecek

İyi bir gece uykusunun sağlık için ne kadar kıymetli olduğunu çoğu zaman önemsemiyoruz. Araştırmalar biz yetişkinler için günlük uyku süresinin 7 saatten az olmasını yetersiz uyku olarak nitelendiriyor. Kısacası 7 saatten fazla uyumamamız gerekiyor. Peki, bu sıcak yaz akşamlarında bu mümkün mü? Çok zor.

Uyku kalitemizi etkileyen birçok faktör var, bunlardan en önemlisi sıcaklık. Hepimiz biliyoruz ki sıcak havalarda uykuya dalmak oldukça zor.

Kolaylaştırmak için neler yapabiliriz, öğrenmek ister misiniz?

1. Vişne suyu

Kiraz ve vişnenin melatonin ve triptofan içeriğiyle uykuya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Günde 2 bardak tüketeceğiniz vişne suyuyla uyku düzeninizde iyileşmeler olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

2. Papatya çayı

Özellikle sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisiyle bildiğimiz papatya çayı aynı zamanda uyku kalitesini de iyileştiriyor. Uykusuzluk problemi yaşıyorsanız mutlaka denemenizi öneririm.

3. Ashwagandha çayı

Ashwagandha’nın hem mevsimsel griple başa çıkabilen, bağışıklığı güçlendiren hem de uyumaya yardımcı bir bitki olduğunu biliyor muydunuz?

4. Kediotu çayı

Sakinleştirici etkisinin yanında uyku düzeninin oluşmasında da oldukça faydalı olan bu çayı 1 fincan kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kedi otu ekleyerek 10 dakika kadar demleyip afiyetle tüketebilirsiniz.

5. Nane çayı

Midenizi rahatsız hissettiğiniz ve bu yüzden uyuyamadığınız zamanlar mutlaka oluyordur. Çaresi nane çayı diyebiliriz. Nane çayının bu etkisiyle uykuya dalmanızı da kolaylaştırabileceğini duymuş muydunuz?

6. Ilık süt

Küçükken yatmadan önce annelerimizin zorla ılık süt içirdiğini hatırlıyor musunuz? Sütün içerisindeki kalsiyum sayesinde uykunun en önemli evresi olan REM kısmına geçmek daha kolay. Denemenizi öneririm.

İlginizi çekebilir: Tatilde cildinizde leke oluşumunu engelleyecek 4 besin

Gamze Altınay Diyetisyen
Diyetisyen, aromaterapist, voleybolcu, hemşire, doğal ve organik yaşam aşığı biri olarak %100 burslu olarak okuduğum İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ile aynı anda ... Devam