Tek bir soruyla karşınızdakinin karakteriyle ilgili büyük ipuçları elde edebilirsiniz

Eğer karşınızdakinin kişiliğini anlamak istiyorsanız, bunu yapmanın birçok yolu var. Psikologlar bu alanda şimdiye kadar pek çok yöntem geliştirdi. Siz daha bütüncül, araştırma temelli bir yaklaşım arıyorsanız, Big Five denilen kişilik testlerine veya karakter analizi yapılan astrolojik yorumlara başvurabilirsiniz.

Aslında tüm bu çabalarınız, kendi karakterinizi sorgulamanın içsel bir yolu olabilir. Bir başkasının kişiliğini çözmeye çalışıyorsanız, bu yöntemler biraz külfetli gelebilir. Örneğin gönderdiğiniz kişilik testine göre, iş başvurusu yapan yeni adayın biraz narsistik özellikler sergilediğini düşünebilirsiniz. Peki bir kişinin karakteri hakkında doğru bilgi edinebilmek için bilimsel olarak onaylanmış bir yöntem var mı?

İlgili yazı: İnsanlar karakterinizi 7 özelliğinize göre değerlendiriyor

Wake Forest Üniversitesi’nde son dönemde yapılan bir araştırmaya göre ise bir kişinin karakterini öğrenmek istiyorsanız, ona başkalarının yaptığı şeyleri düşünüp düşünmediğini sormalısınız.

Tek bir soruyla karşınızdakinin karakteriyle ilgili büyük ipuçları elde edebilirsiniz
Peki bir kişinin karakteri hakkında doğru bilgi edinebilmek için bilimsel olarak onaylanmış bir yöntem var mı?

Tek bir soru, her şeye çare olabilir mi?

Psikolog Dustin Wood’un başını çektiği bir grup araştırmacı, insanlardan farklı karakter özelliklerini puanlamalarını istemiş. Çalışmanın sonunda ise insanların, başkalarının karakter özellikleriyle ilgili verdikleri cevapların aslında kendi karakterlerini gösterdiği ortaya çıkmış.

Bu şu anlama geliyor; başkaları için sevecen, mutlu, duygusal, nazik yanıtlarını veren kişiler, kendilerinin de bu davranışları daha çok sergilediklerini düşünüyor. Wood bu durumu, “Başkalarına pozitif yaklaşmak, kendimizde de pozitif davranışları ortaya çıkarıyor” şeklinde yorumluyor.

İlgili yazı: Beynimiz başkalarının karakterleriyle ilgili yargılara nasıl varıyor?

Aynı şeyi karanlık kişilik özellikleri için de geçerli. Örneğin sinsi ve hilebaz kişiler, başkalarının da manipülatif olduklarını düşünmeye daha meyilli oluyor. Woods bu konuda da “Negatif davranışlar büyük ölçüde başkalarını negatif görmekle ilişkili. Ayrıca başkalarını negatif görmek, depresyon ve benzer kişilik bozukluklarına da davetiye çıkarıyor” yorumunu yapıyor.

Tek bir soruyla karşınızdakinin karakteriyle ilgili büyük ipuçları elde edebilirsiniz
Başkalarına pozitif yaklaşmak, kendimizde de pozitif davranışları ortaya çıkarıyor.

Bu araştırma, insan zihninin garip ve karmaşık yapısının sadece ufacık bir bölümünü aydınlatıyor olabilir ancak insanların karakterlerinin anlaşılması açısından güçlü bir teknik ortaya koyuyor.

Birinin karakterini öğrenmek istiyorsanız, o kişiye başkaları hakkında ne düşündüğünü sorun.

Kaynak:
Psyblog

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!