Uçuk nasıl geçer?

Aslında büyük etkileri olmayan ancak can sıkıcı olabilen uçuk problemi, dönem dönem her insanın başına gelebiliyor. Uçuk, bir virüsün sebep olduğu iltihaplı bir lezyondur. Belli bir yaş aralığı yoktur ve her yaştan insanın başına gelebilir. Uçuk aslında vücudun yaklaşan bir sorunu haber verme yöntemidir. Yani uçuk problemiyle karşılaştığınızda, vücut direncinizin düştüğünü anlayabilirsiniz. Kimi zaman hastalığın habercisi olabilen uçuk, beraberinde halsizlik getirebilir. Uçuk virüsü bir kez insan vücuduna girdikten sonra, varlığını her zaman korumaya devam eder. Uçuğu oluşturan virüsün tamamen vücuttan atılması mümkün olmamakla birlikte, virüse engel olmanın yolları vardır.

Uçuk nasıl geçer?

Genelde uçuğun geçmesi için antiviral bir tedavi gerekir, ancak bazı doğal yöntemlerle de uçuk iyileştirilebilir. Uçuğu iyileştirmede en önemli faktörlerden biri uçuğun çıkış nedenini saptamaktır. Örneğin stresli bir döneminize denk geldiyse, öncelikle stresinizi artıran etkenlerden uzaklaşmanız ve kendinizi rahatlatmaya çalışmanız uçuğun daha hızlı geçmesine yardımcı olur.

Dudak çevrenizde uçuk çıktıysa, ısırmaktan, dokunmaktan ve dil temasından kaçınmanız gerekir.

Özellikle yaz aylarında güneş ışınları, cildinizde uçuk çıkmasını tetikleyebilir. Bu noktada yüksek korumalı güneş kremlerine başvurabilirsiniz. Ayrıca dudak çevrenizde uçuk çıktıysa, ısırmaktan, dokunmaktan ve dil temasından kaçınmanız gerekir. Böyle müdahaleler uçuğun o bölgede daha uzun süre kalmasına yol açar.

İlginizi çekebilir: Doğal cilt bakımı: Cilde iyi gelen besinler

Yediklerinizden yardım alın

Uçukla savaşmanın bir diğer yoluda, uçuğa karşı belirgin etkileri olan bazı besinleri tüketmektir. Gelin bu besinlere biraz göz atalım.

  • Süt

En çok uçuğun yeni yeni çıkmaya başladığı zamanlarda işe yarayan süt, lisin denilen ve hızlı iyileştirici özelliğe sahip bir amino asite sahiptir. Bir parça pamuğa döküp uçuğunuzun üzerinde rahatlıkla uygulayın.

  • Siyah çay

Çay tedavisi, halk arasında uçuk tedavisi için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Siyah çay paketini uçuk çıkan bölgenin üzerine koyup 5-10 dakikalık bir süreyle ovalayın. Bu, uçuğunuzun inmesine ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.

  • Aloe vera

Cildiniz için yararlı pek çok bileşeni içeren aloe vera, uçukların hızlı bir şekilde kurumasına ve iz bırakmamasına yardımcı olur.

  • Sarımsak

Sarımsağın mikrop öldürücü özelliğini herkes bilir. Bir diş sarımsağı iki bölerek bir yarımı uçuğunuzun üstüne sürün. Bu yöntemi, uçuğunuz geçene kadar her gece yatmadan önce uygulayabilirsiniz.

  • Bal ve sirke

Uçukla savaşmaya yardımcı olacak antiviral özelliğe sahip bal ve sirkeyi karıştırıp, bir parça pamuğun üzerine sürerek uçuğunuzun üstüne uygulayın.

İlginizi çekebilir: Pürüzsüz bir cilt için evde hazırlayabileceğiniz peeling tarifleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!