Teslimiyet bilmecesi: Kendimi mucizelere nasıl açarım?

“Teslimiyet hali içinde yapılması gereken şeyi çok berrak bir biçimde görürsünüz ve eyleme geçer, her seferinde ‘tek bir şey’ yapar, ‘tek bir şey’ üzerinde odaklanırsınız. Doğadan öğrenin: Her şeyin hiçbir doyumsuzluk ya da mutsuzluk olmadan nasıl başarıldığını, yaşam mucizesinin nasıl geliştiğini görün.”
Eckhart Tolle

Hazır olmadığınız hiçbir bilgi size sunulmaz, evren her zaman bizlere yanıtını yaratıcının “mükemmel zekası” üzerinden verir. İşte böylesine bir zamanda elime geçti “Şimdi’nin Gücü”. Ve bu bilgeliği, bugün bu yazı aracılığıyla sizlerle ulaştıracak olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Bilinçaltı çalışmalarına henüz başlamadığım yıllarda düşürdüm: Sahi, teslimiyet dedikleri şey neydi? O hale nasıl ulaşılıyordu? Sadece meditasyon yaptığımız kısacık anlarda teslimiyete geçmek yeterli miydi gerçekten? Bu durumu hayat felsefemiz haline nasıl getirebilirdik? Ve neden teslimiyet bu kadar önemliydi?

Vardığım tek sonuç şu oldu: Teslimiyet dirençsizliktir. Dirençsizlik ise hayatınızda istediğiniz her şeyin size akması, kendiliğinden olmasıdır. Bir güvence aramadan, zaten güvende olduğunuzu ve ihtiyaçlarınızın karşılaşacağını bilerek yaşamaktır. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru çaba içinde olmaktır…

Peki nasıl? İşte sizlere sevgili Eckhart Tolle’nin bilgeliğiyle harika bir yol haritası…

  1. Eğer genel durumunuz doyum vermez ya da tatsızsa, bu anı ayırın ve olana teslim olun. O sisi yarıp geçen el feneridir. Bilinç haliniz o zaman dış koşullar tarafından kontrol edilemez olur. Siz artık tepkiden ve dirençten yola çıkmazsınız.
  2. Sonra durumun özelliklerine bakın. Kendinize, “Bu durumu değiştirmek, onu düzeltmek ya da ondan uzaklaşmak için yapabileceğim bir şey var mı?” diye sorun. Eğer varsa uygun eylemde bulunun. Gelecekte bir zamanda yapmanız gereken ya da yapabileceğiniz yüz şey üzerinde değil, şu anda yapabileceğiniz “tek bir şey” üzerinde odaklanın. Bu sizin hiçbir plan yapmamanız gerektiği anlamına gelmez. Planlama şu anda yapabileceğiniz tek şey de olabilir. Ama bu sırada “zihinsel filmler” oynatmaya başlamadığınızdan, kendinizi geleceğe projekte etmediğinizden, böylece şimdiyi yitirmediğinizden emin olun.
  3. Giriştiğiniz herhangi bir eylem hemen meyve vermeyebilir. O meyve verene dek olana direnmeyin. Eğer girişebileceğiniz bir eylem yoksa ve kendinizi o durumdan uzaklaştıramıyorsanız o zaman o durumu, teslimiyete daha derin bir biçimde girmenizi, şimdiye daha derin bir biçimde, varlığa daha derin bir biçimde girmenizi sağlaması için kullanın.
  4. Siz şimdinin bu zamansız, sonsuz boyutuna girdiğinizde değişim çoğu kez garip biçimlerde, sizin çok şey yapmanıza gerek kalmadan meydana gelir. Yaşam yardımcı ve işbirlikçi hale gelir. Eğer korku, suçluluk duygusu ya da atalet gibi içsel etkenler eyleme geçmenizi önlemişse onlar da bilinçli mevcudiyetinizin ışığında eriyip kaybolacaktır.
  5. Teslimiyeti, “Artık hiçbir şey benim canımı sıkamaz,” ya da “Artık hiçbir şey umurumda değil,” tutumuyla da karıştırmayın. Eğer ona yakından bakarsanız, böyle bir tutumun gizli içerleme şeklinde bir olumsuzluk içerdiğini de görürsünüz, bu yüzden o kesinlikle teslimiyet değil, “maskeli dirençtir.” Teslim olurken içinizde herhangi bir içerleme kalıntısı kalıp kalmadığını görmek için dikkatinizi içinize yöneltin. Bunu yaparken çok uyanık olun; aksi takdirde, bir direnç kalıntısı karanlık bir köşede bir düşünce ya da kabul edilmemiş bir duygu olarak saklanmayı sürdürebilir.
  6. Eğer teslim olamıyorsanız hemen eyleme geçin: Durumu değiştirmek için açıkça konuşun ya da bir şeyler yapın veya o durumdan uzaklaşın. Yaşamınızın sorumluluğunu üstlenin. Güzelim, parlak iç varlığınızı ve dünyayı olumsuzlukla kirletmeyin. Mutsuzluğa içinizde hiçbir biçimde yer vermeyin.

Hayat bir seçimdir. Ve evren atacağınız her bir sonraki adım için nefesini tutar. Harekete geçmek için en iyi zaman “şimdi” çünkü elinizde başka bir an daha yok. Geçmiş çoktan geçti ve geleceği “şimdinizde” aldığınız kararlarla tekrar tekrar inşa eden de sizsiniz. Kimse size daha iyi bir gelecek veremez, bu hediyeyi ancak siz kendinize verebilirsiniz.

O halde kendiniz için harekete geçin. Konfor alanınızdan çıkın. Kim olduğunuzu hatırlamanıza izin verin. Bu yolculukta size çokça hizmet edecek olan Thetahealing ve Jean Adrienne Arınma Sistemi yöntemleriyle ilgili ayrıntılı bilgiye ve seminerlerin içeriğine www.esindemir.com sitesinden ulaşabilir, hediye çalışmalarımdan ve grup seanslarımdan faydalanabilmek için Instagram hesabımı takip edebilir ve her türlü sorunuzu [email protected] mail adresim üzerinden bana iletebilirsiniz.

Tekrar görüşünceye dek sevgiyle kalın…

Kaynak
Şimdi’nin Gücü – Eckhart Tolle

İlginizi çekebilir: Bolluk ve bereket bilincine uyanın: Çekim yasası ve inançlarımız

Esin Demir Thetahealing Eğitmeni
2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirdi. Spiritüel gelişim merakı 2009 yılında, Japonya’ya bir yaz stajı programı ile gittiğinde başladı. Bu ilginç ... Devam