Uyku bozukluğu probleminizi çözebilirsiniz: İlk adım nedeni tespit etmek

Depresyon, stres, fiziksel problemler uyku bozukluğuna sebep olabilir. Altında yatan nedenleri fark etmemiz ve ne yapabileceğimize karar vermemiz gerekir. Fiziksel problemler var ise, uykuya hazırlık aşamasında yapılabilecek şeyler işe yarayacaktır. Düzenli uyku saati gibi, uykuya hazırlık aşamasında yapılabilecek şeyler işe yarayacaktır. Düzenli uyku saati gibi belli alışkanlıklar faydalı olabilir. Bunun yanı sıra sıcak duş, masaj bilinen yöntemlerdir.

Çin tıbbındaki bir teoriye göre, bedenimizde günün ve gecenin belli saatlerinde ve belli koşullarında yatışan ve uyarılan enerji hatları vardır. Bunların tedavi edilmesi, kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Bedenimizdeki organların her biri belli psikolojik ve fiziksel süreçleri yönetir. Uykusuzluk pek çok probleme yol açabilir, dolayısıyla bu sorunu çözmek öncelikli önem taşır. Çözüm yollarından birisi yaratıcı hayaller kurmak ve meditasyondur. On dakikalık meditasyonun dört saatlik gece uykusuna eşdeğer olduğu söylenir.

Diğer bir uyku bozukluğu ise uyku apnesidir. Uyku sırasında bazen bir dakikaya kadar uzayabilen solunum duraklamalarıdır. Bu da uykudan uyanmaya sebep olacağı için kişi sürekli yarı uyanık haldedir. Tıbbi desteğe ihtiyacı vardır.

Kişinin devam eden herhangi bir eylemin ortasında uyuyakalması durumuna narkolepsi denir. Bu konuda yapılan çalışmalar uykudaki kas hareketleriyle ilgili bilgi kazandırmıştır. Eğer kas hareketlerini bastıran bölge zarar görürse ya da baskı altında olursa rüyayla bağlantılı kas hareketleri gerçekleşir. Bu gibi hareketler hayatta kalma teknikleri ya da toplumsal güdümlü hareketler gibi görünmez, ancak rüya görenin duyguları ve travmalarıyla baş edebilmesini sağlayan bir çeşit rahatlama mekanizmasıdır. Bu süreç dahilinde spontane hareketler ve konuşmalar meydana gelebilir.

Kabusların ve anksiyete rüyalarına gelirsek… En sık rastlanan ortak özellik, bir durumdan kurtulmak için uçma isteğidir. Burada kavga, ürkme, kaçma korkusuna verilen fizyolojik tepki söz konuymuş gibi görünse de, rüyayı gören teslim olmadan önce uyanır. Teslim olma durumu genelde sancılıdır. Kişi uyandığında kaçabildiğini gördüğü için, büyük bir rahatlama yaşar. Bu durum neredeyse kaçınılmazdır.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarımı takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Uykusuzluk sorunundan kurtulmak için neler yapabilirsiniz?

Serap Özdağ
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam