Uykudan önce cep telefonunuza bakmak: Neden yapmamalısınız?

İnsanlarda sıkça gördüğüm bir alışkanlık cep telefonuna bakarken uyuyakalmak. Kaliteli bir uykunun fiziksel ve ruhsal sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulayan birçok araştırma var. Kaliteli uykuyu incelediğimizde ise uyku kalitesini bozan faktörler arasında en çok mavi ışık faktörüne rastlıyoruz. Mavi ışık cep telefonu, bilgisayar, tablet, televizyon gibi cihazların yaydığı ışık. Peki mavi ışık uyku kalitenizi nasıl bozuyor?

Melatonin hormonunuz azalıyor

Beyin sağlığı ve kaliteli uyku için oldukça hayati bir role sahip olan melatonin hormonu, mavi ışık sebebiyle daha az salgılanıyor. Böylece uykunuz bir türlü gelmiyor, gelse de bu kaliteli bir uyku olmuyor. Sadece mavi ışık değil, odadaki herhangi bir ışık kaynağı (örneğin gece lambası) da melatonin salgılamanızı kötü etkiliyor. En sağlıklısı tamamen karanlık bir odada uyumak ve ışık kaynaklarını uykudan 2 saat önce kesmek.

Sirkayden ritminiz bozuluyor

Vücudumuzun sirkadyen ritim denilen bir kendi iç saati var. Bu iç saat uyku-uyanıklık döngümüzü, metabolizmamızı, hormon salınımımızı, iştahımızı ve daha birçok fonksiyonumuzu etkiliyor. Gece mavi ışığa maruz kaldığınızda, beyniniz vaktin gece olduğunu anlayamıyor ve bu durum sirkadyen ritminizi (iç saatinizi) çok olumsuz etkiliyor. Sonuç olarak da diğer vücut fonksiyonlarınız bozuluyor.

Daha geç uykuya dalmanıza sebep oluyor

Cep telefonunuzla oynamanın uykuya dalmanızı kolaylaştırdığını düşünebilirsiniz, hatta sizi telefona iten sebeplerden biri de bu olabilir. Fakat yapılan bir araştırmaya göre ekrana bakarak uykuya dalan kişiler ile ekrana bakmadan uykuya dalan kişiler arasında uykuya dalış süresinde fark bulundu. Araştırmaya göre ekrana bakan kişiler daha geç uykuya dalıyor.

Uyandığınızda daha yorgun olmanıza sebep oluyor

Kalitesi düşük bir uykunun en önemli göstergelerinden biri de yorgun uyanmaktır. Mavi ışık, melatonin salgınızı etkileyerek ve sirkadyen ritminizi bozarak daha yorgun uyanmanıza sebep olur. O telefonu kenara koymak için başka bir sebebe ihtiyacınız var mı?

Sorularınız için bana [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz. İlginizi çekebilecek diğer konuları da Instagram hesabımda paylaşıyorum.

İlginizi çekebilir: Aldatılma travmasından kurtulmak için neler yapabilirsiniz?

Cansu Varol Uzman Klinik Psikolog
Boğaziçi Üniversitesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Klinik Psikoloji Programı’nda yüksek lisansını tamamlayarak uzmanlığını almıştır. Bu süreçte birçok danışmanlık merkezinde psikoterapist olarak görev yapmıştır. Halen ... Devam