Yalnız başınıza doğum günü kutlaması için ilham veren fikirler

Doğum günlerini sever misiniz? Özellikle de kendi doğum günlerinizi? Çoğu insanın yaşamındaki en güzel, en özel günlerden biridir kendi doğum günü. Ancak ne kadar özel olsa da herkes her zaman büyük bir kalabalıkla kutlamak istemez… Ya da bazen şartlar kişinin sevdikleriyle beraber doğum gününü kutlamasına müsaade etmez. Mesafeler, tatiller ya da işler engel olabilir…

Çocukluğunuzu bir düşünün. Doğum gününüz yaz aylarına geldiği ve okullar tatil olduğu için hiçbir sınıf arkadaşınızın yanınızda olamadığı günler yaşadınız mı? Bu durum sizi üzmüş müydü? Başınıza gelmediyse bile illaki bu durumu yaşayan birilerini tanıyorsunuzdur… Ancak zaman geçtikçe küçükken daha coşkulu, daha kalabalık kutlanması arzu edilen doğum günleri, daha samimi ortamlara taşınabiliyor. Ya da şartlar gereği birçoğumuz doğum günümüzü yalnız geçirmek zorunda kalabiliyoruz…

Durum ne olursa olsun; ister kalabalıklarla kutlamayı ister sadece çok yakın arkadaşlarınızla olmayı tercih edin veya doğum günlerinizde yalnız kalmaktan keyif alıyor olun sadece kendinize özel bir kutlama planı yapabilirsiniz. Artık doğum gününüzde yalnız olduğunuzda üzgün hissetmenize ya da kutlamadan geçiştirmeye hiç gerek yok. Gelin, bu özel günün hakkını verelim! İşte tek başına doğum günü kutlamanız için ilham verecek fikirler…

Doğum gününüzü neden kutlamalısınız?

“Aman ne gerek var” ya da “sıradan bir gün işte, zaten yanımda kimse de yok” diye düşünmeyin. Ve dünyaya gelişinizin ne kadar önemli bir gün olduğunun farkına varın! Bugün, sizin gününüz. Hayata gelişinizi, bu dünyadaki yerinizi, benliğinizi, varlığınızı onurlandırın ve kutlayın. Doğum gününüzü kutlamak, ne kadar eşsiz bir varlık olduğunuzu kendinize hatırlatmak için harika bir fırsat. “Teksin, özelsin, biriciksin…” bunları kendinize söyleyin. Varlığınız, kutlamaya değer!

Evet, belki de doğum günleri her geçen yıl bir yaş daha yaşlandığımızın bir hatırlatıcısı ama sadece yaş almaktan ibaret değil. Her geçen yıl daha güçlü, daha bilge, daha deneyimli oluyor; gelişiyor, değişiyor ve büyüyorsunuz. Doğum gününüz aynı zamanda bunların da birer hatırlatıcısı.

Kendi yolunuzda biricik olduğunuzu ve attığınız her adımın çok kıymetli olduğunu hatırlamak için mü-kem-mel bir gün!

Tek başına doğum günü nasıl kutlanır?

Kendinizi doğum gününüzde yalnız bulduğunuzda ya da yalnız kalmayı tercih ettiğinizde yapabileceğiniz harika öneriler:

1. Gelecekteki halinize bir mektup yazın

İster gelecek yıl doğum gününüzde okumak ister 10 yıl boyunca her sene yazıp biriktirmek için kendinize bir mektup yazın. Bugünkü sen nasılsın, nasıl hissediyorsun, neler yaptın şimdiye kadar, daha neler yapmayı planlıyorsun, 1 yıl sonra ya da 5 yıl sonraki haline neler söylemek istersin, seni nasıl hatırlasın? Ne hissettiğinizi, nasıl hissetmek istediğinizi, kendinizi bundan birkaç sene sonra nasıl görmeyi hayal ettiğinizi kelimelere dökün ve kendiniz için güzel ve anlamlı bir hediye bırakın.

2. Doğada zaman geçirin

Zamanımızın çoğunu kapalı alanlarda geçirdiğimiz ve git gide ekranlara daha da bağımlı hale geldiğimiz için doğadan uzaklaşıyor, bağımızı koparıyoruz. Oysa ki doğanın iyileştirici gücü kelimelere sığamayacak kadar fazla. Doğum gününüzü evde tek başınıza geçirmek yerine sizi iyi hissettirecek, kendinizle yeniden bağlantı kurmanızı sağlayacak, zihninizi, bedeninizi dinlendirmenize yardımcı olacak bir yer seçin; bol yeşillikli olmasına özen gösterin. Çiçekler, çimenler, kuşlar ve sonsuz sayıda ağaçlarla bu özel günü geçirin. Kamp sandalyenizi ya da hasırınızı kapın, küçük bir piknik sepeti hazırlayın ve afiyetle mis gibi açık alanda yiyin.

