Taze sıkılmış meyve ve sebze suyu tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

Taze sıkılmış meyve ve sebze suları enerji verme, alkalileştirme, toksinlerden arındırma ve hem içimizi hem dışımızı gençleştirme özelliği ile son zamanlarda fazlasıyla ön planda. Yeşil sebzeler, yararlı besinler ve antioksidanlarla dolu. Hayranları, taze sıkılmış sebze suyu ve meyvenin, cildi daha sağlıklı yaptığını, dejeneratif hastalıkları tedavi ettiğini ve hatta saç beyazlamasını yavaşlatıp önlediğini ileri sürüyor. Ancak bu suları tüketirken dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli nokta var. Yazımızın devamında taze meyve ve sebze suyu tüketirken dikkat etmeniz gerekenleri ve birbirinden lezzetli taze meyve ve sebze suyu tariflerini bulabilirsiniz.

Yüksek şekerli meyvelere dikkat edin

Özellikle, mango ve ananas gibi fazla şekerli tropikal meyveleri tüketirken dikkatli olmak şart. Meyveler, antioksidan ve yararlı enzimler açısından zengindir, ancak en iyisi, lifleriyle birlikte tüketmektir. Eğer kilo verme çabası içindeyseniz, taze sıkılmış meyve suyu pek iyi bir fikir olmayabilir. Ananas ve mango suyu kulağa çok lezzetli gelse de, yaklaşık 8 çay kaşığı doğal şeker içerirler. Bu durum, kan şekeri ve insülin seviyenizin yükselmesine ve yağ depolama oranınızın artmasına sebep olabilir. Biraz daha acı/ekşi olan yeşil içecekleri tatlandırmak için yeşil elma ve kivi kullanabilirsiniz. Yeşil elmada nispeten az şeker bulunur.

Organik meyve ve sebzelere ağırlık verin

Organik meyve ve sebzeler, beslenme alışkanlığınızı daha iyiye doğru geliştirmenin harika bir yolu olabilir. Organik gıdalar, geleneksel olarak yetiştirilen muadillerine göre daha faydalı içeriklere sahiptir ve kimyasallara veya koruyucu maddelere alerjisi olan kişiler, yalnızca organik gıdaları yediklerinde semptomlarının azaldığını veya kaybolduğunu görebilirler. Organik ürünler daha az pestisit içerirler. Sentetik mantar öldürücüler, herbisitler ve böcek öldürücüler gibi kimyasallar geleneksel tarımda yaygın olarak kullanılmaktadır ve kalıntılar yediğimiz yiyeceklerin üzerinde kalabilmektedir. Bu nedenle daha sağlıklı bir alternatif oluşturmak için organik meyve-sebzelere yönelmekte fayda var.

Sadece meyve-sebze suyuna güvenmeyin

Sebze suyu, yemeklerinize eşlik etmeli ya da öğün arasında alınmalıdır (öğleden sonrası için müthiş bir enerji artırıcı olabilir), ancak yine de bütün bir sebzenin liflerine ihtiyacınız vardır ve sadece sularını içmek aynı faydayı sağlamaz. Taze sıkılmış sebze suyu, sebzelerdeki besleyici öğelerin özümsenmesini kolaylaştırır ve başka türlü olsa yemeyeceğiniz geniş bir sebze çeşitliliğine ulaşmanızı sağlar. Ancak yine de yemenin yerini tutamaz.

Bazı sebzeleri çiğ tüketmeyin

Bütün turpgiller guatrojeniktir; yani çiğ tüketildiklerinde, tiroitin fonksiyonlarını bastıran özlere sahiplerdir. Bazı insanlarda gaz, şişkinlik ve mide problemlerine de yol açarlar. Bu turpgiller pişirildiklerinde ya da hafifçe buharda haşlandıklarında sağlığa oldukça faydalıdır. Çünkü pişirmek, guatrojenlerin çalışmasını engeller. Beyaz ve kara lahana, Çin lahanası, kıvırcık lahana veya brokoli gibi sebzeleri çiğ tüketmeyin. Ayrıca, ıspanak, pancar yaprağı ve pazı gibi yeşil sebzeler de içerdikleri oksalik asit nedeniyle ağzınızda ve bağırsak yolunuzda rahatsız edici bir his bırakabilir; demir ve kalsiyum emilimini engelleyebilir. Bu nedenle onları da çiğ tüketmemiz de fayda var.

