Temizlik yapan erkekler daha mı mutlu?

Elektrik süpürgesi, vileda, toz bezi mutlu bir ilişkinin gizli silahı olabilir mi? İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, partnerleri kadar ev işlerine dahil olan erkeklerin ilişkilerinde, diğer çiftlere göre daha mutlu oldukları sonucuna ulaşıldı. Mutluluk, elektrik süpürgesinin ucunda mı yani?

Erkekler Temizlik Yapar mı?
Erkekler Temizlik Yapar mı?

Cambridge Üniversitesi‘nde gerçekleştirilen araştırma, eviyle ilgilenen erkeğin, mutlu erkek olduğu sonucuna vardı. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, bir çiftin ev işlerini bölüşmesinin, aralarındaki ilişkiyi olumlu yönde etkilediği ortaya çıkıyor. Araştırmanın içlerine sinmesi için, araştırmayı yapanların kolları ilk sıvayanlar olduklarını da belirtmekte fayda var.
Brüksel’de yer alan Avrupa Sosyal Çalışmalar ekibine bağlı araştırmacılar, 34 ülkeye yaydıkları araştırmayı 30.000 kişi üzerinde gerçekleştirdi. Araştırma esnasında, eşlerine ve sevgililerine ev işlerinde (alışveriş, bulaşık, temizlik vb.) yardım eli uzatmayanların içten içe suçluluk duygusu hissettikleri ortaya çıktı.

Bu suçluluk duygusunun geçmesini beklemek yerine, erkekler yardıma geliyor. Neden? İlişkinin git gide bir çıkmaza girmesini ve ufak detaylar yüzünden kavgaların çıkmasını engellemek için. Partnerlerine yardımcı olan erkekler, ellerinden geleni yaptıkları için huzura eriyorlar.

Kadınlar da erkekler gibi yaptıkları işler arasında bir gelişim gösteriyor. Tamir, restorasyon gibi erkeklerin üstlendikleri işlere katkıda bulunuyorlar.

Kaynak: Carevox

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!