Türkiye’nin Wordle karnesi: En zor kelime ‘elips’ oldu

Bazen Twitter’da gördüğünüz yeşil ve sarı renkli tetrisi andıran kutucuklarla, bazense düşünceli bir şekilde klavyeye bakarak geçirilen dakikalarla Wordle, çoğu internet kullanıcısının hayatına bir şekilde dokundu. Şubat 2022’de Bundle bünyesine katılan Wordle Türkçe 2,5 milyon kişiye ulaşmışken, gelin ülkemizin Wordle karnesine birlikte göz atalım.

En zor kelime: Elips oldu

Wordle Türkçe oyuncularının bulmakta en çok zorlandığı kelime “Elips” oldu. Oyuncuların %51’i kelimeyi ancak dördüncü ve sonraki denemelerinde bulabildi. Oyuncuların ortalama kelime tahmin süresi ise 3 dakika 32 saniye.

Twitter’ın yeni fenomeni

Aralarında tanıdık simaların da yer aldığı Wordle oyuncuları, Twitter üzerinden 290.000 kez skorlarını paylaştı. 

Erken uyumayan yol alır

Her gece 00.00 – 01.00 saatleri arasında ortalama 100 bin oyuncu yeni kelimeyi çözüyor. Bir nevi Wordle bağımlıları yeni kelimelere sürekli aç. Oyuncuların yüzde 78’inin Wordle’a mobil cihazlardan eriştiğini düşünürsek, oyunun yeni bir uyku öncesi rutini oluşturduğunu söyleyebiliriz.

En başarılı il Kayseri

Türkiye’nin en başarılı Wordle kullanıcıları Kayseri’de yaşıyor. Kayseri’yi ikinci sırada Kahramanmaraş takip ederken Wordle Türkiye podyumunu İstanbul tamamlıyor. Başkent Ankara ise yedinci sırada. Wordle Türkçe’de en başarılı diğer iller ise sırasıyla Konya, Adana, Samsun, Ankara, Denizli, Eskişehir ve Mersin.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!