3. Kendinizi ‘date’e çıkarın

En sevdiğiniz restoran neresi? En sevdiğiniz yemek? Ya da kahve içmekten en çok keyif aldığınız mekan… Kendinizle randevulaşın ve kendinize enfes lezzetler ısmarlayın. İster kocaman bir pizza ister bir dilim pasta ister favori kokteyliniz olsun, sevdiğiniz lezzetlerle o özel günü kutlayın! Sonradan caymamak için dilerseniz rezervasyon yaptırın ve kendinizle olan ‘date’nizi resmiyete dökün. Böylece ‘neyse en iyisi evde kalayım’ diyecekken kendinizi dışarı çıkarabilirsiniz.

4. Giymeye/kullanmaya kıyamadığınız her şeyi değerlendirin

Gardırobunuzda etiketiyle duran o harika elbiseyi ya da giymeye kıyamadığınız şık ayakkabılarınızı giymenin zamanı gelmedi mi? Doğum gününüzden daha harika bir fırsat olamaz! “Özel bir gün” için sakladığınız kıyafetlerinizi, takılarınızı ya da parfümünüzü kullanmak için daha fazla beklemeyin ve doğum gününüze yaraşır bir şıklık için en sevdiğiniz eşyalarınızı değerlendirin. Kendiniz için süslenin, aynada kendinize bir öpücük gönderin ve devam edin!

5. Kendinize özel bir hediye alın

Doğum günlerinde sevdiklerimize hediyeler alıyoruz ya da doğum günümüzde onlardan hediye bekliyoruz da kendimiz için neden bir şeyler almıyoruz? Doğum gününüzün hakkını vermek ve kendinizi kutlamak için güzel bir hediye seçin. Çok pahalı ya da büyük bir şey olmasına da gerek yok. Kendinizi bir sevdiğinizin yerine koyun ve zevkinize, tarzınıza, ihtiyacınıza göre bir hediye satın alın. Hediye paketi yaptırmayı da unutmayın, hatta dilerseniz kendinize ufak bir kutlama notu bile yazabilirsiniz . Kendinize çiçek göndermek de iyi bir seçenek olabilir…

6. İlham veren bir şeyler yapın

En sevdiğiniz filmi yeniden izlemenin, favori kitabınıza tekrar başlamanın ya da hayran olduğunuz bir konuşmacıyı dinlemenin elbette ki tek bir zamanı olmaz ama doğum gününüz tüm bunları yeniden değerlendirmek ve kendinize ilham aşılamak için güzel bir fırsat olabilir. İlham kaynaklarınızı gözden geçirin, yenilerini bulun, veda ettiğiniz yaşınızı değerlendirin, yeni yaşınız için yeni hedefler belirleyin, heyecan veren kararlar alın.

7. Şükredin

Doğum günleri, geçen zamanın ve potansiyel olarak geriye kalan zamanın hatırlatıcısıdır, bu yüzden elinizdekilerin değerini hatırlamak için de iyi bir fırsattır. Şükretmek için zaman ayırın ve sahip olduklarınızın kıymetini bir kez daha anlayın. Ayrıca, kendinize teşekkür etmeyi de unutmayın. Ne de olsa bu yolculukta size eşlik ediyor .

8. Yeni bir bakış açısıyla yenilenin

Nasıl ki yeni yıl yeni bir dönemin başlangıcı ise, doğum gününüzü de taze bir başlangıç yapma fırsatı olarak kullanabilirsiniz. Yeni yaş, yeni bir sen! İster saç kesiminizde ister kıyafet tarzınızda değişikliğe gidin fark etmez, size özgüven ve heyecan aşılayan farklılıkları benimseyin. Ama en çok da düşüncelerinizde değişiklik yapın. Yeni bir ‘mindset’ geliştirin. gelecekte başarmak istediğiniz hedeflere ulaşmanız için ihtiyaç duyduğunuz ilhamı ve motivasyonu size sağlayacak bir zihniyet için düşüncelerinizi yönetin.

9. Bir ritüel belirleyin

Kendinizi şımartmak için doğum gününüze özel bir ritüel belirleyin. Örneğin, evde enfes bir kahvaltı, dışarıda lezzetli bir kahve, sonrasında masaj randevusu ve akşam yemeği planı… Kulağa harika gelmiyor mu? Size gün boyunca kendinizi iyi hissettirecek, “İyi ki doğmuşum, canım kendim!” dedirtecek bir akış çizin ve mümkünse her yalnız geçen doğum gününüzde uygulayın.

10. Bonus: Bir çılgınlık yapın

Yeni yaşınızı daha önce hiç yapmadığınız bir şey ile kutlamak da harika olmaz mıydı? İşte size unutamayacağınız bir doğum günü! Dalış yapmak, kite surfing denemek ya da offroada çıkmak… Zihninizin sınırlarını zorlayın ve hem giden hem de gelen yaşınıza meydan okuyun! Lunaparkta gondola binmek veya araba ile tek başınıza bir yolculuğa çıkmak da olabilir. Kendinizi sınırlamayın.

Tercihiniz ne olursa olursa doğum gününüzü sizi en çok mutlu edecek şekilde kutlayın! Unutmayın, çok değerlisiniz ve bu kesinlikle kutlamaya değer…

İlginizi çekebilir: Doğum günü depresyonu (birthday blues) ile nasıl başa çıkılır?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!