Tatil planı yapanlara: Yolculuk sırasında cildinizin size ihtiyacı var

Yaz kapıda! Koca yıl beklediğimiz 2 haftalık tatillerimize neler sığdıracağız neler… En başta şehirden olabildiğince uzaklaşmaya çalışacağız. Uçak biletleri alındıysa ve otel rezervasyonları da yapıldıysa bu yazıya göz atmanızda fayda var…

Özellikle uçak ve otobüs yolculuklarında nem oranı çok düşük olduğundan küçük önlemler almak cilt sağlığımız için büyük önem taşır.

Cildimizin sağlıklı ve güzel görünmesi için neme ihtiyacı vardır. Açık havada nem oranı %40 civarındadır ki bu oran ideal nem oranı olarak da kabul edilebilir. Ancak bulunduğumuz alan ne kadar küçülür ve kapanırsa, ortamdaki nem oranı da hızla düşmeye başlar. Kuru ciltler hızlı nem kaybıyla tüm elastikiyetini yitirir ve ciltte mat bir görüntü oluşturur. Yağlı ciltlerde ise durum biraz daha farklı gelişebilir; sebum artışı normalin daha da üzerine çıkıp akne ve komedona (siyah nokta) zemin oluşturabilir. Kısaca nem olmayan ortam cildimizi olumsuz etkiler. Özellikle uçak ve otobüs yolculuklarında nem oranı çok düşük olduğundan küçük önlemler almak cilt sağlığımız için büyük önem taşır.

Seyahat öncesinde ve seyahat sırasında cilt bakımı

Yolculuğa çıkmadan temiz cildimize uygulayacağımız nemlendiricimizin ciltte su tutma kapasitesini arttırma özelliği olmasına dikkat edelim. Bunun için 24 saat nemlendirme özelliği olan ürünleri tercih edebiliriz. Bu tip ürünler özellikle hassas ciltler için formüle edilirler. Dolayısıyla yatıştırıcı etkileriyle ile cildi rahatlatır, gerginlik hissini alır götürür.

Yüksek nemlendirme etkili ürünümüzün üzerine mutlaka güneş koruyucu ürün kullanmamız gerekecek. Kapalı alanda olmak sizi aldatmasın, UV ışınlarına her an maruz kalabiliyoruz.

Seyahat sırasında ciltteki su kaybını en aza indirmek için sıvı tüketimine de dikkat etmek gerekir. Özellikle yolculuklarda bu hataya düşüyoruz ve olması gerekenden daha az su tüketiyoruz. Cilt neminin dengede olabilmesi için yeterli miktarda su tüketmemiz önemli.

Doğal güzelliğimiz bizimle olsun, cildin nefes almasına engel olacak ağır yapılı kapatıcılardan mümkün olduğunca uzak duralım.

Yolculuk sırasında gıda takviyelerinden destek alabiliriz.

Tüketilecek gıdalarda ise cildin nem ihtiyacını karşılayan besinleri tercih edebiliriz. Başta A vitamini olmak üzere E ve C vitaminleri, çinko, Omega 3, Omega 6 yağları ile antioksidan içeren besinler cilt kuruluğunu gidermekte etkilidir. Yolculuk sırasında yiyecek olarak tüketmek çok mümkün görünmediğinden gıda takviyelerinden destek alabiliriz. Karbonhidratlı yiyeceklerden köşe bucak kaçmalıyız çünkü bu yiyecekler insülin salınımını arttırarak alerjik reaksiyonların tetiklenmesine neden olabilir. Yolculuk sırasında en son isteyeceğimiz şey kaşınmak ve kızarmak olurdu!

Aslında küçük ama oldukça etkili yöntemlerle cilt sağlığını koruyabilmek mümkün. Zaten tatil fikrinin mutluluk hormonlarımızda yaratacağı güçlü etki, cildimize güzellik olarak yansıyacak. Audrey Hepburn der ki:

“Mutlu olan kadın, en güzel görünen kadındır.”

Yolculuklarımızın hiçbir zaman bitmemesi dileğiyle…

İlginizi çekebilir: Yaz güzelliğini yakalamak için cilt lekelerine karşı alınacak önlemler 

Bahar Özen
Almanya doğumluyum. 2011 yılında Haliç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden mezun olduktan sonra Almanya Saarland Üniversitesi’nde İnsan Biyolojisi alanında bilimsel araştırmalarıma devam ettim. ... Devam