Sağlıklı ve genç görünmenin sırrı: Serin odada uyumak

Uyumadan önce odanızın sıcaklığıyla oynamanızın sağlığınız açısından inanılmaz faydaları olabilir. Bilim insanlarına göre, serin odalarda uyumak sağlığınız açısından daha idealdir. Alışma sürecini aştıktan sonra, normalde uyuduğunuzdan daha serin bir ortamda uyursanız, hayatınızda iyi giden bir şeylerin olduğunu görebilirsiniz. Uplifers olarak sizler için serin ortamlarda uyumanın faydalarını derledik.

Serin odalarda uyuyan insanlar daha sağlıklı oluyor
Uyuduğunuz odanın sıcaklığını düşürmek, sağlığınıza faydalı gelebilir

Metabolik hastalık riskini azaltabilirsiniz

Yapılan araştırmalara göre, uyumadan önce oda sıcaklığını düşürmeniz halinde bazı metabolik rahatsızlıklara kapılma oranınız düşebilir. Bu rahatsızlıkların başında ise diyabet geliyor.

Bu konu üzerinde bir çalışma yürüten araştırmacılar, kan şeri ve uyuma sıcaklığı arasındaki ilişkiyi görmek için bir test uyguluyorlar. 4 aylık bir süre sonunda çalışmayı yürüten ekip, daha serin ortamda uyuyan insanların metabolik olarak bazı avantajlar elde ettiklerini gözlemliyorlar.

Buna ek olarak, serin ortamda uyuyan insanların daha fazla kalori yaktıkları biliniyor. Tüm bu veriler bir araya geldiğinde, daha serin ortamlarda uyumanın diyabet riskini azalttığını söyleyebiliriz.

Daha genç görünebilirsiniz

Serin ortamda uyumak, bedeninizin kendiliğinden sakinleşmesini ve serinlemesini sağlayacaktır. Buna ek olarak uyku esnasında melatonin hormonu salgılamanız artabilir.

Melatonin, bedenin yaşlanmaya karşı olan en önemli hormonlarından birisidir ve geceleri serin ortamlarda salgılanması daha da artar. Bedeninizde bu hormonun artmış olması daha genç ve güzel görünmenizi sağlayabilir.

Daha kolay uyursunuz

Serin bir ortamda uyumanın medikal faydalarının yanında, aynı zamandan pratik bazı avantajları da olabilir. Daha kolay uykuya geçmek bu avantajların başında gelir.

Eğer uyuduğunuz ortam çok sıcak ya da çok soğuk olursa, bedeninizin ısısı buna adapte olmakta zorluk yaşayabilir. Bu sebepten ötürü uyumanız gecikebilir. Ancak göreceli olarak serin odalarda bu sorun yaşanmaz ve kolayca uykuya geçebilirsiniz.

Çıplak uyumak serinlemenizi sağlayabilir

Oda sıcaklığını düşürmeden, bedeninizin sıcaklığını da düşürebilirsiniz. Bunun en kolay yolu soyunmaktır. Elbiselerinizi çıkarmanız bedeninizin sıcaklığını düşmesine ve rahat bir uykuya geçmenize yardımcı olabilir.

Bedeninizi doğal bir şekilde serinletmek, kolayca uyumanıza, kolayca uyumanızda kortizol hormonu daha az salgılamanıza sebep olur. Kortizol, stres ile ilişkilendirilen başlıca hormonlardandır. Dolayısıyla, çıplak uyumanız daha dengede bir yaşamınız olmasını da sağlayabilir.

Başka biriyle çıplak uymanın da faydaları olabilir

Serin odalarda uyuyan insanlar daha sağlıklı oluyor
Çıplak uyumak ilişkinizi daha içten bir hale getirebilir

Partnerinizle uyurken çıplak olmanızın faydaları olabilir. Araştırmalara göre çıplak uyuyan kişilerin daha mutlu ilişkileri olabiliyor. Bedenlerin temas etmesi, daha açık ve samimi bir ilişki ortamının doğmasını sağlıyor. Ayrıca, çiftlerin teninin birbirinde değmesi sonucunda stres ve depresyonla mücadele eden hormonların salgılanmasında artış olabilir.

Kaynak:
Elitedaily

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Günlük ne kadar uykuya ihtiyacımız var?

Uykusuzluk probleminden kurtulmanıza yardımcı olacak 10 basit yoga pozu

Uyku pozisyonunuz partnerinizle birlikte nasıl bir çift olduğunuzu gösteriyor

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!