Ultraviyole olmayan tedavi: İnfraruj ışın terapisi

İnfraruj veya kızıl ötesi (infrared=IR) ışınları, elektromagnetik spektrumun dalga boyları 7700-150.000 A° arasında bulunan ışınlara verilen isimdir. İnfraruj ışınları, ultraviyole ışın değildir. Infraruj ışınları, emildikleri dokuda moleküler ve atomik hareketlerin artışı ile ısı oluştururlar ve yüzeysel sıcak uygulamalarda terapi olarak kullanılırlar. Doğal infraruj kaynağı güneştir. Güneş ışığının ortalama %59’u infraruj ışınları oluşturur.

İnfraruj ışınları uygulaması nedir?

İnfraruj ışınlarının en önemli özelliği, havayı ısıtmadan direkt uygulandıkları bölgeyi ısıtmalarıdır.

Uygulama tekniği; uygulama yapılacak alana göre 250 wattlık küçük bir lambadan, ışık banyosuna kadar değişebilen bir seçim içerir. Genellikle 40-60 cm uzaklıktan uygulanır. İnfraruj ışınları, fizyoterapide, plastik cerrahide, ortopedide, rehabilitasyonda, spor tıbbında sıklıkla kullanılmaktadır.

Ultraviyole olmayan tedavi: İnfraruj ışın terapisi

İnfraruj ışınlarının terapide etki mekanizması nasıldır?

Uygulandığı bölgeyi ısıttığı için kan damarları genişler, kan akımı hızlanır, kan damarlarıyla beslenen dokularda (ör. kaslar) oksijenlenme artar. Derideki elastik liflerde artış oluşur. Dokulardan toksik maddeler de daha kolay atılır.

İnfraruj ışınları hangi durumlarda kullanılabilir?

Boyun ağrısı, sırt ağrısı, bel ağrısı, kas ağrısı, aşırı egzersiz sonrası ağrılar, kramplar, siyatik ağrısı, stres, yorgunluk, romatizma, baş ağrıları, uykusuzluk, kireçlenme gibi çok sayıda rahatsızlıkta destek terapisi olarak kullanılabilir.

İnfraruj ışın terapisinin faydaları nelerdir?

  • Kas, damar, lenf kanalları ve sinirlere ait tüm hücrelere etki eder.
  • Vücudumuzun yaklaşık %75’i sudur, suyumuzu, yani vücudumuzu temizler.
  • Kılcal damarları genişletir, kanı temizler, kan dolaşımını hızlandırır.
  • Yaşam boyu maruz kalabildiğimiz, besinlerle veya deri yoluyla bedenimize girebilen, vücuda iyi gelmeyen, bedenimizde, kaslarda, bağ dokuda biriken toksik maddelerin, alüminyum dahil toksik metallerin atılımına destek olur.
  • Ağrıları azaltır.
  • Kasları gevşetir.

Dr. Mandell’den infraruj fizyoterapi ışın terapisinin faydalarını dinleyebilirsiniz:

Heal Yourself At Home With Infrared Light – Dr Mandell

 

İlginizi çekebilir: Müziğin terapi amaçlı kullanımı: Müzik terapi

Emsal Salık Tıp Doktoru
Tıp doktoru, Histoloji-Embriyoloji Uzmanı, Klinik Ayak Refleksoloji Uzmanı, Shiatsu Uzmanı, bass gitaristim. Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi mezunuyum. Artı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ... Devam