Triatlon turizmi, Kıbrıs ve “Yüz, bin, koş” kampları

goksen cinar-triatlon(19

2011 senesinde Türk ülkelerdeki ilk orta mesafe triatlon yarışını düzenleyen Kıbrıs Triatlonu hakkında aslında yazılacak çok şey var. Ama ben kamp imkanları ve antrenman imkanları hakkında sizlerle bir şeyler paylaşmak istiyorum. “Yüz, bin, koş” olarak son 3 senedir Kıbrıs’ta kamp düzenliyoruz. Bu kampları orada yapmamızın en büyük özelliği mevsim olarak İstanbul’da hava sıfır derece ve altına inmişken Kıbrıs’ta 15 derece altında sıcaklık neredeyse olmuyor. Tüm bisikletçilerin kabusu olan trainer (kapalı alanda bisiklet antrenmanı yapılan alet) antrenmanları yerine hava şartları mükemmel olan Kıbrıs mükemmel tercih. Ama sadece hava değil orayı seçmemizin sebebi. Hemen sıralıyorum bakın daha neler var:

  • İklim
  • Asfalt kalitesi
  • Boş yollar
  • Uzun tırmanışlar
  • Trafikte bisikletliye saygı
  • Kış ve bahar aylarında deniz suyu sıcaklığı
  • Misafirperverlik
  • Ucuz ve çabuk ulaşım
  • İnsanının her şeye hızlı çözüm bulabilmesi

Daha yazacağım çok şey var aslında ama ilk aklıma gelenler bunlar. Hemen örnek vereyim bir iki tane; 2 sene önce bir kadın öğrencimiz İstanbul trafiğinde katiyen bisiklete binemediği için kendisini geliştiremiyordu ve Kıbrıs kampımıza geldi. Kıbrıs’ta o kadar elverişli boş yollar var ki özellikle Mersinlik Bölgesi’nde, öğrencimizin araba hiç geçmediği için korkup otele geri döndüğü oldu. “Acaba bir şey oldu da benim mi haberim yok, araba geçmiyor” diye.

Başka bir örnek vermek gerekirse, Kantara Kalesi’ne tırmanışımız var, zirve 600 m’de, sıfırdan başlayıp 7-10-12 km’ye, 3 ayrı mesafe ve değişik eğim profilleri ile tırmanış çalışma şansınız var ve bu yollarda eğer yanınızdan 1 tane araba geçerse şanslısınız demektir. Bu sebeple özellikle triatlona yeni başlayan sporcularımızı, acemiliklerini atmaları ve asfaltta kilometreler geçmeleri için bu kamplara götürüyoruz.

goksen cinar-triatlon (1)

Olayın biraz da bilimsel tarafından bahsetmek gerekirse, özellikle Avrupa’da hedef koyulan “Ironman” yarışlarının bir çoğu Mayıs, Haziran ve Temmuz başı yapılıyor. Bu yarışların geriye dönük yıllık planlaması yapılırken özellikle, Şubat, Mart, Nisan ayları, asıl yüklenme ve kilometre geçtiğimiz, haftalık 14-17 saat civarı antrenman yaptığımız, bisiklette 4-5 saat uzun antrenmanlar yapmamız gereken dönemler. İstanbul şartlarında bunu yapmak imkansıza yakın. Kar, yağmur, araç trafiği derken 3 saatlik antrenmanın 1 saati dur-kalk ile geçiyor ve antrenman programı içerisinde hiç bir set yapma şansınız kalmıyor.

Triatlon demişken mart ve nisan dönemlerinde açık deniz yüzme antrenmanları açısından ise Kıbrıs bulunmaz bir nimet oluyor. Kamp yaptığımız bölge olan kaplıca bölgesinde Kaplıca Otel, bir koy içerisinde yer alıyor. Nisan şakası 70.3 yarışının da yapıldığı yer olan bu koyda yüzme antrenmanı yapmak çok zevkli. Denizi gerçekten tertemiz. Havası ve doğası ise size mükemmel bir kamp ortamı hazırlıyor.

Sömestre tatilinde 15 günlük kampımızdan sonra şimdi mart başında Gloria Sports Arena’da bir kamp düzenleyeceğiz. Burası bizim evimiz gibi artık ve mükemmel bir tesise sahip. Ironman 70.3 Türkiye’nin de yapıldığı yer olan bu tesiste kampımızı yaptıktan sonra 16-19 Mart tekrar Kıbrıs’a gidiyoruz. 4 günlük toplam 400 km bisiklet sürüp, yaklaşık 5000 m yükseklik tırmanacağız. Siz de bu kamplarda bize katılmak isterseniz bize ulaşmanız yeterli.

İletişim için: [email protected]

goksen-cinar

Göksen Çınar Antrenör
19 ironman 70.3 ve 4 ironman bitirmiş olan Göksen Çınar aynı zamanda deneyimli bir triatlon antrenörü. Ortağı ile birlikte kurdukları Yüz Bin Koş grubunun ... Devam