Tek bir hareket tüm hayatınızı değiştirebilir!

Marc ve Angel kişisel koçluk yapan bir çift. Her gün öğrencilerinden bir sürü mail aldıklarını söyleyen çift, öğrencilerin genellikle aşk, iş ve özel hayatlarını geliştirmek adına soru sorduklarını belirtiyorlar. Öğrencilerin kendi kişisel hikayelerinden bahsettikten sonra şu tarz soruları sorduklarını dile getiriyorlar:

  • Daha pozitif fırsatları nasıl hayatıma çekebilirim?
  • Kocamla/karımla olan ilişkimi nasıl geliştirebilirim?
  • Kariyerimi ve iş hayatımı bir üst seviyeye nasıl taşıyabilirim?

Marc ve Angel, malesef bu tarz sorulara cevap olacak tek bir cevabın bulunmadığını dile getiriyorlar, çünkü her insanın hayatının eşsiz ve özel olduğuna inanıyorlar. Buna rağmen, öğrencilerin durumlarından bağımsız olarak, evrensel olarak geçerliliğine inandıkları ve hayatta başarı yolundaki en önemli sır olduğunu düşündükleri, tavsiye niteliğinde bir hikaye paylaşıyorlar. Siz de sırrı öğrenmek ister misiniz?

1974 yılının baharında, şu anda dünyaca ünlü bir fotoğrafçı olan Stephen Wilkes 16 yaşındaydı ve okuduğu lisenin televizyon istasyonunda muhabir ve kameraman olarak çalışıyordu. En yakın arkadaşı da aynı istasyonda muhabirlik yapıyordu. Bir gün bir araya geldiklerinde akıllarına çok iyi bir fikir geldi: Çağın en iyi televizyon-habercileriyle ve muhabirleriyle röportaj yapacaklardı. Bu fikir ışığında başarılı olduklarına inandıkları birçok kişiye el yazısıyla kişisel mektuplar yazmaya başladılar.

Kaderin bir cilvesi olsa gerek, kimsenin cevap vermemesine karşın belki de gelmiş geçmiş en iyi haber sunucusu Walter Cronkite zarif bir şekilde çocuklarla tam 1 saat geçirmek istediğini söyledi. Stephen ve arkadaşı bunun hayatlarındaki en önemli habercilik olayı olduğunun farkındaydılar, bu yüzden çok dikkatli hazırlandılar.

Walter Cronkite muhabir
Walter Cronkite

Düşünülerek tasarlanmış düzinelerce soru hazırladılar ve soruları tekrar tekrar prova ettiler. Röportaj günü geldiğinde, artık hazırdılar. Mr. Cronkite ile masaya oturup birbiri ardına sorular sormaya başladılar. Soru sorarken bir yandan da not defterlerini kontrol ediyorlardı. Mr. Cronkite, 1 saat boyunca eksiksiz ve ayrıntılı bir şekilde bütün sorulara cevap verdi.

Röportaj sona erdiğinde Cronkite çocuklara şu soruyu sordu: ‘Çocuklar, size bir soru sormak istiyorum. Bir röportajı mükemmel yapan nedir biliyor musunuz?’

Stephen ve arkadaşı hazırlıksız yakalanmışlardı. Hemen not defterlerine göz gezdirdiler, ancak tam olarak bir cevaba ulaşamadılar. Cronkite gülümsedi ve çocukları içinde bulundukları zor durumda daha fazla bırakmamak adına cevap verdi: ‘İyi bir dinleyici olmak, bir röportajı mükemmel hale getirir. İyi bir dinleyici olmak her zaman en iyi diğer soruyu sormanız konusunda size yardımcı olur.’ Çocuklar birbirlerine baktılar ve 1 saat boyunca ana haber sunucusuna robot gibi sürekli soru sorduklarının farkına vardılar. Fakat sordukları soruların cevaplarını gerçekten dinlememişlerdi. Eğer dinlemiş olsalardı, Cronkite’nin verdiği cevaplar, onları yeni sorulara yönlendirecek ve bu da çok daha anlamlı ve kaliteli zaman geçirmelerini sağlayacaktı.

İşte beklediğiniz sır

Walter Cronkite olağanüstü bir uzmandı, çünkü hiçbir zaman bütün cevaplara sahipmiş gibi yapmıyordu ve böylelikle röportaj yaptığında tüm sorular elindeymiş gibi değil de, ilk kez soru soruyormuş gibi davranıyordu. Beraber geçirdikleri 1 saatlik süre zarfında Stephen ve arkadaşı, dinlemenin ne kadar güçlü bir sanat olduğunu öğrenmişlerdi.

karşısındakini dinleyen kadın
Dinleme, anda olmayı ve karşındaki insanın gerçekten ne dediğini dinlemeyi barındırıyor.

Dinleme, içerisinde anda olmayı ve en önemlisi de insanların gerçekten ne dediğini dinlemeyi içeriyor. Daha sonrasında kelimeleri ve aksiyonları düzenleyerek hikayeye, düşünceye ya da duyduğunuz şeyin anlamına cevap vermeyi barındırıyor.

İlgili yazı: Bir başkasını dinlemek ve empati kurmak bize neler kazandırıyor?

Walter Cronkite’nin tavsiyesini ve dinleme sanatını aldığımıza, kaçınılmaz olarak daha önce var olmayan kapıların bizim için açıldığını göreceğiz. Bu da, bir hareketin gerçekten hayatımızı değiştirebileceğini bize gösteriyor.

Günün sonunda, ilişkilerimizde etrafımızdaki kişileri yetiştirmek kadar hayat değiştiren bir şey yoktur ve istekli bir şekilde birini sonuna kadar dinlemek kadar da takdir edilen bir hareket yoktur.

Hayatımızda, ilişkimizde ve kariyerimizde gelişim göstermek için insanların ihtiyaçlarını bilmemiz gerekir ki, bu da dikkatli bir şekilde kulaklarımızı açmaya zaman ayırdığımız zaman gerçekleşir.

Kaynak:

marcandangel.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!