The North Face® Kapadokya Ultra Trail’de sporcuların heyecanı ve rekabeti göz doldurdu

Bu yıl ikincisi düzenlenen The North Face® Kapadokya Ultra Trail, 24-25 Ekim tarihlerinde Kapadokya’da yerli ve yabancı yaklaşık 1000 sporcuya ev sahipliği yaptı. Ultra Trail, klasik maratonlara kıyasla zorlu tırmanış bölümleri içermesi ve gece gündüz devam eden koşuları ile dünyada da popüler hale gelmeye başladı.

Açık hava sporcularının her zaman yanında olan North Face’in katkılarıyla düzenlenen maratonun ikinci yılına da ilgi yoğundu. 3 farklı ve zorlu parkurda sporcuların kıyasıya rekabeti koşuya gönül verenleri memnun ederken, Kapadokya’nın eşsiz doğasının ve spora elverişli yapısının tadına varıldı.

The North Face® Kapadokya Ultra Trail’de sporcuların heyecanı ve rekabeti göz doldurdu
Kapadokya’nın tepelerinde zorlu bir maraton sporcuları bekliyor

The North Face® Kapadokya Ultra Trail parkurları

Doğa sporları arasında gitgide yükselen bir trende sahip olan Ultra Trail koşuları genellikle engebeli arazilerde uzun patika ve dağ koşuları şeklinde gerçekleşiyor. Sporcular maraton sırasında gerekecek temel ekipmanlarını yanlarında taşırken, yiyecek ve içecek tüketimi, dinlenme ve tıbbi yardım için ara istasyonlardan yararlanabiliyor.

The North Face® Kapadokya Ultra Trail’de sporcuların heyecanı ve rekabeti göz doldurdu
Ultra Trail’de uzun arazi koşuları yapılıyor

10 km, 62 km ve 33 km uzunluğunda, büyük bölümü Kapadokya’nın kendine has volkanik arazisinde yer alan toprak patikalarda geçen üç farklı parkurda koşuluyor. 110 km parkuru 3360 m tırmanış içerirken, 62 km ve 33 km parkurlarında ise toplamda, sırasıyla, 1860 ve 910 m’lik tırmanış bölümü bulunuyor. Bu bölümleri tamamlamak için zaman sınırı 12 ve 6 saat. En uzun koşu mesafesine sahip 110 km parkurunun maksimum 22 saatte tamamlanması gerekiyor.

The North Face® Kapadokya Ultra Trail’de sporcuların heyecanı ve rekabeti göz doldurdu
Sporcular, zorlu parkurlarda zamanla da yarışıyorlar

Zorlu ve sürprizlerle dolu coğrafyada koşacak sporculara eşsiz bir deneyim vaadeden ultra trail koşularında, özel olarak tasarlanan elektronik takip sistemi sayesinde koşucuların parkurlarda geçmiş oldukları istasyonların bilgisine her an ulaşım sağlanabiliyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve yurtdışından yüzlerce sporcunun katıldığı koşular halkın yoğun ilgi gösterdiği ödül töreni ile son buluyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ilk öğretim öğrencileri, organizasyonun kapanış etkinliği olan ve çocukları spor yapmaya özendirmeyi amaçlayan Kapadokya Çocuk Koşusu’nda buluşuyor.

The North Face Kapadokya Ultra Trail koşularına katılım koşullarına dair detaylı bilgi almak için https://kapadokyaultratrail.com web sitesi ziyaret edilebilir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Likya Yolu Ultra Maratonu: Gece, kafa feneri ve köpek

Likya Yolu: Öze dönüş hikayesi

Runfire Kapadokya Ultra Maratonu katılımcıları deneyimlerini anlatmaya devam ediyor

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!