Akıllardaki en önemli soru: Tatlı ya da çikolata yiyerek kilo verilebilir mi?

Akdeniz diyeti, yoğurt diyeti, makarna diyeti, Karatay diyeti, kalça ve basen diyeti, kalori diyetleri, selülit diyetleri, zayıflatan diyetler, ünlülerin diyetleri ve adları saymakla bitmeyen diğer diyetler… Hepsinin kendisine göre bir diyet listesi, egzersizleri, faydaları ve zararları vardır. Diyetin adı ne olursa olsun, diyetler kişiye özeldir. Bir diyetisyenin ilk yaptığı şeylerin başında, diyet yapmak isteyen kişinin yaşı, cinsiyeti, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı, genetik özellikleri, kilosu gibi bilgiler ışığında hastaya uygun diyet programını çıkarmak gelmektedir.

Bunun sonrasında kişinin vücudunun verdiği tepkilere göre diyet listeleri, diyetisyen tarafından güncellenecektir. Ancak bu listelerin birçoğundaki ortak özellik, tatlı ve çikolata gibi içerisinde fazlaca şeker bulunduran bir gıdanın bulunmamasıdır. Bütün bu anlatılanlardan sonra herkesin aklına şöyle bir soru gelebilir? Tatlı ya da çikolata yiyerek de kilo verilemez mi? Bu sorunun tam olarak net bir cevabı bulunamasa da, bitter çikolata ve chocolate slim ile ilgili, zayıflama esnasındaki olumlu etkilerinden söz edilebilecektir.

Tatlı ya da çikolata yiyerek kilo verilebilir mi?

Bitter çikolata zayıflatır mı?

Bitter çikolata, içerisinde bulunan demir, magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko ve bakır mineralleri sayesinde kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. İçerisindeki polifenol’dan dolayı antioksidan özelliği vardır. Bitter çikolatanın normal çikolataya göre içerisindeki kakao oranı fazla, şeker oranı düşüktür. Bu yönüyle bitter çikolatanın çok fazla tüketilmediği takdirde, diyet yapan kişilerde daha az kalori ile çikolata ihtiyacını karşıladığı ve çikolata krizini daha az kalori ile çözdüğü görülmüştür. Kalp damar sağlığı için de oldukça faydalıdır. İçerisinde bulunan endorfin yani mutluluk hormonu sayesinde insanın kendini mutlu hissetmesini sağlar. İçerdiği flavanolun sayesinde tansiyon ve kolesterol üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Chocolate slim nedir?

Chocolate slimin içerisinde yeşil kahve ve chia çekirdekleri, doğal kakao çekirdekleri, goji üzümü ve acai çileği vardır. Ürünün içerisinde yoğun bir doğal kakao bulunmaktadır. Doğal kakao ürüne tat ve lezzet vermektedir. Aynı bitter çikolatada olduğu gibi mutluluk hormonu salgılamaktadır. Yeşil kahve çekirdeklerinin iştahı kesme etkisi vardır. Goji üzümleri ise, vücutta yeni yağların oluşmasının önüne geçer ve vücutta yağ emiliminin azalmasını sağlar. Bu sayede vücut daha az yağ depolar. Chia çekirdekleri ise vücut için gerekli enerjiyi sağlar ve gün içerisinde oluşan halsizlik hissini giderir.

Bu nedenlerle de çikolata krizlerine girenlerin, diyetisyenlerinin tavsiyeleri çerçevesinde bitter çikolata ya da chocalate slim tüketmeleri nispeten fayda sağlayabilecektir. Siz de, hızlı kilo vermenin yolları hakkında bilgi almak için profosyenel bir beslenme ve diyet uzmanı ile çalışabilirsiniz.

Diyetisyen Fatma Merve Kalelioğlu
2012 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldu. 2012-2014 yılları arasında Medical Park Hastaneler grubunda poliklinik ve klinik diyetisyeni ... Devam