Tatlı krizlerinin önüne geçmenize yardımcı olacak 12 öneri

Gün içinde aniden gelen tatlı isteğiyle karşılaşmayan yoktur aramızda. Bu tür anlarda tatlı krizini nasıl yönettiğimiz çok önemlidir. Gelin tatlı krizini engellemek için neler yapabileceğimize birlikte bakalım.

1- Tatlı isteği güne başlangıcınızla birebir ilişkilidir. Sabah kahvaltılarına çok şekerli bal, pekmez gibi kahvaltılıklar ile başlarsanız gün içinde isteğiniz katlanarak artacaktır. Bunları genelde kahvaltıdan ziyade gün içine koymaya çalışın. Yemek konusunda ısrarcıysanız, kesinlikle miktar kontrolünü ihmal etmeyin… Kaliteli protein içeren bir kahvaltı yapın; yumurta, peynir, zeytin ve bol söğüş yeşillik muhakkak olsun. Böyle bir kahvaltı sizi uzun süre tok, tatlılardan uzak tutar.

2- Gün içinde yeterli protein aldığınızdan emin olun. Bazı bireyler sebzelere ağırlık verirken vücudumuzun asıl bileşeni proteinleri ihmal edebiliyor. Proteinle gelen tokluk, tatlı krizlerini engelleyen nörokimyasalların salgılanmasını destekler ve böylelikle daha az tatlı krizleri yaşanır.

3- Ayrıca faydalı sebzeleri eksik tüketmemekte de fayda var, özellikle magnezyum içeriği fazla olan brokoli, ıspanak gibi yeşil sebzeler şeker isteğini bastırır.

4- Yoğurt tok tutucu, yağ yakıcı ve iştah kontrolü sağlayıcıdır. Öğünlere muhakkak yoğurt eklenmeli, hatta ara öğünlerde tarçın gibi baharatlarla ve meyvelerle lezzetlendirip tatlı bir kaçamak hissi ile kendinizi şımartabilirsiniz.

5- Her öğününüzde bir miktar sağlıklı karbonhidrata da yer açın, tam tahılları sadece karbonhidrat olarak görmemeli. B grubu vitaminler, magnezyum, demir ve liften de zengindir. Bu içerikleriyle bağırsaktaki sağlıklı, faydalı bakterilerin artması ve gelişmesine katkıda bulunurlar.

6- Yemeklere tat vermek için kendinden tatlı aromalı kişniş, kakule, tarçın, karanfil, Hindistan cevizi gibi baharatları tercih edin. 

7- Günlük tüketmeniz gereken suyu hesaplayıp muhakkak yeterli miktarda su için. Beynimizin açlık ve susuzluk sinyallerini karıştırdığını unutmayın, siz su için ki hatlar karışmasın.

8- Meyveden korkmayın, meyve yemeğe üşenmeyin, düzenli meyve tüketin. Meyveleri gün içine avuç avuç bölün, bir oturuşta birden fazla meyve tüketmeyin. Düzenli meyve tüketimi kan şekerini dengeler, kaliteli lif desteği sağlar ve her mevsimde ihtiyaç olan vitamin, mineralleri karşılar. Tatlı krizi anlarında belki biraz daha şeker içeriği yüksek olan kuru meyveler tercih edilebilir. Daha uzun süren bir tokluk için yanında protein ve yağ içeren süt/yoğurt ya da badem/fındık gibi kuruyemişler ile destekleyin.

9- Şeker yok deyip tatlandırıcılı gıdalara yönelmeyin. Tatlandırıcı beyinde şeker gibi etki gösterdiğinden bir süre sonra etkisi geçecek ve yeniden tatlı krizine neden olacaktır.

10- Ekşi ve fermente tatlar tatlı isteği olan ağzı nötrleyerek tatlı isteğini bastırır. Bunu da aklınızda bulundurun derim…

11- Mutluluk seviyesini artıracak serotonin üretimi için öncelikle güneş ışığından faydalanmaya çalışın. Serotonin şeker isteğini kontrol altında tutar. Tatlı isteği anlarında sizi mutlu edecek başka uğraşlara yönelin, dans etmek, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak tatlı isteğini unutturacaktır.

12- Tatlıları tamamen kötü diye etiketlendirip hiç tüketmemeye çalışmak daha fazla tatlı isteğine neden oluyor olabilir. O yüzden tatlı isteğinizi daha fazla artırmadan bazı durumlarda küçük miktarda tatlı tüketmek kontrolünü elinizde tutmanıza yardımcı olacaktır. Kendi sağlıklı dengenizi bulmaya çalışın.

Şimdi şekerli gıdalar düşünsün!

İlginizi çekebilir: Tatlı krizini aşmanız mümkün: Tatlı krizi yaşamanızın ardındaki 10 olası neden

Dyt. Buket Koçoğlu Diyetisyen
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. O günden bu güne sofralara olabildiğince dokunmaya çalışıyorum. Beslenmede herkes için aynı doğruların ... Devam