Tatilde akşam yemeğini kimde yemek istersiniz?

Yeni bir yere gittiğinizde orayı tanımanın en iyi yolu, yerli insanların evine konuk olup sofralarına oturmaktır. Gittiğiniz yerde kimseyi tanımıyorsanız dertlenmeyin, bu işin de çözümü aplikasyonlarda.

Son dönemde birçok uygulama turizm alışkanlıklarını kökünden değiştiriyor. Airbnb, Couchsurfing veya Covoiturage gibi konaklama ve ulaşım alışkanlıklarını değiştiren uygulamalardan sonra sırada yemek kültürü var. Feastly, EatWith, Cookapp gibi uygulamalar da bu amaçla geliştirilmiş. Uygulamaların amacı turistlerle yerlileri yemek masasında bir araya getirmek. Uygulamayı kullanan turistler bu sayede kendilerini davet eden yerlilerin evlerine konuk olup birlikte yemek yiyor.

Tatilde akşam yemeğini kimde yemek istersiniz?
Ulaşım ve konaklama hizmetlerinden sonra şimdi de yemek uygulamalarıyla turizm alışkanlıkları kökünden değişiyor.

Bu uygulamalardan birini kullanan da Business Insider’dan Sarah Schmalbruch. Deneme için kendi yaşadığı şehirde turist olmaya karar veren Schmalbruch, yaşadığı tecrübeyi şöyle anlatıyor:

Feastly’ye kayıt oldum ve Manhattan’ın merkezindeki Union Meydanı’nda yaşayan Michelle isimli bir kadının hazırladığı ev yapımı pizzadan oluşan akşam yemeği için 42 dolarlık bir rezervasyon yaptırdım. Benim dışımda üç kişiyle birlikte akşam yemeği yedik. Hepsi de başka ülkelerden gelen turistlerdi.

Tatilde akşam yemeğini kimde yemek istersiniz?
Business Insider’dan Sarah Schmalbruch, Feastly sayesinde Michelle’in elleriyle hazırladığı pizzanın tadına bakma fırsatı yakaladığını anlatıyor.

Michelle yemek yapmayı seven ve genellikle kendi tariflerini uygulayan bir aşçı. Bizim için hazırladığı yemek, Michelle’in Feastly aracılığıyla tanımadığı kişiler için hazırladığı dördüncü yemekti. Michelle genellikle misafirlerinin sayısını düşük tutmaya çalışıyor. Şimdiye kadar en fazla sekiz kişilik bir gruba yemek yapmış.

Akşam yemeğimi hiç tanımadığım insanlarla paylaştım ve bir sonraki seyahatimde bunu kesinlikle tekrar yapacağım.”

Bu uygulamalardan şimdilik sadece EatWith Türkiye’de çalışıyor. Ancak yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan turizm potansiyeli göz önüne alındığında Türkiye’de de uygulamaların yaygınlaşacağını söylemek mümkün.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!