Tacizi mobil uygulama ile “BildirirİZ”

Ne yazık ki taciz vakalarının giderek arttığı ülkemizde özellikle kadınlar büyük tehlike altında. Taciz vakaları insanlar için ileri derecede sarsıcı ve üzüntü verici travmalara neden oluyor.

Ülkemizde özellikle kadının özgürleşmesi üzerinde toplumsal bir baskı var. Kadına yönelik cinsel, fiziksel taciz hatta şiddet uygulanması ekonomik, sosyal ve ruhsal anlamda kadın üzerinde birçok ağır sonuçlar oluşturuyor. Bir grup gönüllü BildirirİZ (www.bildiririz.com) adında, taciz ve diğer toplumsal vakalar ile güvenlik risklerinin harita üzerinde işaretlenerek bildirilebileceği bir mobil uygulama geliştirdi.

Sineye çekmeyin tacizi bildirin

www.bildiririz.com esas olarak sıklıkla yaşanan, günlük hayata devam edebilmek için sineye çekilen ve ispatı zor olduğu için resmi şikayetlerde yer almayan ancak yine de mağdura zarar veren ve daha kötü saldırıların öncüsü olan tacizleri görünür kılarak majör vakaların yaşanmasını önlemeyi amaçlıyor.

Tacizciler harita üzerinden takip edilecek

taciz
Tacize uğrayan kişiler, yaşadıkları vakanın kısa bir tanımını, harita üzerinde herkes tarafından görüntülenebilecek şekilde paylaşıyor.

Uygulama, android markette “BildirirİZ” adıyla yer alıyor. Ayrıca web ve mobilde www.bildiririz.com adresinden kullanılabiliyor. Tacize uğrayan kişiler, yaşadıkları vakanın kısa bir tanımını, harita üzerinde herkes tarafından görüntülenebilecek şekilde paylaşıyor. Uygulamada yasal olarak sakınca yaratabilecek bilgiler paylaşılamıyor.

Taciz edilenler ve tacizciler GPS’le takip ediliyor 

taciz bildirimi
Kullanıcılar vakaya ait bildirimlerini detay kısmında anlatabiliyorlar.

Kullanıcı dilerse vakaya ilişkin detayları “detay bildirim” bölümünde paylaşabiliyor. Bildirimler anonim olarak görüntülenmekle birlikte üyelik aşamasında telefon doğrulaması yapılıyor ve üye bilgisi olarak kaydediliyor. Bildirim yapılan yer GPS sistemiyle otomatik olarak işaretleniyor. Bu sistemde oluşabilecek sapmalar, kullanıcı tarafından manüel olarak düzeltilebiliyor. Proje; harita oluşturulması, verilerin işlenmesi ve yardım çağrısı şeklinde üç fazdan oluşuyor.

www.bildiririz.com taciz vakalarını azaltmayı amaçlıyor

“Bildiririz” projesiyle taciz açısından riskli bölgelerin gösterimi ile taciz baskısı yaşayan kişilerin kişisel güvenliğinin artırılması, istatistik ve analizlerin geliştirilmesi için tacizlerin görünür kılınması, ilgili kurum ve kuruluşların kaynaklarının etkin kullanılarak taciz vakalarının azaltılmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!