Uykusuzluğun 5 önemli belirtisi ve huzurlu uykular için “Uykucu Smoothie” tarifi

Yetersiz uyuduğunun birkaç göstergesi olabilir, şimdi bunları keşfetmenin ve uyku düzenini yenilemenin tam zamanı. Çünkü yetersiz uyku sana tahmin ettiğinden daha fazla zarar veriyor olabilir….

Cilt problemleri

Yetersiz uyuduğunda bir süre sonra cildin de sana dur diyebilir. Birçok çalışma uyku düzeninin bozulmasının, hormonları etkilediğini ve cilt sağlığını bozabileceğini özellikle de akneye sebep olabileceğini söylüyor. Daha güzel bir cilt için uykunu iyi aldığından emin ol.

Her zamankinden farklı gözler

Güne her zamankinden farklı gözlerle başlıyorsan, muhtemelen dün gece uykuyla savaşmış olabilirsin. Kızarıklık, şişlik, koyu renkli halkalar, göz altı torbaları… Bütün bunların sebebi yeterince uykusunu alamamış gözlerin olabilir. Vücut, derin uyku evrelerinde hormon kontrolü ve doku onarımı sağlar. Ve yetersiz uyuduğunda bunu yeteri kadar yapamaz.

Yapılan çalışmada 1 hafta boyunca 4.5 saat uykuyla sınırlanan insanların daha stresli, gergin ve mental olarak daha yorgun olduğunu gösterildi.
Stresli ve sinirli ruh hali

Sinirlilik yetersiz uykunun büyük bir işaretidir. Yapılan çalışmada 1 hafta boyunca 4.5 saat uykuyla sınırlanan insanların daha stresli, gergin ve mental olarak daha yorgun olduğunu gösterildi. Kişiler normal düzenlerine geri döndüklerinde çok daha iyi hissediyorlardı.

Odaklanma ve hafıza sorunu

Normal rutininden birkaç saat bile daha eksik uyuman gün içindeki enerjini, odaklanma ve hafıza yeteneğini sınırlayabilir. Gün içinde kendini daha dinç ve enerjik hissetmek istiyorsan uyku düzenine gereken önemi vermen gerekiyor.

Geç saatte uyumak veya kronik uykusuzluk, sağlıksız besin tercihlerini artırabiliyor ve besin tüketimiyle beraber kilo alımını tetikleyebiliyor.
Fazla kilolar

Uyku düzeninin fazla kilolarla ne ilgisi olabilir ki dediğini duyar gibiyim. Ama, araştırmalar düzenli uykunun, beslenme ve vücut ağırlığıyla da ilişkili olduğunu söylüyor. Geç saatte uyumak veya kronik uykusuzluk, sağlıksız besin tercihlerini artırabiliyor ve besin tüketimiyle beraber kilo alımını tetikleyebiliyor. Hatta, yapılan başka bir çalışmada da günde 6 saat uyuyanların bel çevreleri, 9 saat uyuyanlardan 3 cm daha fazla bulunmuş.

Fitdipnot: Süt, muz, badem gibi besinler magnezyum minerali ve triptofan adlı aminoasit içerikleriyle uykuya geçişi kolaylaştıran besinler arasında yer alırlar.

Hatta Journal of Research ve Medical Sciencesın yaptığı bir araştırmaya göre yatmadan önce magnezyum tüketmenin uykusuzluk sorunu olan bireylerin uyku kalitesinde pozitif bir etki yaratıyor ve sabah yataktan kalkmayı kolaylaştırıyor.

Uykucu Smoothie tarifi
  • 1 su bardağı az yağlı süt
  • ½ muz
  • 5-6 badem
  • 1 tatlı kaşığı tarçın
  • 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu unu

Bütün malzemeleri blendar’dan geçirin, tüketin, iyi uykular.

 

İlginizi çekebilir: Uyku problemi yaşıyorsanız etkili önerilerle uykunuzu geri kazanmak elinizde

Yazarın diğer yazıları için tıklayın.

Betül Karakuş Diyetisyen
2014 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. Üniversite eğitimi süresince, Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi onkoloji, ... Devam