Tatilde okuyabileceğiniz 6 kitap önerisi

Üç ay süren karantinanın ardından yavaş yavaş açılmalar başladı. Kim tatile gidiyor, kim gidecek derken bana benzeyen bir arkadaşımı arayarak, o ne yapıyor diye sordum. Bana söylediği cümle çok hoşuma gitti. “Herkes kendi ritminde davranıyor. Benim ritmim daha hazır değil” dedi.

Doğruyu söylemek gerekirse ben de hala pandemi dönemimizden korkuyorum ve en tedbirli yeri bulmadan da uzun süreli bir tatil düşünmüyorum ama cesaret edenler için birkaç kitap tavsiyesinde bulunmak istedim.

Evde otururken bol kitap okuyanlardanım. Murat Uyurkulak’ın yeni çıkan kitabı Delibo edebiyatseverler için gerçekten lezzetli. Tam bir Uyurkulak dilini yakalayacağınız bu kitap kesin listede olsun.

Arkasından Temiz Bir Aile Çocuğu’nda anılarını anlattıktan kısa süre sonra ikinci kitabını yazan Caner Alper’in Şeref Motel’ini listeye alın derim. Caner Alper aslında yönetmen olmasına rağmen kalemi samimi ve güçlü yeni yazarlarımızdan.

Çok çarpıcı bir dille biraz daha kasvetli bir öyküyle sarsılmak isteyenler için Bedia Ceylan Güzelce’nin eski kitabı Soyka’yı tavsiye edebilirim. Bir de Doğu Yücel’in tüm kitapları çok güzel ama Güneş Hırsızları tam bir yaz kitabı bence.

Müzikseverlere müzik kitapları da önerebilirim ayrıca. Patti Smith’in kitaplarını okumamışlar için Çoluk Çocuk doğru seçim olur. Yine bu tadı Jim Morrison Kaosun Şairi’nde bulabilirsiniz.

Tedbirleri elden bırakmadan keyifli okumalar diliyorum.

İlginizi çekebilir: Hayatta kalmanın zorluğu karşısında yaşananlara sahip çıkanların öyküleri: Küflü Virgül

Günsu Özkarar
1987 Ankara doğumluyum. 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Viyola Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldum. Ardından İsviçre’de Hocshule der Künste Bern’de ... Devam