Kısa tatillerinizi verimli geçirmenizi sağlayacak ipuçları

Dünya üzerindeki sayısız güzelliği keşfetmek, kültürleri görmek ve yeni deneyimler kazanmak için süre yeterli gibi görünmüyor olabilir. Özellikle çalışma hayatı, sevdiğimiz şeyleri yaparken kısıtlayıcı gelebilir. Aslında bu durumu ve zamanımızı yöneterek tatili verimli geçirmek bizim elimizde. Gözümüzün önünde duran fırsatları daha iyi görmeye başladığımızda, zamanımızı çok daha etkili kullanabiliriz.

Genellikle tatil için uzun bir aralığa ve yüksek bir bütçeye ihtiyacımız olduğunu düşünsek de; bazı ufak ayarlamalar yaparak iş düzenimizi değiştirmeden konfor alanımızın dışına çıkabiliriz. İhtiyacımız olanlar, yalnızca doğru önceliklendirme ve planlama.

tatil-ipuclari

Uplifers olarak tatillerinizi dinlendirici ve keyifli geçirmenize yardımcı olacak önerileri bir araya getirdik.

Küçük maceralar yaratın

Erkenden kalkın. Şehrin hiç görmediğiniz bir noktasını görmeye gidin. Doğaya yakın bir alanda, sahilde veya bir park içinde yemek yiyin. Daha  önce gitmediğiniz bir plak dükkanına ya da kitapçıya uğrayın. Balkon keyfi yapın.

Bunlar gibi bakış açınızı değiştirebilecek küçük keyifli anlar yaratarak, daha kısa sürelerde daha doyurucu bir deneyim edinerek dinlenmiş hissedebilirsiniz.

Hafta sonu için yakın lokasyonları tercih edin

Özellikle kısa bir süreniz varsa, şehir veya ülke farketmeksizin yakın yerlere gidebilirsiniz. Örneğin aynı saat diliminde olduğunuz yerler iyi alternatifler olabilir. Dinlendirici bir doğa tatili için Kaz Dağları’nı ya da keşif ağırlıklı bir deneyim istiyorsanız bir Avrupa şehrini tercih edebilirsiniz.

İşinizi kolaylaştıracağını düşündüğünüz bir seyahat uygulaması indirirerek planlama aşamasında yükünüzü hafifletebilirsiniz. Örneğin Hit List adlı uygulama,  size  tercihlerinize  göre önerilerde bulunuyor, kişilerden tavsiyeler gösteriyor ve uçuş fiyatlarını filtreliyor.

İlgili yazı: Tatil planı yaparken göz atmanız gereken faydalı siteler

Resmi tatilleri avantaja çevirin

Resmi tatillerin avantajlarını farkettiniz mi? Örneğin Perşembe’den girdiğiniz tatili hafta sonuyla birleştirerek ekstra zaman aralıkları yaratabilirsiniz. Şehir yakınlarına veya komşu ülkelere seyahat edebilir, bu sayede senelik izninizden gün kaybetmeden tatile gitme olanağına sahip olabilirsiniz.

Geç saatli uçuşları tercih edin

Özellikle yurt dışı seyahatlerinizde gününüzü verimli geçirmek için gece uçuşlarından faydalanabilirsiniz. Cumartesi gününü değerlendirmek için Cuma gecesi uçuşları iyi bir fırsat. Böylece konaklama ücretini de azaltmış olacaksınız ve keşfetmeye daha bol vaktiniz kalacak.

tatili-verimli-gecirin

Yolculuğun kendisini tatil olarak görün

Keşif yapmak ve keyifle bakış açınızı genişletmek için ille de uzun yolculukları seçmeniz gerekmiyor. Bir arkadaşınızla ya da tek başınıza çıkacağınız şehirler arası yolculuğunuzu tatilin kendisi olarak görebilirsiniz. Yol boyunca dinleyeceğiniz şarkılar, sohbetler veya gözlemleriniz sonucu edineceğiniz izlenimler; kendinizi daha mutlu ve gelişmiş hissetmenizi sağlayacaktır.

İlgili yazı: Daha ucuza daha çok gezebilirsiniz

Seyahati zor olarak görmenize sebep olan bahaneler her zaman varolacak. Ancak doğru planlama ve önceliklendirmeyle tatilinizi verimli geçirmek mümkün. Kendinizi şehir stresinden bunalmış halde bulduğunuzda, sadece etrafınıza bakın ve bir gününüzü bile ufak seyahatlere ayırabileceğinizi hatırlayın.

 

Kaynak: travelettes
nomadwallet
tripzilla

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!