Uykusuzluk sorunundan kurtulmak için neler yapabilirsiniz?

Farkındalığın farklı seviyeleri vardır. Uyku durumunda ise bunlardan üç tanesini belirtmek gerekir.

İlki, rüya gördüğümüz anlardır. Duygularımızın temsil ettiği sembollerin ve görüntülerin farkındayızdır; bunları gerçek olarak kabul ederiz. Bunun ardından lucid rüyalar devreye girer. Duygu ve düşüncelerin ötesindeki rüya görmediğimiz uykudur. Her üç evrenin de kendine göre geçerliliği vardır. Herhangi bir uyku bozukluğu nasıl ve ne sıklıkta rüya gördüğümüzü de etkilediği için belli uyku bozukluklarını da belirtmekte yarar vardır.

Uyku bozukluklarının depresyon, stres, bedensel sorunlar gibi farklı sebepleri vardır. Kendi uyku sorunlarımızı anlayabilmemiz için, altında yatan nedenleri fark etmemiz ve ne yapabileceğimize karar vermemiz gerekir.

Bedensel sorunlar söz konusu ise uykuya hazırlık aşamasında yapabilecek şeyler işe yarayacaktır. Düzenli uyku saati gibi belli alışkanlıklar faydalı olabilir. Bunun yanı sıra duş almak, masaj ve meditasyon müzikleri dinlemek de sorunları çözmenize yardımcı olacaktır.

Çin tıbbındaki bir teoriye göre, bedenimizde günün ve gecenin belli saatlerinde ve belli koşullar altında yatışan ve uyarılan enerji hatları vardır. Bunların tanımlanarak tedavi edilmesi sorunların kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Bedenimizdeki organların her biri belli psikolojik ve fiziksel süreçleri yönetir. Örneğin gece yarısı endişeli ve sinirli bir şekilde uzanmış ve uyuyamıyoruzdur. Olan biteni kafamızdan geçirerek, günlük hayatımızda bizi üzen ya da sinirlendiren şeyin ne olduğunu ve bunun önüne geçmek için ne yapabileceğimizi anlamaya çalışmak faydalı olacaktır. Bunu bir kere bile denemiş olsak, endişelerimize bir ışık tutmuş oluruz.

Kişi sadece kendi hayatını değil, birlikte yaşadığı insanları da etkilemektedir. Uykusuzluk pek çok probleme yol açabilir. Çözüm yollarından biri de yaratıcı hayaller kurmak ve meditasyon yapmaktır. On dakikalık meditasyonun dört saatlik gece uykusuna eşit olduğu söylenir. Bu yüzden hayatımızda değişiklikler yapmamız gerekiyor.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] mail adresinden detaylı bilgi alabilir, Instagram ve Facebook hesaplarımı takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyalar bir keşif yolculuğudur: Gölge yanlarımızla orada karşılaşırız

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam