Tatile çıkmadan önce mutfağınızda mutlaka yapmanız gerekenler

Yılın hangi zamanı olursa olsun, tatil kaçamakları kadar ruhumuza iyi gelen çok az şey olduğu kesin… İster yaz ister kış tatili olsun, fark etmez, tatilin her türlüsü dinlenmek, yenilenmek ve canlanıp harika bir geri dönüş yapmak için mükemmel bir fırsat! Biletler alınmış, rezervasyonlar yapılmış, bavullar toplanmış, her şey hazır… Ama ufak bir soru; eviniz siz yokken iyi olacak mı? Diğer bir deyişle siz yokken evinizde bozulacak ve evin atmosferine zarar verecek bir şeyler var mı? Evet istikamet; mutfak! Tatile çıkmadan önce mutfağınızda birtakım düzenlemeler yaparak döndüğünüzde kötü sürprizlerle karşılaşmayı önleyebilirsiniz… İşte tatile çıkmadan önce mutfağınızda mutlaka yapmanız gerekenler:

Lavabodaki kirli bulaşıkları kaldırın ve temizleyin

Belki akşam yemeğinin bulaşıkları belki de sabah yola çıkmadan önce alelacele yaptığınız kahvaltının kalıntıları lavaboda duruyor olabilir. Çok büyük bir iş gibi görünmese de tatil dönüşünde lavaboyu boş ve temiz gördüğünüzde çok sevineceğinizden emin olabilirsiniz. Ayrıca yemek kalıntılarının kuruması, sonradan onları temizlemeyi de zorlaştırabilir, üstelik etrafa kötü bir kokunun yayılma ihtimali de var. Şöyle düşünün; döndüğünüzde mis kokan, huzurlu evinize gelmek varken, bulaşık dolu bir lavaboyla karşılaşmak ister miydiniz? O yüzden lavaboyu boş ve temiz bırakmaya özen gösterin.

Bulaşık makinesini boşaltın

Eğer kirli bulaşıkları makineye dizdiyseniz mutlaka ama mutlaka makinenizi çalıştırın, aksi halde hem lekeler kuruyabilir hem de bulaşık makinenizden hoş olmayan kokular yayılabilir. Tatil öncesi bulaşıkları yıkamış olsanız bile temiz bulaşıkları makineden çıkarmayı da unutmayın. Bu eve döndüğünüzde rutin işlerinizin yarattığı baskı ve stresi azaltacak ve size hoş bir karşılama sunacak… Mutfağınızda kalan hijyenik, temiz ve derli toplu atmosfer de cabası! Ayrıca kabul edelim pek çoğumuz temiz olsa bile bulaşık makinesini dolu görmekten çok hoşlanmıyoruz

Tezgahta ve ocakta bir şey bırakmayın

Mutfakta özellikle sık zaman geçiren biriyseniz, tezgahınızın ve ocağın üstü sürekli kalabalık olabilir. Belki hazırda bekleyen bir demlik, sepette duran meyveler ya da limon dilimlediğiniz bıçak ve kesme tehtası… Bunlar, her gün elinizin altında olmasını istediğiniz şeyler olabilir ve size pratik sağlayabilir. Ancak bir süre evde olmayacağınızda tezgah ve ocak üstünü boş ve temiz bırakmanızda fayda var. Özellikle taze gıdaları -meyve, sebze, ekmek vb.- tezgah üzerinde bırakmayın, bu hem bozulup küflenmelerine hem de karınca ve benzeri davetsiz misafirlerin gelmesine neden olabilir. Benzer bir şekilde ocağın üzerinde tuttuğunuz demliğin içerisinde çay ya da cezvede kahve gibi kalıntılar kaldıysa onları da temizleyip yerlerine kaldırmanız en iyisi olacaktır. Son olarak tezgah ve ocaktaki yağ, kir, yemek lekesi gibi kalıntıları da mutlaka temizlediğinizden emin olun. Tatilden döndüğünüzde tertemiz ve düzenli bir mutfakla karşılaşmak, tatil dönüşü stresinizin büyük bir bölümünü alacaktır.

İlginizi çekebilir: Mutfağınızı daha temiz tutmanızı sağlayacak temizlik ipuçları

Kahve makinelerini temizleyin

Türk kahvesi, espresso ya da filtre kahve… Kahve makinelerinizi günlük kullanırken çok sık temizlemiyor olabilirsiniz, ancak tatile çıkarken bir süre uzakta olacağınız ve bu makineleri kullanmayacağınız için temizleyerek bırakmanız en iyisi. Yoksa döndüğünüzde hoş olmayan kokular veya küflenmiş kahve kalıntıları ile karşılaşabilirsiniz, ki bu da çok can sıkıcı olabilir. Kapsül, filtre kağıdı gibi atıkları veya tekrar kullanılabilir malzemeleri makinelerinizden çıkartın, kahve lekesi olan yerleri silin ve su dolu hazneleri mutlaka boşaltın. Böylece tatil dönüşü bir yorgunluk kahvesi içmek istediğinizde tertemiz makineleriniz sizi bekliyor olacak.

Buzdolabını elden geçirin

Muhtemelen en zor adımlardan biri buzdolabını düzenlemek olabilir, çünkü bu adımı son geceye yani tatile çıkmadan hemen önceye bırakmamak önemli. Hem gıda israfını önlemek hem de bütçenizi korumak için mümkünse bir hafta kadar önceden buzdolabınızı detaylı bir gözden geçirin. Taze meyve-sebzeleri, yumurta, peynir, süt gibi ömrü kısa olan gıdaları, son kullanma tarihi yaklaşmış yiyecekleri tatile çıkmadan önce tüketmek için bir yemek planı yapın. Muhtemelen o son bir hafta mutfak alışverişi bile yapmanıza gerek kalmayacaktır. Koku yapması muhtemel gıdaları da buzdolabında bırakmamaya özen gösterin. Paketli, vakumlanmış ya da konserve gibi uzun ömür yiyecekler için endişelenmenize gerek yok, ancak emin olmak için son kullanma tarihini kontrol edebilirsiniz.

Çöpü dışarıya çıkarın

Tezgah üzerindeki küçük çöp kutusunu, balkondaki büyük çöp kutusunu ya da lavabonun altındaki kovayı kontrol edin. Tüm çöpleri boşalttığınızdan ve çöp kutularının içerisinde kokuya sebep olabilecek herhangi bir atık kalmadığından emin olun. Atılmamış ve bekleyen çöpler hem pis bir kokuya hem de bakteri yayılmasına neden olabilir, dolayısıyla tatile çıkmadan önce çöpleri boşaltın.

Elektrikli aletleri kontrol edin

Vampir elektrik kavramını daha önce duymuş muydunuz? Vampir elektrik, elektronik cihazların bekleme moduna alındıktan veya kapatıldıktan sonra bile tükettikleri güç olarak adlandırılıyor. Bir süre evde olmayacağınız için kahve makinesi, kettle, air fryer, tost makinesi gibi elektrikli aletlerinizin fişini prizden çekebilirsiniz. Hem vampir elektriği önleyerek enerji tasarrufu yapabilir hem de güvenliği artırabilirsiniz. Eğer, buzdolabınızı ve özellikle de derin dondurucu kısmını tamamen boşalttıysanız onun da fişini çekebilirsiniz, aksi halde içindekilerin erimemesi ve bozulmaması için buzdolabının çalışmaya devam etmesi gerek. Tatile çıkmadan önce yalnızca mutfaktaki elektrikli aletleri değil, evin diğer bölümlerindeki prizleri de kontrol etmenizde fayda var.

İlginizi çekebilir: Ev işlerini basitleştirmenin ve temizliğe daha az zaman harcamanın yolları

Zemini silin

Sıra geldi son adıma… Mutfağı toplarken ya da çöpü dışarıya çıkarırken zemine bir şeyler damlamış olabilir. Ve bu lekeler siz yokken kuruyup çıkması zor bir hal alabilir ya da döndüğünüzde yapış yapış bir zemin sizi karşılayabilir -ki bu da pek hoş olmayacaktır.- O yüzden son bir mutfaktan çıkmadan önce güzelce zemini süpürüp silerseniz hem mutfağınızın havasını yenilemiş olursunuz hem de artık gönül rahatlığı ile tatile çıkabilirsiniz ve aklınız mutfağınızda kalmaz, döndüğünüzde de sizi kötü sürprizler karşılamaz.

Gerekiyorsa not bırakın

Eğer sizin tatilde olduğunuz süre zarfında evinize bir başkası/başkaları girip çıkacaksa ya da bu süre zarfında evinizde kalacaksa ona/onlara not bırakmanızda fayda var. Örneğin, buzdolabının en üst rafındakiler ilk önce tüketilmeli, buzlukta yemek var, (kablolar görünmeyen bir yerde ise) kahve makinelerinin fişi takılı değil ya da çıkarken -varsa- çöpü çıkarmayı unutma gibi küçük notlar bırakabilirsiniz. Bu hem geride bıraktığınız düzenin korunmasına yardımcı olur hem de beklenmedik bir durum varsa o konu hakkında gelen kişiyi bilgilendirmenizi sağlayabilir.

Sonuç olarak temiz ve düzenli bir mutfak için bu adımları takip edebilir, tatile çıkarken aklınızda olası bir kötü sürpriz ihtimali olmadan evinizin kapısını kapatabilirsiniz. Evin en işlek bölümlerinden biri olan mutfakta düzeni sağlamak zor olacağından evinizi paylaştığınız diğer üyeler varsa onlardan da destek istemeyi unutmayın…

İlginizi çekebilir: Pratik tamiratlar: Evdeki sinir bozucu seslerden kurtulmanın yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!