Uyku problemi yaşıyorsanız etkili önerilerle uykunuzu geri kazanmak elinizde

Dünyanın en tanınmış tıp kurumlarından olan MayoClinic’e göre uykusuzluk (insomnia), insanların uykuya dalmasını ya da uyumasını etkileyen ve yorgunluk ve bitkinlik gibi semptomları bulunan bir uyku sorunu. Uykusuzluğun; aynı zamanda anksiyete, işte ya da okulda konsantre olmada zorluk, depresyon ve asabiyet gibi semptomları da bulunmaktadır. Ne yazık ki, uykusuzluğun tedavisi de oldukça zordur. Ancak yapılan yeni bir araştırmaya göre soğuk odada uyumak, uyku kalitenizi artırmak konusunda size yardımcı olabilir.

uyku
Yapılan yeni bir araştırmaya göre, soğuk odada uyumak uykusuzluk problemine iyi geliyor.

Güney Avustralya Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmada araştırmacılar, uykusuzluğa neden olan etmenlerden birinin, vücut ısısının düşmemesi olduğunu fark ediyorlar. Bilindiği üzere, vücut ısısının düşmesi kişinin normal uyku döngüsünü başlatması açısından önemli. Araştırmayı yürüten Dr. Cameron Van Der Heuel konuyla ilgili şunları dile getiriyor: ‘Bu psikolojik değişiklikler, genellikle kişiler yatağa girmeden ve fark edilmeden yaşanıyor.’

Eğer vücut, vücut ısısını regüle etmede başarısız olursa, vücut ısısı yüz, eller ve ayaklar gibi çevre bölgelere aktarılıyor. Bu durum da farklı insomnia türlerini etkileyebiliyor. 

Uykuya dalma güçlüğü

Kişinin doğal olarak uykuya dalamaması anlamına gelir ve genellikle orta yaşlı insanlarda görülür.

Uykunun ortasında uyanıp tekrar uykuya dalamama

Bu uykusuzluk türü ise kişinin uykuda kalmasını engeller ve gece boyunca kişiyi uykusuz tutar. Stres ve anksiyete etkin rol oynar. Bu problemi yaşayan kişiler hep kendi problemlerine odaklanır, hayattan keyif alamaz hale gelirler. Genellikle yaşlı insanlarda görülür. Endişeleri yüzünden gecenin bir yarısı anksiyete atakları geçirebilirler. Alkol, menapoz, depresyon, uyuyamama korkusu, sağlık problemleri de uykunun ortasında uyanıp bir daha uyuyamama problemine neden olmaktadır.

Araştırmacılar, yukarıda belirtilen uykusuzluk problemlerinden herhangi birine sahip olan kişilerin, normal uyku düzenine sahip olan kişilere göre daha yüksek vücut sıcaklığına sahip olduğunu ortaya çıkarıyor. Başka bir araştırma da bozulan vücut ısısı dengesinin uyku kalitesini etkilediğini dile getiriyor.

Araştırmanın sonucunda evde uygulayabileceğiniz etkili tedavi yöntemlerine yer veriliyor. Soğuk bir odada uyumak ya da biyolojik geri bildirim yöntemini kullanıp ısıyı merkezden çevreye doğru yollamak bu doğal reçetelerden birkaçı. Aslında soğuk odada uyumanın sağlığınız açısından başka faydaları da bulunuyor. Diabetes adlı dergide yayınlanan bir makaleye göre, soğuk odada uyuyan erkeklerin metabolik profilleri gelişiyor ve diyabet gibi metabolik hastalıklara yakalanma ihtimalleri önemli ölçüde azalıyor.

İlgili yazı: Soğuk odada uyumanın sağlığa faydaları

İyi bir gece uykusu için başvurabileceğiniz diğer doğal yöntemler

Soğuk odada uyumanın yanı sıra Amerikan Ulusal Uyku Derneği tarafından bilimsel araştırmalar sonucu belirlenen uyku kalitenize olumlu etki edecek başka doğal yöntemler de bulunuyor. İşte bu yöntemler:

  • Yatağınız; vücudunuzun gömülmesini engelleyecek kadar sert ve vücut hatlarınızı koruyacak kadar rahat olmalı.
  • Uyurken vücudunuzun çok sıcak ya da çok soğuk olmasını engelleyecek pijamalar, çarşaf ve yastık kılıfları, yorganlar ve şilteler seçilmeli.
  • Alerji tarafından oluşacak uyku problemlerini azaltmak adına yaşanılan ortam temiz tutulmalı.

Ayrıca; her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya özen göstermek, karanlık ve sessiz bir odada uyumak ve yattığınız odanın ısısı da uyku kalitenize etki etmektedir.

Kaynak:

Sleeppassport.com

Lifehack.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!