Daha iyi şekerleme yapmanın 4 bilimsel yolu

Herkes gün içerisinde şekerleme yapıp, daha enerjik olmak ister. Hatta mükemmel bir yaşama sahip olduğuna inananların yaptıkları en önemli şeylerden birisidir diyebiliriz. Ancak iş hayatı çok yoğun geçtiği için buna pek vakit bulunamayabilir. Bu durumda insanların ihtiyacı, kısa süre içerisinde daha iyi şekerleme yapabilmenin yolunu bulmaktır.

Daha iyi şekerleme yapmanın 4 bilimsel yolu
Gün içerisinde şekerleme yapmak, daha zinde olmanızı sağlayabilir

Uyku araştırmacısı ve yazar Dr. Sara Mednick, daha iyi şekerleme yapmanın çeşitli bilimsel yollarını anlatan bir çalışma yayınladı. Bizde Uplifers olarak Mednick’in çalışmasından en önemli 4 başlığı sizler için derledik.

1. 90 dakika en ideal kestirme süresidir

Mednick’e göre gün içerisinde 90 dakikalık bir kestirme, gece uykusunu almak kadar etkili olabilir. Gün içerisinde 90 dakika uyuduğunuzda, uykunun bütün önemli evrelerini tamamlayabilirsiniz. Böylelikle dikkatiniz artabilir, hafızanız güçlenir, depresyon azalır ve daha iyi çalışan bir metabolizmaya sahip olabilirsiniz.

2. Eğer şekerlemeler sizi yoruyorsa, başka yöntemler deneyin
Daha iyi şekerleme yapmanın 4 bilimsel yolu
Günün fiziksel ve zihinsel yorgunluğunu, kısa kestirmelerle atabilirsiniz

Kısa uykulardan sonra herkes dinlemiş bir şekilde kalkamayabilir. Eğer siz de böyle hissediyorsanız, uyku süresini kısaltmak doğru bir karar olabilir. Bu durumda 10-15 dakikalık bir uyku, uyku evrelerinden gerekli olanı atlatmanızı sağlayabilir.

3. Yorgun olmadığınızı düşünüyorsanız da uzanmanızda fayda var

Eğer hiç zamanınız yoksa ve ayık kalmak istiyorsanız, sadece uzanmanız da size faydalı gelebilir. Dinlenmek için sadece uyumanız gerekmez. Dr. Mednick’e göre, 20 dakika sadece bir koltuğa uzanmanız halinde, uyumuş kadar dinlenebilirsiniz. Dinlenme amaçlı olarak uzanmak ve hiçbir şey yapmadan durmak, gün içerisinde sizi yoran bazı zihinsel ve fiziksel durumlardan kurtulmanızı sağlayabilir.

4. Sabah uyandıktan 6 saat sonra şekerleme yapmaya çalışın

Sabah uyandıktan 6 saat sonrası en çok yorulmaya başladığınız zamana denk gelir. Bu aynı zamanda günün tam ortalarına denk gelir. Gün ortasında ise, Dr. Mednick’e göre, vücut ısınız düşmeye başlar, bilişsel kabiliyetleriniz azalır ve uyuklamaya başlarsınız. Biraz kestirip rahatlamak için en mükemmel zaman dilimi budur.

Genel olarak, Dr. Mednick’e göre bu 4 strateji sizin gün içerisindeki kestirmelerinizi daha iyi bir hale getirebilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise, kestirmelerinizi programınıza iyi bir şekilde yerleştirmektir. Bunu da yaptığınızda, gün içerisinde daha enerjik olabilirsiniz.

Kaynak:
Huffingtonpost

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

İyi bir uykunun vücudumuz için yararları

Uykusuzluk probleminden kurtulmanıza yardımcı olacak 10 basit yoga pozu

Günlük ne kadar uykuya ihtiyacımız var?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!