Tatile çıkarken hem konforlu hem de havalı görünmenizi sağlayacak öneriler

Tatile çıkarken havalı görünmeyi kim istemez ki? Ancak hem havalı olmak hem konforlu olmak hem de elinizdeki veya sırtınızdaki çantanın ağırlığıyla mücadele etmek her zaman kolay olmayabilir. Tatile çıkmadan önce çantanızı hazırlarken genelde akla gelen ilk şeyler bol pantolonlar, spor ayakkabılar, büyük sırt çantaları ve rahat tişörtler olur. Oysa böyle olmak zorunda değil. Konforla moda arasında bir denge tutturmanın da kolay yolları var. İşte tatile çıkmadan önce çantanızı hazırlarken dikkat etmeniz gerekenler:

1. Doğru valizi seçin

Tatile giderken yanınıza aldığınız valiz, hayatınızı da kurtarabilir tüm havanızı söndürebilir de. Günümüzde pek çok valiz seçeneği var. Örneğin sırt çantaları iyi bir çözüm ancak bazen sırtınızda dev bir çantayla dolaşmak istemeyebilirsiniz. Böyle durumlar için hem tekerlekli hem de sırtta kullanabileceğiniz çantalar var. Kendinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun valizi seçmeye özen gösterin.

2. Şampuan taşımayın

Misafir olduğunuz evdeki veya kalacağınız oteldeki şampuanı kullanın. Böylelikle hem çantanızda yer kazanmış olursunuz hem de gereksiz yere ağırlık taşımamış olursunuz.

3. Düz ayakkabılar giyin

Gerçekten topuk ayakkabı giyme konusunda bir uzman değilseniz, tatile giderken topuklu ayakkabılar giymek havalimanında koştururken yorgunluktan bitap düşmenize neden olabilir. Topuklu ayakkabılar her ne kadar zarif görünseler de seyahat için çok uygun olmayabilir. Bunun yerine düz ayakkabılar tercih ederek hem konforlu hem de havalı görünebilirsiniz.

4. Üstünüze giyecek kalın bir şeyler alırken iyi düşünün

Gideceğiniz yerde havanın serin olma ihtimali varsa, yanınıza mutlaka bir ceket veya sizi daha sıcak tutacak bir kıyafet alın. Ancak bunu seçerken dikkatli olun. Örneğin son günlerde çok moda olan kot ceketleri tercih edebilirsiniz. Kot ceketler hem sizi sıcak tutar hem de birçok kıyafetle tamamlayabileceğiniz uyumlu bir çözüm sunar.

İlginizi çekebilir: Kısa tatillerinizi verimli geçirmenizi sağlayacak ipuçları

Tatile giderken mutlaka yanınıza almanız gereken şeyler

Tatile giderken tarzınızı korumanın yolu, yanınıza aldığınız kıyafet ve aksesuar seçiminden geçiyor. Yanınıza alacağınız parçaları iyi seçerseniz, yolda olmak veya gardırobunuzdan uzakta kalmak sizin için problem olmaz.

  • Tayt

Artık her yerde karşımıza çıkan taytlar, sadece sunduğu rahatlıkla değil her türlü kıyafetle uyumu sayesinde de işinizi kolaylaştırır. Hava soğuksa siyah taytınızı bir elbiseyle kullanabilir, üstüne de kot ceketinizi alabilirsiniz. Veya istediğiniz tişörtle kullanabilirsiniz. Altına giyeceğiniz her türlü ayakkabı da taytlarla güzel duracaktır.

  • Şapka

Şapka, dış görünüşünüzü tümden değiştirebilecek kadar güçlü bir aksesuar. Çok fazla şapka sevmiyorsanız bile bir kere şans vermekte fayda var. Ne kadar havalı ve sofistike bir görünüm kattığına inanamayacaksınız. Aynı zamanda şapka, saçlarınızı ve cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korur. Kendinize uyan bir şapka bulmak sandığınız kadar zor değil.

  • Şal

Tatile çıkarken olmazsa olmazlardan biri de rengarenk şallar. Yanınıza alacağınız şalı o kadar farklı şekillerde kullanabilirsiniz ki; boynunuza dolayıp havalı bir görünüm elde edebilirsiniz, üşüdüğünüzde üstünüze alabilirsiniz, plaja gittiğinizde pareo olarak kullanabilirsiniz. Üstelik çantanızda yer bile kaplamaz.

İlginizi çekebilir: Tatil planı yapanlara: Yolculuk sırasında cildinizin size ihtiyacı var

  • Güneş gözlüğü

İyi bir güneş gözlüğü, sizinle her yere gelir. Güneş gözlüğü hem gözlerinizi korur hem de uzun yolculuklardan sonra yorgun düşen yüzünüzü saklamanızın en kolay yoludur.

Yolculuğa çıkarken amacınız ne olursa olsun, çantanızı hazırlarken hem konforlu hem de havalı görünmenizi sağlayacak parçalar eklemekten kaçınmayın.

Kaynaklar:
Travelettes
Telegraph

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!