Toksik ilişkilerden kurtulmak için ipuçları

Sağlığımızla besinlerin çok yakın bir ilişkisi olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak sağlığımız için en az yediklerimiz kadar önemli bir şey daha var; o da stres. Bütün gün sağlıklı şeyler yiyip içebilirsiniz ancak vücudunuzun stresi de tüketip sindirdiğini unutmayın. Eğer vücudunuzu büyük bir parça stresle besliyorsanız, sağlıklı insan puzzle’ının çok önemli bir parçası eksik kalıyor demektir. Peki, hayatınızdaki toksik ilişkiler stresinizin asıl kaynağıysa? Toksik ilişkilerden kurtulmak için önce farkındalık geliştirmek gerekir. Sonrasında ise bu tür ilişkilerden kurtulmak için derlediğimiz ipuçları size yol gösterebilir.

İlginizi çekebilir: İlişkilerde empati: Anlayış kasını geliştirmek mümkün

Toksik ilişkiler bedeninize ve ruhunuza zarar verir

Toksik bir ilişki, sağlıklı bir yaşam şekli için yaptığınız tüm girişimleri baltalayabilir. Evlilik, aile üyeleri, arkadaşlar, çalışma arkadaşları, patron, yöneticiler… Hayatın her alanındaki ilişkiler, sağlığınız için toksik olabilir.

Toksik ilişkiler sağlığınızı nasıl etkiliyor?
Toksik ilişkinizi kabul de etseniz, değiştirseniz de, terk etseniz de, kendiniz için sağlıklı sınırlar belirleyin.

Vücut araştırmaları konusunda ilk akla gelen Whitehall II çalışması da 12 yıl boyunca 10 binden fazla kişiyle yapılan çalışmaların sonucunda toksik ilişkiler, stres ve sağlık arasında gerçek bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Buna göre toksik ilişkiler içinde olan kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski diğerlerine göre çok daha yüksek. Sadece kalp hastalıkları değil; beyin ve bağışıklık sistemiyle ilgili hastalıklara yakalanma riski de oldukça yüksek.

İlginizi çekebilir: Neden kötü giden ilişkiyi bitiremiyoruz?

Toksik bir ilişki nasıl fark edilir?

Toksik ilişkileri fark etmek bazen sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor. İlişkilerinizin toksik olup olmadığını fark edebilmek için şu soruyu sorun: O kişiyle görüştükten sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Ama şunu unutmayın; hepimizin iyi ve kötü günleri olabilir. Şimdi kendi kendinize tekrar sorun: O kişiyle görüştükten sonra kendinizi nasıl hissediyorsunuz:

  • Tükenmiş mi hissediyorsunuz?
  • Suçlu mu hissediyorsunuz?
  • “Al-ver” dengesinde bir sorun olduğunu mu hissediyorsunuz?
  • Dışlandığınızı veya kabul görmediğinizi mi hissediyorsunuz?
  • Duygusal veya fiziksel olarak güvensiz mi hissediyorsunuz?

İlişki detoksuna ihtiyacınız var mı?

“Detoks” kavramını hayatın tüm alanlarına uygulayabilirsiniz. Zihinsel, fiziksel veya ruhsal iyiliğiniz için işe yaramayan şeylerden kendinizi kurtararak hayatınızda aradığınız dengeyi bulabilirsiniz. Peki nasıl? İşte ilişki detoksu yapmanın formülü…

1. Hayatınızdaki negatif ilişki için sadece dört seçeneğiniz olduğunu düşünün

  • İlişkiyi olduğu gibi kabullenmek ve bunu sorun etmemek
  • İnsanları değiştirmeye çalışarak değil, kendi sınırlarınızı oluşturarak ilişkiyi değiştirmek
  • İlişkiyi bırakmak
  • Kendinize acımak

Her ilişki birbirinden farklıdır. Bu seçeneklerin her biri, herkes için farklı olabilir. Ancak her ne olursa olsun, kendinize acıma seçeneğini kabul etmeyin. Bu hem sizin kalbinizi incitir hem de etrafınıza negatif enerji yayar.

2. Doğru seçimi yapabilmek için farkındalığınızı geliştirin

Toksik ilişkinizle mücadele edebilmek için önce kendinizle mücadele etmeniz gerekir. Hayatınızda huzuru bulmak için farkındalık meditasyonu yapın.

3. İçinizdeki gücün farkına varın 

İçinizdeki gücü keşfetmenin en etkin yöntemlerinden biri yoga. Negatif enerjiyi boşaltıp, bedeninizi ve zihninizi arındırabilirsiniz.

Toksik ilişkiler sağlığınızı nasıl etkiliyor?
Toksik ilişkileri fark etmek bazen sanıldığı kadar kolay olmayabiliyor.

4. Birileriyle konuşun 

Danışmanlardan hizmet almaktan, terapiye gitmekten çekinmeyin. Objektif bakış açısına sahip bir danışman, hayatınıza yeni bir bakış açısı getirebilir. Eğer toksik ilişkiniz aileden biriyse, o kişiye de sizinle birlikte danışmanlık almasını önerebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Tartışmak, aslında ilişkinizin ne kadar sağlıklı olduğunu gösteriyor

5. Sınırlarınızı belirleyin 

Toksik ilişkinizi kabul de etseniz, değiştirseniz de, terk etseniz de, kendiniz için sağlıklı sınırlar belirleyin.

6. İhtiyacınız olan çevreyi yaratın 

Araştırmalar, iyi arkadaşları olan kişilerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olduğunu, inflamasyon seviyesinin daha düşük olduğunu ve kan basıncının daha dengeli olduğunu gösteriyor. Etrafınızı, sizin içinizdeki en iyi kişiyi ortaya çıkaracak insanlarla çevreleyin.

Kaynak
MindBodyGreen

İlginizi çekebilir: En etkili stresten arınma yöntemi: Toksik ilişkilerden kurtulma

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!