Uyku problemi yaşayanlar için 60 saniyede uykuya dalmayı sağlayan yöntem: 4-7-8 tekniği

Günlük hayatta yaşadığımız birçok sıkıntı uykusuzluğa neden olur. Genç veya yaşlı, zengin veya düşük gelirli demeden herkes zaman zaman uyku problemi yaşayabilir çünkü modern yaşamın getirdiği stresin bir sonucu olan uykusuzluk, ne yaş ne de gelir seviyesi ayırt eder.

Rahatlama ve stres yönetimi için birbirinden farklı teknikler geliştirenler, geceleri güzel bir uyku çekmenin nasıl başarılacağını en iyi bilenler arasında yer alıyor. Bilinen tüm rahatlama teknikleri içinde en etkili olanını ise nefes teknikleri oluşturuyor. Farklı amaçlar için düşünülmüş birbirinden
farklı nefes teknikleri mevcut, bunların her biri değişik formüllerden ve yöntemlerden oluşuyor.

Uyku problemi yaşayanlar için 60 saniyede uykuya dalmayı sağlayan yöntem: 4-7-8 tekniği
Günlük hayatta yaşadığımız birçok sıkıntı uykusuzluğa neden olur.

Hindistan’da doğan ve “tüm tedavi yöntemlerinin anası” olarak bilinen Ayurveda‘da da birçok nefes tekniği yer alıyor. Bunun dışında Hatha Yoga içindeki “pranayama” denilen çeşitli teknikler de doğru nefes alma ve şifa verme özelliği taşıyor.

Amerikalı bir fizikçi ise tüm bunlardan esinlenerek bir nefes tekniği geliştirdi. Arizona’dan Dr. Andrew Weill “4-7-8 tekniği” dediği bu yöntemi “Son derece basit, neredeyse hiç vakit almayan, hiçbir ekipman gerektirmeyen ve her yerde yapılabilecek bir teknik” olarak tanımlıyor. Dr. Weill, vücuttaki tansiyonu ve stresi azaltmaya yarayan bu teknik sayesinde herkesin 60 saniyede uykuya dalabileceğini söylüyor.

Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için ihtiyacınız olan tüm uyku yardımcılarını Uplifers Uyku Koleksiyonu‘nda bulabilirsiniz! Koleksiyonu hemen incelemek için tıklayın.

Peki bu kadar etkili olan 4-7-8 nefes tekniği nasıl uygulanıyor?

1. Başlamadan önce dilinizin üst tarafını damağınıza, dişlerinizin tam arkasına gelecek şekilde yerleştirin ve egzersiz boyunca orada tutun.

2. Kuvvetli bir şekilde ağızdan nefes verin ve çıkan sese odaklanın.

3. Şimdi ağzınızı kapatın, sakin ve yumuşak bir şekilde burundan nefes alın.

4. Nefesinizi tutun ve içinizden yediye kadar sayın.

5. Şimdi tekrar ağızdan kuvvetli bir şekilde nefes verin ve nefes verirken çıkan kuvvetli sesin sekiz saniye boyunca sürmesini sağlayın.

6. Nefes alın ve aynı adımları tekrarlayın.

Tekniği tamamlamak için bu adımları dört kez tekrarlayın. Burundan ve sakin bir şekilde nefes almaya dikkat edin. Nefes verirken de ağızdan ve sesli olmasına özen gösterin.

Uyku problemi yaşayanlar için 60 saniyede uykuya dalmayı sağlayan yöntem: 4-7-8 tekniği
Gün içinde yaşanan gerilimler ve diğer stres faktörleri, uykusuzluğun birinci nedeni.

Nasıl işe yarıyor?

Birçok kişi bu basit tekniğin nasıl bu kadar başarılı olabileceğine inanmıyor. Bilimsel gerçekler ise bu soruya en net şekilde cevap veriyor:

– Öncelikle bu teknik vücudun daha fazla oksijen almasına ve parasempatetik sinir sisteminin rahatlamasına yardımcı oluyor. Bu da sakinleşmenizi sağlıyor.

– Stres nedeniyle aşırı yüklenilen sinir sisteminin yeniden dengelenmesine yardımcı oluyor.

Bedeninizle ve nefesinizle iletişim kurmanızı sağlayarak, uykunuza engel olan günlük düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlıyor.

Gün içinde yaşanan gerilimler ve diğer stres faktörleri, uykusuzluğun birinci nedeni. Yıllar boyunca biriken stres ise uzun süreli insomnia sorunlarına yol açabiliyor. 4-7-8 nefes alma tekniği ise günlük stresten arınmanın ve rahat bir uyku çekmenin en kolay yöntemi.

Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için ihtiyacınız olan tüm uyku yardımcılarını Uplifers Uyku Koleksiyonu‘nda bulabilirsiniz! Koleksiyonu hemen incelemek için tıklayın.

 

Kaynak:
Inspire Amaze

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Sağlıklı nefes almanın hayatımızdaki önemi
Daha fazla uyumanın 7 inanılmaz faydası
Uykusuzluk izlerini 5 dakikada yok edecek makyaj hileleri
Daha iyi şekerleme yapmanın 4 bilimsel yolu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!