Neden kötü giden ilişkiyi bitiremiyoruz?

Problemli ilişkileri sürdürmenin altında yatan birçok mantıklı açıklama bulunmaktadır. Olaya bağlılık, hatta alışkanlık gözüyle bakan bazı insanlar için bunun nedeni ilişkinin sonlanacak olmasıdır; çünkü ilişkinin bitmesi için her koşul uygun olsa da yalnız kalacak olma düşüncesi herkes için zor bir durumdur. Günümüzde birçok kişi, yalnızlığın getireceklerinden korktuğu için mutsuz ve sorunlu ilişkileri, yalnızlığa tercih etmektedir.

İlgili yazı: Sonlanması gereken bir ilişkiyi bitirmenize engel olan 7 düşünce kalıbı

Elbette mutsuz ilişkileri sonlandıramamanın tek nedeni bu değil. Bu yazımızda insanların neden problemli ilişkilere saplanıp kaldıklarını araştırdık. İşte nedenleri:

1. Çocukların iyiliği için beraber olma

Aile kurumunun ve çocuklarına değer veren ebeveynlerin sahip olduğu bu düşünce her ne kadar oldukça doğru olsa da, sadece çocuklarının iyiliği için iki mutsuz insanın bir arada olmasının çocuklar için ne kadar sağlıklı olduğu, bu noktada ilk akla gelen sorudur. Yalnızca çocukların iyiliği için bir arada bulunma durumunda, genellikle sürekli tartışmalar yaşanmakta ve bu durum, çocukların etkilenmesine ve onlar için zararlı bir ortam oluşmasına neden olmaktadır. Ebeveynlerin sözel hatta bazen fiziksel kavgaları aynı zamanda çocuk gelişimini de olumsuz etkilemektedir.

Bu noktada kendi korkuları ve ihtiyaçları nedeniyle ayrılamayan bazı çiftler, çocuklarının iyiliği için ayrılamadıklarını dile getirme eğilimindedirler.   

ilişki
Günümüzde çocuklarının iyiliği için bir arada olan çiftler, partneriyle problemler yaşadığı için istemeden de olsa çocuklarına zarar vermektedir.
2. Dayanılmayacak boyuta gelene kadar ilişkiyi sürdürme

İlişkiyi bitirmenin sonuçlarını göz önüne aldığında birçok kişi, bunun aslında kaçınılması gereken aşırı bir davranış olduğunu düşünüyor. Bu yüzden, fiziksel veya duygusal acı vermeye başlayana kadar bu durumu erteliyorlar. Bu koşullar gerçekleştiğinde ancak ayrılığın, mantıksal ve uygulanabilir bir çözüm olduğunu düşünüyorlar. Yani ilişki eğer partnerler için ‘İdare eder’ durumdaysa, beraber yaşamak partnerlere mantıklı geliyor.

3. Boşanmak çok pahalı

Bazı insanlar uzunca bir süre düşünüp taşındıktan sonra ayrılmaya ya da boşanmaya karar vermektedirler. Bunun ilişkiyi sonlandırmak konusunda kararsızlık gibi bir sebebi olabilmesinin yanında, özellikle evli çiftlerde maddi sebep de bu konuda belirleyicidir; çünkü özellikle erkek için boşanmak masraflı bir durumdur ve bunu karşılayamayacağını düşünen erkek, ilişkiyi sonlandırmak konusunda kararsız kalmaktadır. Sıklıkla, ailenin geçimini sağlayan ve ilişkisinden mutsuz olan kişi finansal kaynağı partneriyle paylaşma eğiliminde değildir.

Eğer maddi durumla ilgili bir problem yoksa genellikle ayrılıklar daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Sürekli problem yaşanan ilişkilerde bazı noktalarda para bile ilişkiyi sonlandırma konusunda kişilerin önünde duramamaktadır.

Legal bir şekilde ayrılmanın yüksek bir bedeli bulunmaktadır. İlginç bir şekilde bazı çiftler ayrılmanın yükünü kaldıramayacaklarını düşündükten sonra kendi problemlerine yönelip, problemlerini çözmek için grup terapisine giderek ilişkilerini kurtarabilmektedirler.

4. Başarısızlığı kabullenmenin zorluğu

İlişkinin bitmesi genellikle çiftler tarafından başarısızlık olarak adlandırıldığı için bazı insanlar bu durumu kabullenmek istemiyorlar, özellikle de etrafı mutlu birlikteliklerle çevrili olan çiftler. Bu yüzden ilk etapta mutsuz olsalar bile ilişkiyi bitirmemeye çalışıyorlar. İlişkilerini sonlandırdıklarında da partnerler genellikle bu durumu, en azından bir süreliğine, çevresiyle paylaşmak istemiyorlar.

ilişkiyi bitirememe
Genellikle ilişkinin sonlanması başarısızlık olarak görüldüğü için, insanlar bunu kabullenmemek için ilişkiyi bitirmemeye çalışıyorlar.

Böyle hissettiğinizde, öncelikle ilişkinin sonlanmasının, ilişkiye başlamak gibi normal bir süreç olduğunu düşünüp, bunu bir başarısızlık olarak görmemeniz gerekiyor. Ayrıca bir uzmandan yardım almak, durumu kabullenmek adına size yardımcı olacaktır.

5. ‘Mutlu ilişki diye bir şey yoktur’ 

Bu, sık görülmeyen bir durum olmasına karşın, bazı insanların mutsuz ilişkilerine devam etme sebebidir. Bu düşünce yapısı; erken dönemde kişinin ailesinde gözlemledikleriyle veya tüm ilişkilerde yaşanan sorunların, kendi ilişkisinde yaşadığında nasıl çözeceğini bilmemesinden dolayı kişide ortaya çıkabilir.

İlişkilerin başarısız olmasının birçok nedeni bulunsa da, eskisi gibi mutlu ve sağlıklı bir ilişkiye sahip olmanız hiçbir zaman imkansız değil. Bu noktada aile terapistleri, ilişkiniz onarılmayacak duruma gelmeden size yardımcı olabilir ve ilişkinizdeki problemleri çözme noktasında size yol gösterebilir.

6. Fiziksel çekim

Eğer belli bir süre geçtikten sonra ilişkinizde tek mutlu olduğunuz şey fiziksel çekicilik ve cinsellikse, bu durumda partnerleri ilişkiyi bitirmek konusunda kararsız bırakmaktadır. Öncelikle, bu noktada partnerinizin sizin hayatınızdaki yerini düşünmeniz gerekmektedir. Eğer partnerinizin duyguları sizden daha yoğunsa ve siz bu duygulara karşılık veremiyorsanız, ilişkiyi sonlandırmanız en doğrusu olacaktır.

Kaynak:

Psychologytoday.com

Elitedaily.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!