Toksik ilişkiler sağlığınızı nasıl etkiliyor?

Sağlığımızla besinlerin çok yakın bir ilişkisi var. Modern tıbbın kurucusu olarak bilinen Hipokrat bile bunu “Besinler sizin ilacınız, ilaçlar besininiz olsun” sözleriyle anlatmış.

Ancak sağlığımız için en az yediklerimiz kadar önemli bir şey daha var; o da stres. Bütün gün sağlıklı şeyler yiyip içebilirsiniz ancak vücudunuzun stresi de tüketip sindirdiğini unutmayın. Eğer vücudunuzu büyük bir parça stresle besliyorsanız, sağlıklı insan puzzle’ının çok önemli bir parçası eksik kalıyor demektir.

İlgili yazı: İlişkilerde empati: Anlayış kasını geliştirmek mümkün

Yapılan birçok çalışma, stres seviyesinin sağlıkla yakından ilişkili olduğunu söylüyor. Stres, vücutta beyin, tiroid, bağışıklık sistemi ve kilo problemleri gibi pek çok şeyi etkileyebiliyor.

Söz konusu stres olduğunda, öncelikle dönüp kendimize bakmamız gerekiyor. Ancak bununla bitmiyor. Hayatımızda yüksek strese neden olan şeyler neler? İlişkiler.

Toksik ilişkiler: Duygusaldan biyolojiğe

Toksik bir ilişki, sağlıklı bir yaşam şekli için yaptığınız tüm girişimleri baltalayabilir. Evlilik, aile üyeleri, arkadaşlar, çalışma arkadaşları, patron, yöneticiler sağlığınız için toksik olabilir.

Toksik ilişkiler sağlığınızı nasıl etkiliyor?
Toksik ilişkinizi kabul de etseniz, değiştirseniz de, terk etseniz de, kendiniz için sağlıklı sınırlar belirleyin.

Vücut araştırmaları konusunda ilk akla gelen Whitehall II çalışması da 12 yıl boyunca 10 binden fazla kişiyle yapılan çalışmaların sonucunda toksik ilişkiler, stres ve sağlık arasında gerçekten bir ilişki var. Buna göre toksik ilişkiler içinde olan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski, diğerlerine göre çok daha yüksek. Sadece kalp hastalıkları değil; beyin ve bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklara yakalanma riski oldukça yüksek.

İlgili yazı: Neden kötü giden ilişkiyi bitiremiyoruz?

Toksik bir ilişki nasıl fark edilir?

Toksik ilişkileri fark etmek bazen sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. İlişkilerinizin toksik olup olmadığını fark edebilmek için şu soruyu sorun: O kişiyle görüştükten sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Ama şunu unutmayın; hepimizin iyi ve kötü günleri olabilir. Şimdi kendi kendinize tekrar sorun; o kişiyle görüştükten sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz:

– Tükenmiş
– Suçlu
– “Al-ver” dengesinde bir sorun olduğunu düşünen
– Dışlanmış veya kabul görmeyen
– Duygusal veya fiziksel olarak güvensiz

İlişki detoksuna ihtiyacınız var mı?

“Detoks” kavramını hayatın tüm alanlarına uygulayabilirsiniz. Zihinsel, fiziksel veya ruhsal iyiliğiniz için işe yaramayan şeylerden kendinizi kurtararak hayatınızda aradığınız dengeyi bulabilirsiniz. Peki nasıl? İşte ilişki detoksu yapmanın formülü:

1. Hayatınızdaki negatif ilişki için sadece dört seçeneğiniz olduğunu düşünün:

– İlişkiyi olduğu gibi kabullenmek ve bunu sorun etmemek
– İnsanları değil, kendi sınırlarınızı oluşturarak ilişkiyi değiştirmek
– İlişkiyi bırakmak
– Kendinize acımak

Her ilişki birbirinden farklıdır. Bu seçeneklerin herbiri, herkes için farklı olabilir. Ancak her ne olursa olsun, kendinize acıma seçeneğini kabul etmeyin. Bu hem sizin kalbinizi incitir hem de etrafınıza negatif enerji yayar.

2. Doğru seçimi yapamabilmek için farkındalığınızı geliştirin. Toksik ilişkinizle mücadele edebilmek için önce kendinizle mücadele etmeniz gerekir. Hayatınızda huzuru bulmak için farkındalık meditasyonu yapın.

3. İçinizdeki gücün farkına varın. İçinizdeki gücü keşfetmenin en etkin yöntemlerinden biri yoga. Negatif enerjiyi boşaltıp, bedeninizi ve zihninizi arındırabilirsiniz.

Toksik ilişkiler sağlığınızı nasıl etkiliyor?
Toksik ilişkileri fark etmek bazen sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor.

4. Birileriyle konuşun. Danışmanlardan hizmet almaktan, terapiye gitmekten çekinmeyin. Objektif bakış açısına sahip bir danışman, hayatınıza yeni bir bakış açısı getirebilir. Eğer toksik ilişkiniz aileden biriyse, o kişiye de sizinle birlikte danışmanlık almasını önerebilirsiniz.

İlgili yazı: Tartışmak, aslında ilişkinizin ne kadar sağlıklı olduğunu gösteriyor

5. Sınırlar belirleyin. Toksik ilişkinizi kabul de etseniz, değiştirseniz de, terk etseniz de, kendiniz için sağlıklı sınırlar belirleyin.

6. İhtiyacınız olan çevreyi yaratın. Araştırmalar, iyi arkadaşları olan kişilerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu, inflamasyon seviyesinin daha düşük olduğunu ve kan basıncının daha dengeli olduğunu gösteriyor. Etrafınızda, sizin içinizdeki en iyi kişiyi ortaya çıkaracak insanlarla çevreleyin.

Kaynak:
MindBodyGreen

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!