Meyve-sebze suyunu kendiniz hazırlayın

Pastörizasyon işlemindeki yüksek sıcaklık, işlenmemiş meyve suyunun sağladığı faydalı enzimleri öldürür. Bu nedenle pastörize olmayan meyve-sebze sularına yönelmeniz sağlığınız açısından daha büyük fayda sağlayacaktır. Ancak en sağlıklısı, vaktiniz ve imkanınız varsa taze meyve ve sebze sularınızı kendinizin hazırlamasıdır.

Suyunu sıkıp içebileceğiniz en iyi sebzelere örnek olarak aşağıdakileri verebiliriz:

• Arındırıcı özelliği olan ve cilde iyi gelen salatalık,
• İltihap önleyici ve alkalileştirme özelliği olan, aynı zamanda tansiyonu düşürdüğü söylenen kereviz sapı,
• Karaciğer için mükemmel bir arındırıcı ve demir kaynağı olan pancar,
• Beta-karoten açısından zengin, gözler için faydalı ve aynı zamanda karaciğer ve safra kesesi için arındırıcı olan havuç,  (Ancak şeker oranı yüksek olduğu için dikkatli tüketmelisiniz.)
• Arada sırada olmak koşuluyla; demir açısından zengin, alkalileştirme gücü yüksek ve cilt sağlığına faydalı olan ıspanak,
• Mükemmel bir detoks yapıcı ve alkalileştirici olan buğday çimeni,
• Sindirim için çok yararlı olan, şişkinleri azaltan rezene,
Marul ve C vitamini açısından zengin kırmızı biber,
• Otlar da bu konuda harikalar yaratabilir. Maydanoz, kişniş yaprağı (ağır metallerin yapısını kuvvetlendirmeye yardım eder) ve zencefil (sindirim için faydalıdır ve arındırıcıdır) kullanın. Eğer yeterince cesursanız içine birazcık da çiğ sarımsak atabilirsiniz; bağışıklık sisteminiz için son derece yararlıdır.

Aşağıda lezzetli meyve ve sebze suyu tariflerini bulabilirsiniz. Kendi yaratıcılığınızı da bunlara ekleyin. Örneğin, hazırladığınız karışıma son bir dokunuş olarak, biraz yeşil limon sıkabilir ya da fazladan mineral almak için bir çimdik deniz tuzu ekleyebilirsiniz. Mümkünse organik sebze-meyve alın ve suyunu sıkmadan önce iyice ovarak yıkayın. Enerjinizi artırmak için her sabah kahvaltıdan önce bir bardak yeşil sebze suyu içebilirsiniz. İşte tarifler, afiyet olsun:

Taze meyve ve sebze suyu tarifleri

Günün dilediğiniz bir zamanında tercih edebileceğiniz bağışıklık sisteminizi güçlendirecek birbirinden lezzetli meyve ve sebze suyu tarifleri:

1. Detoksçu

• 1 adet pancar
• 2 adet havuç
• 1 adet yeşil elma
• Baş parmağı büyüklüğünde 1 adet zencefil

Dilerseniz 1 demet maydanoz ekleyebilirsiniz.

2. Alkalileştirici

• 2 sap kereviz
• 1 adet salatalık
• 1 adet yeşil elma
• 1 adet havuç
• 1 avuç ıspanak

Dilerseniz bir demet maydanoz ya da kişniş yaprağı ekleyebilirsiniz.

3. Kırmızı-yeşil karışım

• 2 sap kereviz
• 1 adet kırmızı biber
• Yarım demet maydanoz ya da kişniş yaprağı
• 1 adet havuç
• Yarım salatalık
• Yarım rezene soğanı
• Bir avuç ıspanak
• Hazırladıktan sonra yeşil limon suyu

Tat vermesi için sarımsak ekleyebilirsiniz.

Kaynak: Mind Body Green

İlginizi çekebilir: Suyu yemek: Su içeriği yüksek sebze ve meyve tüketmenin faydaları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!