Umut konulu kitaplar: Motivasyonunuzu geri getirecek 12 kitap

Şu sıralar motivasyonunuz düşükse umut konulu kitaplar imdadınıza yetişebilir. Kitap okumak çoğu zaman, hoşnut olmadığınız gerçeklikten uzaklaşmanın ve hayata ufak bir mola vermenin en basit yoludur. Pandemiyle geçen uzun bir dönemin ardından hepimizin bu tür molalara ve bolca umuda ihtiyacı var. Bu nedenle siz de bu süreçte okurken içinizdeki umudu tazeleyecek kitaplara yönelmeyi deneyebilirsiniz. Listemizde yer alan yaşama sevinci veren kitaplar, sıklıkla pandemide okunacak kitaplar arasında gösteriliyor. İşte son zamanların en fazla tercih edilen başucu kitapları.

Bu yıl, içinizdeki dengeyi bulmak için umut konulu kitaplar arıyorsanız işte en güçlü, düşündürücü ve rahatlatıcı kitaplardan bazıları.

1. İnsanın Anlam Arayışı, Victor E. Frankl

Avusturyalı psikiyatr Victor E. Frankl tarafından kaleme alınan İnsanın Anlam Arayışı, umut konulu kitaplar listemizin ilk önerisi. Aynı zamanda bir nörolog ve toplama kampından kurtulan biri olan Frankl, kitabında toplama kamplarından kurtulma deneyimlerini anlatıyor. Kitapta kendisinin ve diğerlerinin, umudun kasten yok edildiği bir durumda nasıl yaşamayı başardıklarına ışık tutuyor. Son derece etkileyici, anlayışlı, trajik ve alçakgönüllü bakış açısıyla insanı gerçekten umutlandırıyor.

Frankl, bir toplama kampında tutulduğu sırada karısını ve çocuklarını kaybetti ama oradan kurtulmayı başardı. Bu kitap ise onun deneyiminin ve korkunç koşullara rağmen kendi içinde özgürlüğü nasıl bulduğunun bir hatırası niteliğinde.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

2. İnsanlar, Matt Haig

Yaşama sevinci veren kitaplar ve pozitif kitaplar arasında önerebileceğimiz İnsanlar (The Humans), uzaylılar, matematik ve fıstık ezmeli sandviçler hakkında tuhaf ve içten bir hikayeyi konu alıyor. Bugünlerde insan kalmak zor olsa da bu kitap insana, “insan olmanın tüm güzel yanlarını” hatırlatacak cinsten.

Hikayede Profesör Andrew Martin dünyanın en büyük matematik bilmecesini çözdükten sonra ortadan kaybolur. Bir otobanın kenarında çıplak bir şekilde yeniden ortaya çıktığında, artık aynı kişi olmadığını fark eder. Sanki yabancı bir türün arasında kaybolmuştur ve gezegendeki herkesten nefret etmektedir. İnsanların görünüşleri, yiyecekleri ve eğilimleri midesini bulandırmakta, tüm bilindik kavramlar kafasını karıştırmaktadır… Peki şimdi, onun insan türü hakkındaki düşüncelerini ne değiştirebilir?

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

3. Mükemmel Olmamanın Hediyeleri, Brene Brown

Mutlaka okunması gereken kitaplar arasında gösterilen Mükemmel Olmamanın Hediyeleri için kendini kabul etmeye izin verme, bozguncu düşünceleri bırakma ve dünyayla daha iyi bir bağlantı kurma konusunda kendi kendine bir yardım klasiği diyebiliriz. Utancı anlamak ve hayat hakkında daha iyi hissetmek istiyorsanız buradan başlayın deriz. Kesinlikle çok özgürleştirici. Bu noktada, yazarın kitabını bir kişisel gelişim kitabı olarak görmediğini de belirtelim. Kendisi bu kitabı hayatı bütün kalbinle, kendine dürüst olarak yaşama devrimine katılmak için bir davet olarak nitelendiriyor…

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

4. Sırça Fanus, Sylvia Plath

Umut konulu kitaplar arasında elbette klasiklere de yer var… Dünya edebiyatının sevilen yazarlarından Sylvia Plath, bu kitabında kendi yaşam öyküsüyle bağlantı kuruyor. Kitabın ana karakteri Esther Greenwood, 19 yaşında New York’a gelerek hayalini kurduğu gibi bir moda dergisinde işe başlar. Ve Plath’in aile yapısı ile birebir aynı koşullarda yetişmiş bir genç kız olarak tasvir edilir. Esther de edebiyata tutkuyla bağlıdır. Zamanla şehir hayatının onu uçurumun kenarına sürüklediğini fark eder ve bunalıma girer… Bu dokunaklı ve gerçek hikaye, sonunda sizde de hayata sıkı sıkı sarılma isteği uyandıracak…

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

5. Martin Eden, Jack London

Dünya edebiyatının önemli yazarlarından Jack London’ın bu kitabı, yarı otobiyografik bir roman. Romanın ana teması, başarı ve refahın sosyal sınıf farkı gözetilmeksizin herkese açık olduğu şeklinde özetlenen Amerikan Rüyası. Ya da bu rüyanın yarattığı çarpıcı hayal kırıklığı… Yazar kitabında aşkı uğruna eğitimsiz bir işçiden başarılı bir yazara dönüşme mücadelesini anlatır. Ancak kahramanımız hedefine ulaştığında heyecanını tamamen kaybetmiştir… Hikaye umutsuz gibi görünse de umudun ne demek olduğunu size sorgulatacak ve derinden hissettirecek. Bu yüzden eğer halen okumadıysanız bu dünya klasiğine mutlaka şans verin deriz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

6. Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Ahmet Hamdi Tanpınar

Umut konulu kitaplar konusunda elbette Türk Edebiyatı’nın da yeri büyük. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bu çok etkileyici romanı, fakir bir ailede büyüyen ve saatlere ilgi duyan Hayri İrdal adlı genç adamın hikayesi etrafında dönüyor. Roman oldukça kalabalık bir kadroya sahip. Hayri’den sonra en baskın karakter Halit Ayarcı. Öyle ki Hayri’nin yaşamı Hayri’den önce ve sonra şeklinde iki bölümde inceleniyor. Hayal gücünüzü ve umudunuzu tazeleyecek bu romanın, hayatın belli dönemlerinde tekrar tekrar okunması gerektiğini düşünüyoruz…

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

7. Kalpaklılar, Samim Kocagöz

Kalpaklılar, Kurtuluş Savaşı’nı ve savaşın korkunç yüzünü harika bir biçimde ele alıyor. Okurken yer yer duygulanıyor, gururlanıyor ve umutlanıyorsunuz. Kitabın ilk bölümlerinin biraz daha yavaş aktığını da belirtelim. Bırakmaz devam ederseniz sonrasında çok gerçek ve etkileyici hikayelere tanık olacaksınız.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

8. Siddhartha, Herman Hesse

Herman Hesse’ye Nobel aldıran bu kitapta Brahman bir aileden gelen Siddharta isimli bir gencin, kutsal Om’a ulaşmak için yaptığı yolculuk anlatılıyor. Yazar, Siddharta’nın yolculuk sırasında yaşadıklarını, aldığı dersleri, sınavlarını, acılarını ve sevinçlerini o kadar etkileyici bir şekilde aktarıyor ki okuyucunun hayatına dokunmaması imkansız! Kısaca, umuda doğru anlamlı bir yolculuğa çıkmaya hazır hisseden herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

9. Küçük Prens, Antoine de Saint-Exupery

Umut denince ilk akla gelen kitaplardan biri Küçük Prens. Özünde bir çocuk kitabı olsa da yaşam boyu dönüp tekrar bakılması gereken bir felsefeye sahip. Çünkü hepimizin, üstelik her yaşta Küçük Prens’ten alacağımız dersler var. Tatlı bir alıntıyla sonlandıralım:

“Hoşça git” dedi tilki. “Vereceğim sır çok basit: İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman doğruyu görebilir. Gerçeğin mayası gözle görülmez.”

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

10. Uçurtma Avcısı, Khaled Hosseini

Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Khaled Hosseini’nin ilk romanı olan Uçurtma Avcısı, bir Afgan tarafından İngilizce yazılmış ilk roman olma özelliği taşıyor. Duygusal bir hikayeye odaklanan kitapta şu an yaşanmakta olan yeni sömürgecilik döneminin, küreselleşmenin, kültürler arası çatışmanın, ırkçılığın izlerini farklı bir bakış açısıyla görüyoruz. Okurken hem duygulanacağınız hem de umutla dolacağınız bu kitabı henüz okumadıysanız mutlaka listenize alın.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

11. Büyük Umutlar, Charles Dickens

Büyük Umutlar, taşradan şehre uzanan bir Victoria dönemi romanı. Romanda, köyünde zor bir çocukluk geçirdikten sonra esrarengiz bir mirasa konan Pip’in maceraları anlatılıyor. Pip’in serüvenleri, sanayileşen toplumdaki sevgisizliği, ikiyüzlülüğü ve para hırsını gözler önüne seriyor… Emin olun Pip’in düşünce yapısı, size de çok şey öğretecek.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

12. Çoluk Çocuk, Patti Smith

Patti Smith’in bu kitabı, adeta bir döneme şahitlik etmenizi sağlayacak anılarla dolu. Kitap bir aşk hikayesi olarak başlayıp bir ağıt olarak sona eriyor. 60’lı yılların sonundaki New York’a, oranın zengin ve fakir insanlarına, sanatçılarına selam niteliğinde olan kitapta Patti Smith ve Robert Mapplethorpe’un yükselişleri benzersiz bir içtenlikle anlatılmakta. Kitabın tanıtım yazısından bir alıntıyla sonlandıralım:

“…Robert hakkında, bizim hakkımızda yazabileceğim daha pek çok hikaye var. Ancak anlattığım hikâye bu. Anlatmamı istediği hikaye bu. Sözümü tuttum. Dünyanın kara ormanına dalan Hansel ile Gretel gibiydik. Asla hayal bile edemeyeceğimiz cazibelerin, cadıların ve iblislerin yanı sıra ancak bir kısmını hayal ettiğimiz ihtişamlarla karşılaştık. Bu iki genç adına hiç kimse ne konuşabilir ne de birlikte geçirdikleri günler ve geceler hakkında doğruyu söyleyebilir. Bunu sadece Robert ile ben anlatabiliriz. Onun deyişiyle, bu bizim hikâyemiz. Ve o gittiği için, bunu size anlatma görevini bana bıraktı.”

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kitap önerileri: Sonbahar ruhunu yansıtan kitaplar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!